Tramwaj wzdłuż Modlińskiej może pojechać szybciej

Tramwajarze zapowiadają kolejną trasę na BiałołęceZTM

Mieszkańcy osiedli na Żeraniu mówią wprost, że uduszą się w smogu i utkną w korkach, jeśli w ich rejonie nie powstanie dogodne połączenie komunikacyjne. O tramwaj wzdłuż Modlińskiej walczą od lat. Dziś okazuje się, że nie na marne. Tramwajarze przedstawili harmonogram, z którego wynika, że linia mogłaby być gotowa w 2024 roku.

Wbrew pozorom, to dobra wiadomość dla mieszkańców. Wcześniej mówiło się, że tramwaj pojedzie Modlińską nie wcześniej niż w 2030 roku. – Naciski ze strony lokalnej społeczności przyniosły efekty – cieszy się Jan Mackiewicz, szef stowarzyszenia Razem dla Białołęki.

To właśnie mieszkańcy napisali petycję skierowaną do wiceprezydent Renaty Kaznowskiej, aby nie odkładała budowy linii na kolejne lata.

Nowe osiedla, nowi mieszkańcy

W dokumencie podkreślają, że tereny leżące na południe od Trasy Mostu Północnego intensywnie się zabudowują. Z przytaczanych przez nich ofert handlowych wynika, że na odcinku o długości 3,5 kilometra wzdłuż Modlińskiej powstać może nawet sześć tysięcy nowych mieszkań. To z kolei oznaczać może nawet 18 tysięcy nowych mieszkańców.

Nie ulega wątpliwości, że potrzeby komunikacyjne w tym rejonie będą rosły lawinowo. "Same autobusy nie rozwiążą na dłuższą metę problemów, o czym świadczy np. rekordowe obłożenie linii 509 na poziomie 1400 pasażerów na godzinę (w szczycie, przy 4-5 minutowej częstotliwości kursowania)" – czytamy w piśmie do wiceprezydent.

Oprócz mieszkań w rejonie tym planowana jest też nowa szkoła, żłobek i przedszkole (obecnie istnieje podstawówka i gimnazjum). Według mieszkańców, przepustowość uliczek prowadzących do placówek nie pozwoli na odwożenie samochodami około dwóch tysięcy dzieci jednocześnie.

"Niezbędna jest obsługa tej okolicy transportem zbiorowym o najwyższej z możliwych pojemności i najniższej z możliwych emisji spalin, czyli tramwajem" – argumentują autorzy petycji. Przestrzegają, że w przeciwnym razie Żerań stanie w korku, a jakość życia okolicznych mieszkańców znacznie się pogorszy.

Problem ze smogiem

Zwracają też uwagę na inny ważny problem – czyli smog. "Według WIOŚ średniodobowe stężenie pyłów PM10 (z rur wydechowych i klocków hamulcowych) jest na Żeraniu przekroczone przez 97 dni w roku (na 35 dopuszczalnych)" – informują.

Podobny głos w sprawie tramwaju na Modlińskiej zabrali radni Białołęki, którzy w grudniu wydali specjalne stanowisko. Przypominają w nim, że inwestycja była planowana już od kilkunastu lat. W 2006 roku powstało dla niej pierwsze Studium Wykonalności o nazwie "Obsługa osiedla Tarchomin komunikacją tramwajową". Mało tego, w 2011 roku wykonano już pierwsze prace w terenie. Przebudowano Modlińską w rejonie Kanału Żerańskiego i zbudowano tam nowe wiadukty, które dziś stoją i niszczeją.

Jak podkreślają radni, nie powinno się pozwalać na ich dalszą degradację, bo wkrótce mogą być już nie do użytku.

Gotowa trasa w 2024 roku

Skumulowane działania mieszkańców i radnych przyniosły efekty. We wtorek wieczorem przedstawiciele Tramwajów Warszawskim spotkali się z nimi w białołęckim urzędzie stanu cywilnego.

- Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nie było miejsca, ludzie stali w drzwiach – relacjonuje Jan Mackiewicz. Jak dodaje, ze strony tramwajarzy padła jasna deklaracja: miasto wraca do idei budowania tramwaju na Modlińskiej. A oprócz samej deklaracji – pojawiły się też konkretne daty.

- Przy obecnym stanie wiedzy dotyczącym możliwości technicznych i finansowych zakładamy zakończenie budowy trasy tramwajowej wzdłuż Modlińskiej w 2024 roku – informuje nas Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

- W 2018 roku chcemy rozpocząć prace koncepcyjno-projektowe, przeprowadzić konsultacje społeczne dotyczące wyboru wariantu. Zakładamy, że w 2019/2020 zostanie ustalony przebieg trasy. W tym okresie będziemy mogli też stwierdzić, czy są na to środki finansowe – wyjaśnia dalej.

Tramwaj wzdłuż Modlińskiej, harmonogram prac Tramwaje Warszawskie

Taki harmonogram został też przedstawiony mieszkańcom na środowym spotkaniu. – Wygląda bardzo obiecująco. Zdajemy sobie sprawę, że tego typu inwestycji nie realizuje się w ciągu dwóch czy trzech lat – stwierdza Mackiewicz.

Jaka trasa nowej linii?

Powałka przyznaje, że wykonane przed dekadą opracowania w sprawie tramwaju (wspomniane Studium Wykonalności) trzeba będzie zaktualizować. Podobnie jak warianty tras dla przyszłej linii.

Na dziś rozważane jest kilka. Pierwszy – zakładający prostą trasę wzdłuż Modlińskiej aż do planowanej pętli Winnica. I nowy drugi, który zakłada, że składy skręcałyby z Modlińskiej w lewo w Familijną, a dalej w prawo – w Myśliborską i jechały w stronę Traktu Nadwiślańskiego.

- To ciekawy pomysł. Między Modlińską a Myśliborską intensywnie rozwija się zabudowa mieszkaniowa. Z drugiej strony jednak taka trasa wiążę się z co najmniej dwoma łukami, a to może nieco spowolnić tramwaje – mówi Mackiewicz.

Warianty tras tramwajuTramwaje Warszawskie

Dwa etapy

Niewykluczone, że trasa będzie powstawała etapami. Pierwszy – od pętli Żerań FSO do Płochocińskiej. Tu miasto ma komfortową sytuację, bo jest właścicielem działek, na których tory miałyby powstać. W kolejnym etapie – o wykup terenów trzeba będzie się postarać w zależności od wariantu trasy, jaki zostanie wybrany w konsultacjach.

Nasz rozmówca nie kryje, że po środowym spotkaniu wśród mieszkańców rozbudzono duże nadzieje. – Podobało nam się podejście ze strony Tramwajów Warszawskich. Nie było, że "się nie da", że nie można. Liczymy dalej na współpracę – podsumowuje Mackiewicz.

Od trzech tygodni mieszkańcy Białołęki mogą korzystać z tramwaju na Nowodwory.

Tramwaj dojeżdża na Nowodwory
Tramwaj dojeżdża na NowodworyLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Tramwaj z Nowodworów na Młociny
Tramwaj z Nowodworów na Młociny

kw/mś

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złotą i Zgoda. To około 2,5 hektara. Prace pochłoną 49,1 miliona złotych. Zasadzone zostaną drzewa i krzewy, pojawi się mała architektura i przestrzeń dla pieszych. Natomiast parkowanie zostanie przeniesione pod ziemię.

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na tyłach Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich rozpoczęły się prace przy urządzaniu ogrodu deszczowego. Zieleń pojawi się w miejscu betonowego, nieużywanego od wielu lat parkingu.

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulicami Muranowa 22 lipca już po raz 13. przejdzie Marsz Pamięci organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W tym roku będzie poświęcony rabinom getta warszawskiego. Zakończy się przy ulicy Dzielnej, gdzie zostanie odsłonięta instalacja artystyczna, prezentująca abstrakcyjną wizję spotkania myśli z rzeczywistością.

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia na jeziorze Żabim w Wawrze. Służby wciągnęły z wody człowieka. Reanimacja nie przyniosła skutku.

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowcą auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura podejrzewa Victora A. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wraz z innymi osobami zamieszkującymi w Nigerii brał udział w oszustwach. Do jego zadań należało przyjmowanie wpłat od pokrzywdzonych.

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl