Tramwaj wzdłuż Modlińskiej może pojechać szybciej

Tramwajarze zapowiadają kolejną trasę na BiałołęceZTM

Mieszkańcy osiedli na Żeraniu mówią wprost, że uduszą się w smogu i utkną w korkach, jeśli w ich rejonie nie powstanie dogodne połączenie komunikacyjne. O tramwaj wzdłuż Modlińskiej walczą od lat. Dziś okazuje się, że nie na marne. Tramwajarze przedstawili harmonogram, z którego wynika, że linia mogłaby być gotowa w 2024 roku.

Wbrew pozorom, to dobra wiadomość dla mieszkańców. Wcześniej mówiło się, że tramwaj pojedzie Modlińską nie wcześniej niż w 2030 roku. – Naciski ze strony lokalnej społeczności przyniosły efekty – cieszy się Jan Mackiewicz, szef stowarzyszenia Razem dla Białołęki.

To właśnie mieszkańcy napisali petycję skierowaną do wiceprezydent Renaty Kaznowskiej, aby nie odkładała budowy linii na kolejne lata.

Nowe osiedla, nowi mieszkańcy

W dokumencie podkreślają, że tereny leżące na południe od Trasy Mostu Północnego intensywnie się zabudowują. Z przytaczanych przez nich ofert handlowych wynika, że na odcinku o długości 3,5 kilometra wzdłuż Modlińskiej powstać może nawet sześć tysięcy nowych mieszkań. To z kolei oznaczać może nawet 18 tysięcy nowych mieszkańców.

Nie ulega wątpliwości, że potrzeby komunikacyjne w tym rejonie będą rosły lawinowo. "Same autobusy nie rozwiążą na dłuższą metę problemów, o czym świadczy np. rekordowe obłożenie linii 509 na poziomie 1400 pasażerów na godzinę (w szczycie, przy 4-5 minutowej częstotliwości kursowania)" – czytamy w piśmie do wiceprezydent.

Oprócz mieszkań w rejonie tym planowana jest też nowa szkoła, żłobek i przedszkole (obecnie istnieje podstawówka i gimnazjum). Według mieszkańców, przepustowość uliczek prowadzących do placówek nie pozwoli na odwożenie samochodami około dwóch tysięcy dzieci jednocześnie.

"Niezbędna jest obsługa tej okolicy transportem zbiorowym o najwyższej z możliwych pojemności i najniższej z możliwych emisji spalin, czyli tramwajem" – argumentują autorzy petycji. Przestrzegają, że w przeciwnym razie Żerań stanie w korku, a jakość życia okolicznych mieszkańców znacznie się pogorszy.

Problem ze smogiem

Zwracają też uwagę na inny ważny problem – czyli smog. "Według WIOŚ średniodobowe stężenie pyłów PM10 (z rur wydechowych i klocków hamulcowych) jest na Żeraniu przekroczone przez 97 dni w roku (na 35 dopuszczalnych)" – informują.

Podobny głos w sprawie tramwaju na Modlińskiej zabrali radni Białołęki, którzy w grudniu wydali specjalne stanowisko. Przypominają w nim, że inwestycja była planowana już od kilkunastu lat. W 2006 roku powstało dla niej pierwsze Studium Wykonalności o nazwie "Obsługa osiedla Tarchomin komunikacją tramwajową". Mało tego, w 2011 roku wykonano już pierwsze prace w terenie. Przebudowano Modlińską w rejonie Kanału Żerańskiego i zbudowano tam nowe wiadukty, które dziś stoją i niszczeją.

Jak podkreślają radni, nie powinno się pozwalać na ich dalszą degradację, bo wkrótce mogą być już nie do użytku.

Gotowa trasa w 2024 roku

Skumulowane działania mieszkańców i radnych przyniosły efekty. We wtorek wieczorem przedstawiciele Tramwajów Warszawskim spotkali się z nimi w białołęckim urzędzie stanu cywilnego.

- Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nie było miejsca, ludzie stali w drzwiach – relacjonuje Jan Mackiewicz. Jak dodaje, ze strony tramwajarzy padła jasna deklaracja: miasto wraca do idei budowania tramwaju na Modlińskiej. A oprócz samej deklaracji – pojawiły się też konkretne daty.

- Przy obecnym stanie wiedzy dotyczącym możliwości technicznych i finansowych zakładamy zakończenie budowy trasy tramwajowej wzdłuż Modlińskiej w 2024 roku – informuje nas Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

- W 2018 roku chcemy rozpocząć prace koncepcyjno-projektowe, przeprowadzić konsultacje społeczne dotyczące wyboru wariantu. Zakładamy, że w 2019/2020 zostanie ustalony przebieg trasy. W tym okresie będziemy mogli też stwierdzić, czy są na to środki finansowe – wyjaśnia dalej.

Tramwaj wzdłuż Modlińskiej, harmonogram prac Tramwaje Warszawskie

Taki harmonogram został też przedstawiony mieszkańcom na środowym spotkaniu. – Wygląda bardzo obiecująco. Zdajemy sobie sprawę, że tego typu inwestycji nie realizuje się w ciągu dwóch czy trzech lat – stwierdza Mackiewicz.

Jaka trasa nowej linii?

Powałka przyznaje, że wykonane przed dekadą opracowania w sprawie tramwaju (wspomniane Studium Wykonalności) trzeba będzie zaktualizować. Podobnie jak warianty tras dla przyszłej linii.

Na dziś rozważane jest kilka. Pierwszy – zakładający prostą trasę wzdłuż Modlińskiej aż do planowanej pętli Winnica. I nowy drugi, który zakłada, że składy skręcałyby z Modlińskiej w lewo w Familijną, a dalej w prawo – w Myśliborską i jechały w stronę Traktu Nadwiślańskiego.

- To ciekawy pomysł. Między Modlińską a Myśliborską intensywnie rozwija się zabudowa mieszkaniowa. Z drugiej strony jednak taka trasa wiążę się z co najmniej dwoma łukami, a to może nieco spowolnić tramwaje – mówi Mackiewicz.

Warianty tras tramwajuTramwaje Warszawskie

Dwa etapy

Niewykluczone, że trasa będzie powstawała etapami. Pierwszy – od pętli Żerań FSO do Płochocińskiej. Tu miasto ma komfortową sytuację, bo jest właścicielem działek, na których tory miałyby powstać. W kolejnym etapie – o wykup terenów trzeba będzie się postarać w zależności od wariantu trasy, jaki zostanie wybrany w konsultacjach.

Nasz rozmówca nie kryje, że po środowym spotkaniu wśród mieszkańców rozbudzono duże nadzieje. – Podobało nam się podejście ze strony Tramwajów Warszawskich. Nie było, że "się nie da", że nie można. Liczymy dalej na współpracę – podsumowuje Mackiewicz.

Od trzech tygodni mieszkańcy Białołęki mogą korzystać z tramwaju na Nowodwory.

Tramwaj dojeżdża na Nowodwory
Tramwaj dojeżdża na NowodworyLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Tramwaj z Nowodworów na Młociny
Tramwaj z Nowodworów na Młociny

kw/mś

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę na moście Siekierkowskim w Warszawie. Autokar, w którym były głównie dzieci i kilka osób dorosłych, uderzył w busa. Niektóre z dzieci mają niegroźne obrażenia.

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

Samolot lecący do Grecji musiał wrócić do Warszawy. Powodem była usterka techniczna. Lądowanie, jak zapewnia nas rzecznik LOT, odbyło się "w normalnym trybie".

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Źródło:
Kontakt 24

- Równość małżeńska, godność osób transpłciowych, prawa dzieci wychowywanych w tęczowych rodzinach czy też skuteczne ściganie przestępstw z nienawiści to sprawy pilne, wymagające konkretów - podkreślają organizatorzy sobotniej Parady Równości. W sobotę swoje postulaty manifestowali na warszawskich ulicach. Ruszyli o godzinie 14.

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia w jednej ze szkół w Przasnyszu. W kwietniu z budynku ewakuowano 340 osób, a 15 trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Śledczy próbują ustalić, co było przyczyną.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili pożar poddasza w domu rodzinnym pod Piasecznem. Jak dowiedział się nasz reporter, przyczyną było uderzenie pioruna. Nikt nie ucierpiał.

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczny manewr zauważył czytelnik Kontaktu 24. Zamontowana w jego aucie kamera nagrała, jak kierowca nagle zjeżdża ze skrajnie lewego pasa trzypasmowej jezdni, żeby zaparkować. - Mignął kierunkowskazem i bez oglądania się na cokolwiek i kogokolwiek, przejechał przez dwa pasy, żeby wjechać na miejsce parkingowe - opisuje autor nagrania.

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Źródło:
Kontakt 24

Sezon wakacyjny dopiero się rozpoczyna, a niektórym już udało się zrujnować urlopowe plany "żartami". Tylko na mazowieckich lotniskach było kilku takich "dowcipnisiów". Przepraszali, ale było na to za późno. Za każdym razem kończyło się to tak samo: wstydem wobec innych pasażerów, wycofaniem z rejsu i mandatem "na pamiątkę".

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-letni kierowca volkswagena po kontroli drogowej trafił do więzienia. Okazało się bowiem, że ma cztery czynne zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a do tego jest poszukiwany listem gończym za niestosowanie się do wyroków sądu.

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Józefowie (powiat legionowski) działa od 27 lat. Teraz może przestać istnieć. Już siedem lat powiatowy lekarz weterynarii stwierdził bowiem, że placówka nie spełnia wymogów. Teraz władze gminy zaczęły to egzekwować. Dyrekcja placówki chce prosić wójta o możliwość działania jeszcze przez dwa lata.

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Kolonia Śliwice powstała w latach 30. XX wieku. Miała być zalążkiem dużej dzielnicy mieszkaniowej, sięgającej Pelcowizny i nasypu kolejowego na Golędzinowie. Powstałe budynki są modernistyczne, oszczędne w formie, tym większe zdziwienie wzbudziły odkryte wymalowania na jednej z klatek schodowych - opisuje stołeczny konserwator zabytków.

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę oficjalnie ruszył sezon nad Wisłą. Ratownicy WOPR przyznają, że w sobotę nie mają dużo pracy przez pogodę, a straż miejska przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Nie tylko bezpośredni sprawcy wykroczeń na drodze mogą zostać ukarani mandatem. Również właściciele pojazdów ponoszą odpowiedzialność, jeżeli nie wskażą danych osoby, której powierzyli pojazd" - przypominają radomscy policjanci i podają przykład 31-letniego mieszkaniec Radomia, który został ukarany mandatem karnym w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. "To deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zostawił w mieszkaniu bez opieki, wody i żywności sześć kotów. Martwe zwierzęta znaleziono po dziewięciu miesiącach. Właściciel kotów został skazany na rok więzienia za znęcanie się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem.

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Źródło:
PAP

Ponad dwa tysiące roślin zamiast przestrzeni wypełnionej wyłącznie betonem - tak wygląda plac wejściowy w Parku Akcji "Burza", z którego mogą już korzystać mieszkańcy. Jak zapowiada ratusz, w pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać przebiegającego tuż przed samochodem łosia. Kierowcy udało się uchwycić zwierzę na drodze niedaleko Zwolenia.

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl