Trzy pasy w jeden, czyli sposób na korek

Przyspieszony przejazd Trasą Toruńską
Przyspieszony przejazd Trasą Toruńską
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl
Przyspieszony przejazd Trasą ToruńskąDawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

"Ciąg główny" Trasy Toruńskiej został otwarty - korki pozostały. A raczej przesunęły się tam, gdzie ów ciąg się kończy. Kierowcy jadący w stronę mostu Grota-Roweckiego trzema pasami, tuż przed nim muszą zmieścić się na jednym. Efekt? Łatwy do przewidzenia.

Organizacja ruchu na modernizowanej Trasie Toruńskiej wciąż jest tymczasowa, bo przebudowa ciągle się nie zakończyła. Choć termin minął w kwietniu, na razie do użytku udało się oddać tylko główną jezdnię ekspresówki. Wszystko co dobre, kończy się jednak przed mostem - z trzech równych jak stół pasów, kierowcom zostaje tylko jeden, prowadzący na poorany koleinami most. Rano to wąskie gardło spowalnia cały ruch z Marek i Białołęki.

- Ta bardzo uciążliwa przez ponad dwa lata budowa straciła jakikolwiek sens, gdyż wcześniejsze rozwiązanie dawało lepsze rezultaty - skarży się internauta Wojtek.

To, oczywiście przesada, ale dobrze oddaje sytuację, w jakiej znaleźli się kierowcy, którzy przez cały czas trwania budowy, do dyspozycji mieli dwa pasy ruchu. Zresztą taki warunek inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - przekazał wykonawcy. - Inżynier ruchu postawił taki warunek GDDKiA, a my przekazaliśmy go wykonawcy prac . To jest ogólny warunek skierowany do każdych inwestycji realizowanych na terenie miasta- mówi Tarnowska.

GDDKiA vs. inżynier ruchu

W tym miejscu jeszcze długo organizacja ruchu będzie tymczasowa. Niebawem zacznie się modernizacja samego mostu i dopiero po jej zakończeniu będzie można mówić o ostatecznych rozwiązaniach. Na moście, główne jezdnie mają mieć po dwa pasy ruchu, a boczne - po trzy. Miejsce na dwa pasy jest więc już teraz. Dlaczego więc wymalowano tylko jeden?

- Taką organizację ruchu ustalił miejski inżynier ruchu - odpowiada Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA. I przekonuje, że zwężenie ma swoje dobre strony, bo poprawia bezpieczeństwo. - Zwężenie arterii wymusza spowolnienie ruchu - podkreśla rzeczniczka, choć akurat tego stojącym w korku kierowcom mówić nie trzeba. Ci, zdaniem Tarnowskiej, przesadzają z pretensjami: - Trasa ma siedem kilometrów, a zwężenie jest na kilkuset metrach. Nie są to duże utrudnienia.

Czy faktycznie chodziło o bezpieczeństwo? A może kierowcy znów padli ofiarą konkurencji między urzędami? W sprawie Trasy Toruńskiej od samego początku pojawiają się tarcia między GDDKiA, a miejskim inżynierem ruchu. To właśnie Janusz Galas wstrzymał otwarcie ciągu głównego S8 o kilka dni. Miał zastrzeżenia do programu świateł na węźle Łabiszyńska.

O powody zwężenia zapytaliśmy miejskiego inżyniera ruchu. - Po pierwsze jest to rozwiązanie etapowe, bo to jest granica robót między pierwszym a drugim etapem - zaznacza Janusz Galas. - Po drugie przy włączniu na most mamy cztery pasy. Mając do wyboru zabieranie pasów mieszkańcom Bródna czy Tarchomina, zdecydowaliśmy, że zabieramy te pasy na jezdniach głównych trasy - dodaje. I zaznacza, że wpływ na taką decyzję trwająca wciąż budowa trasy Mostu Skłodowskiej-Curie (powszechnie nazywanego Północnym).

W efekcie mamy jeden pas do wjazdu na most z Toruńskiej, jeden lokalny z Bródna i dwa z łącznicy Modlińskiej. Dzięki temu więcej miejsc jest dla kierowców jadących właśnie z Tarchomina czy Bródna. - Przy braku możliwości włączenia się na jezdnie główne trasy z obszaru Targówka uważam takie rozwiązanie za słuszne - tłumaczy inżynier ruchu.

Byle do 2015 roku

Kierowcom nie pozostaje na razie nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość. Przebudowa 7-kilometrowego odcinka trasy ma się zakończyć w lipcu, ale to nie oznacza końca kłopotów. Zaraz potem zacznie się modernizacja mostu i odcinka trasy do węzła Powązkowska, która potrwa do 2015 roku. W tym czasie most ma zostać poszerzony, a odcinek na granicy Bielan i Żoliborza ukryty w tunelach podobnych do tych na pograniczu Bródna i Białołęki. Prace mają ruszyć po zakończeniu mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Przebudową odcinka między Markami a Modlińską jest firma J&P-Avax S.A. Jej zadnie to dostosowanie siedmiokilometrowego fragmentu trasy do wymogów drogi ekspresowej. Prace na rozpoczęły się w 2009 roku i początkowo miały zakończyć się 12 kwietnia 2012 roku. Inwestycja ma jednak opóźnienie - aktualny termin to lipiec 2012 roku, a ciąg główny udało się oddać do użytku na początku czerwca.

su/roody/ran/b

Pozostałe wiadomości

Pisarka i tłumaczka Renata Lis wzięła w Danii ślub z kobietą, a potem wystąpiła do warszawskiego Urzędu Stanu Cywilnego z wnioskiem o transkrypcję, czyli wpisanie zagranicznego dokumentu do polskich ksiąg i uznania go. Urząd nie podjął jeszcze decyzji, ale już poinformował prokuraturę okręgową. W 2022 roku (kiedy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro) śledczy poprosili urzędników o sygnał w każdej podobnej sprawie. Dlaczego nic się nie zmieniło, chociaż od zmiany władzy minęło pół roku? - Zmiany nastąpiły, ale chyba jeszcze nie do wszystkich dotarły - przekazuje tvn24.pl Piotr Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl

W środę przez Mazowsze przeszły nawałnice. Strażacy wypompowywali wodę z piwnic, usuwali powalone drzewa, ci z Radzikowa Wielkiego niedaleko Siedlec mieli bardziej nietypową interwencję. Musieli ściągać trampolinę, którą porwał wiatr. Wylądowała na słupie energetycznym.

Trampolina zawisła na słupie energetycznym

Trampolina zawisła na słupie energetycznym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden już szykował się do skoku, drugi się przyglądał. Strażnicy miejscy powstrzymali dwóch nastolatków, którzy próbowali urządzić sobie ryzykowną zabawę na przeprawie nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Skok mógł skończyć się tragedią.

Chcieli skoczyć do wody z mostu. Ryzykowną zabawę przerwali nastolatkom strażnicy

Chcieli skoczyć do wody z mostu. Ryzykowną zabawę przerwali nastolatkom strażnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków w podwarszawskim Piasecznie poinformowali służby o nieprzyjemnym zapachu. W jednym z mieszkań odnaleziono ciało starszej kobiety. Było już w stanie rozkładu.

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przedłużają się prace budowlane w centralnej części placu Defilad. Nowa, bardziej zielona a mniej betonowa przestrzeń miała zostać oddana mieszkańcom jesienią tego roku, wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tak się jednak nie stanie.

Plac centralny wciąż rozkopany. Nie będzie gotowy na otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Plac centralny wciąż rozkopany. Nie będzie gotowy na otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uzyskał wotum zaufania głosami radnych Koalicji Obywatelskiej. Przeciw byli radni opozycji z Prawa i Sprawiedliwości. Radni Lewicy i Ruchów Miejskich wstrzymali się od głosu.

Prezydent Warszawy z wotum zaufania, ale bez poparcia Lewicy

Prezydent Warszawy z wotum zaufania, ale bez poparcia Lewicy

Źródło:
PAP

Przepustowość Lotniska Chopina jest na ukończeniu, zablokowanie planowanej rozbudowy portu w 2018 roku było kardynalnym błędem - ocenił w czwartek prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków. Wskazał, że na najbliższy sezon zimowy koordynator lotów mógł przyznać tylko 75,1 procent wnioskowanych slotów.

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

Źródło:
PAP

W Strzałkowie pod Radomiem kierujący autem osobowym wyprzedził nieoznakowany radiowóz na przejściu dla pieszych. Zdarzenie zarejestrowała kamera umieszczona w policyjnym aucie.

Wyprzedził radiowóz na przejściu dla pieszych

Wyprzedził radiowóz na przejściu dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa nietoperze - mama z małym - przerwały szkolną rutynę. Fruwały po jednej z placówek w warszawskim Wilanowie. Okazało się, że to nie była ich pierwsza wizyta.

Nietoperze latały po szkole. "Wzbudziły lekki popłoch"

Nietoperze latały po szkole. "Wzbudziły lekki popłoch"

Źródło:
PAP

Incydent w ursynowskiej podstawówce. Zajęcia z dziećmi prowadziła pijana dyrektorka. Sprawa została zgłoszona na policję, sytuacji przygląda się też ratusz.

Pijana dyrektorka prowadziła lekcję w podstawówce

Pijana dyrektorka prowadziła lekcję w podstawówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę warszawiacy powitają lato na Wiankach nad Wisłą. Odbędzie się też trzecia z tegorocznych tęczowych parad, a Taco Hemingway wystąpi na Stadionie Narodowym. W niedzielę biegacze sprawdzą swoje siły w Biegu Ursynowa. Wydarzenia te spowodują zmiany w ruchu i kursowaniu komunikacji.

Wianki nad Wisłą, parada w centrum, Taco Hemingway na Narodowym. Atrakcje i utrudnienia

Wianki nad Wisłą, parada w centrum, Taco Hemingway na Narodowym. Atrakcje i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 22 czerwca, warszawskie Podzamcze zamieni się w centrum kultury słowiańskiej. Będzie można odwiedzić Wioskę Słowiańską, nie zabraknie też sobótkowych tańców przy ognisku i plecenia wianków. Wieczorem na scenie wystąpią polscy artyści, którzy opowiedzą o wolności swoimi utworami.

Koncerty i słowiańskie obrzędy. W sobotę Wianki nad Wisłą

Koncerty i słowiańskie obrzędy. W sobotę Wianki nad Wisłą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przejazd jedną z ulic w Piasecznie zatarasowało powalone drzewo. Uszkodziło samochód, zerwało też linie energetyczne i światłowód. I to z jego powodu jedna z mieszkanek zakłóciła prace sprzątającym drzewo strażakom. Konieczna okazała się interwencja policji.

Strażacy usuwali powalone drzewo, przeszkadzała im kobieta. Była zła, że nie ma internetu

Strażacy usuwali powalone drzewo, przeszkadzała im kobieta. Była zła, że nie ma internetu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wołomina proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny, który ponad miesiąc temu trafił do szpitala. Pacjent nie miał przy sobie dokumentów ani innych przedmiotów, które pomogłoby w jego identyfikacji.

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Bielanach zapaliła się altana śmietnikowa. Na miejscu pojawiły się służby. Po ugaszeniu pożaru we wnętrzu altany strażacy znaleźli zwęglone ciało. Trwają czynności dochodzeniowe.

Pożar altany śmietnikowej, w środku zwęglone ciało

Pożar altany śmietnikowej, w środku zwęglone ciało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni zdecydują o przyznaniu 70 milionów złotych na pierwszą transzę programu "Warszawa chroni". Część tych pieniędzy trafi do stołecznych wodociągów, bo, jak mówił w czwartek podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, "najważniejsze jest zagwarantowanie dostaw wody".

"Miasta muszą być odporne na kryzysy, a sytuacja jest niepewna"

"Miasta muszą być odporne na kryzysy, a sytuacja jest niepewna"

Źródło:
PAP

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapytało Ministerstwo Infrastruktury o możliwość uchylenia przepisu umożliwiającego parkowanie na chodnikach. Jak wskazuje przedstawiciel stołecznych drogowców, taka nowelizacja "fundamentalnie poprawiłaby stan infrastruktury i przedłużyła żywotność chodników w Warszawie o wiele lat".

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Bemowa zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Te znajdowały się pojeździe, którym poruszali się podejrzani. - Zgodnie twierdzili, że nie wiedzą do kogo one należą - opisuje policja.

Kontrola policyjna skończyła się aresztem dla kierowcy i pasażera

Kontrola policyjna skończyła się aresztem dla kierowcy i pasażera

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Szczęśliwym finałem zakończyły się czterodniowe poszukiwania 83-latki z gminy Gostynin. W akcję zaangażowali się policjanci i pies tropiący. W odnalezieniu seniorki pomógł też dron. - Kobieta leżała w tak wysokich i gęstych zaroślach, że stojące kilka metrów od niej osoby nie były w stanie jej dostrzec - opisała policja.

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Źródło:
PAP

Woda z zalanej po burzy ulicy Przyczółkowej wdarła się do autobusu miejskiego linii 519, jadącego z Powsina do centrum Warszawy. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24.

"Powódź" w miejskim autobusie

"Powódź" w miejskim autobusie

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Burza przeszła nad Warszawą i w powiatach na południowy wschód od stolicy. Grad padał w Józefowie, silny deszcz nie ominął Piaseczna i Otwocka. Strażacy dostali kilkaset zgłoszeń o podtopieniach i połamanych drzewach.

Połamane drzewa, zalane ulice, uszkodzone linie energetyczne

Połamane drzewa, zalane ulice, uszkodzone linie energetyczne

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl, PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie aktora i byłego prezentera telewizyjnego - podało Radio Zet. Bartłomiej M. został skazany za gwałt na 16-latce. Wyrok jest prawomocny

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Źródło:
Radio Zet, tvnwarszawa.pl