Tęcza już w kwiatach. "Testowali system gaśniczy"

Tęcza cała w wodzie
Źródło: Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl
Na placu Zbawiciela w Warszawie ponownie rozkwitła tęcza. - Zamontowano na niej kolorowe kwiaty. Gdy przyjechałem na miejsce to rozpylono też wodę. Wyglądało to tak, jakby testowano system gaśniczy - relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl.

We wtorek od samego rana trwały prace przy tęczy. – Wczesnym popołudniem robotnicy montowali ostatnie kwiaty. Przed godziną 16.00 była w nich cała – relacjonuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Jak przekonuje, przetestowany został też system gaśniczy i monitoring. – Na tęczy zamontowana jest instalacja, która rozpyla wodę. Wygląda to tak, jakby kwiaty były podlewane – relacjonuje reporter.

Tęcza była kilkukrotnie palona. Ostatni raz 11 listopada 2013 roku, w czasie Marszu Niepodległości. Straty oszacowano na 70 tys. zł.

Test systemu

Robią zdjęcia tęczy.

Warszawiacy nie przeoczyli kwitnącej tęczy. – Przechodnie zatrzymują się, robią sobie zdjęcia i komentują odbudowaną tęczę. Zwalniają też przejeżdżające samochody – informuje reporter.

Instalacja jest dobrze pilnowana. – Na środku placu nadal stoi ogrodzenie, a za płotem samochód ochrony – mówi Węgrzynowicz. Na pobliskiej alei Wyzwolenia jest też radiowóz straży miejskiej.

Tęcza zakwitła ponownie

Kwiaty powstały na warsztatach

– Kwiaty przygotowywane były na warsztatach artystycznych organizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z artystką Julią Wójcik – mówiła Agnieszka Kłąb, rzeczniczka ratusza.Powstało 22 000 różnokolorowych, sztucznych ozdób. Nie są planowane żadne uroczystości związane z zakończeniem odbudowy. – Tęcza funkcjonuje w przestrzeni publicznej od wielu lat. Była wielokrotnie niszczona i teraz wraca na swoje miejsce – zaznaczała rzeczniczka.

Instalacja spłonęła w czasie Marszu Niepodległości:

Moment podpalenia Tęczy

O tęczy

Do 2015 roku

Instalacja stanęła na pl. Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim.

Przez niektóre osoby kojarzona jest ze środowiskiem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), którego flaga ma tęczowe barwy. Według autorki instalacji powstała jednak jako "wspólnie wykonane dzieło, którego symbolika była pozytywnym wezwaniem do tolerancji, poszanowania godności ludzkiej i prawa do posiadania własnych przekonań i poglądów".

Właściciel instalacji - Instytut Adama Mickiewicza - ma podpisaną umowę z miastem na eksponowanie tęczy na pl. Zbawiciela do końca 2015 r.

wp/ran

Czytaj także: