Teatr Żydowski w Fabryce Trzciny, Ryszard Markow p.o. dyrektora Ateneum


Teatr Żydowski będzie w tym sezonie działał w Fabryce Trzciny na warszawskiej Pradze, a p.o. dyrektora teatru Ateneum został Ryszard Markow - poinformował na środowym briefingu prasowym Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy.

Miasto zorganizowało już dwa konkursy na dyrektora stołecznego Teatru Ateneum - jeden z nich został unieważniony, drugi - nie został rozstrzygnięty. Jak mówił na środowym spotkaniu Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy, wobec takiej sytuacji władze miasta jeszcze w lipcu zwróciły się do ministra kultury Piotra Glińskiego o zgodę na powołanie - zgodnie z rekomendacją komisji konkursowej - na dyrektora Teatru Ateneum Ryszarda Markowa, dotychczasowego zastępcę dyrektora d/s administracyjnych tej sceny. Pod koniec sierpnia władze miasta otrzymały z ministerstwa odpowiedź odmowną.

P.O. na czas określony

Jak mówił Thun-Janowski, koniec sierpnia to okres, gdy teatry wchodzą w początek nowego sezonu, więc - po skonsultowaniu się z Radą Artystyczną Teatru Ateneum - ratusz zdecydował się powołać Ryszarda Markowa na stanowisko p.o. dyrektora Ateneum, a kierownictwo artystyczne placówki powierzyć Arturowi Tyszkiewiczowi. Thun-Janowski podkreślił, że komisji konkursowej podobał się program artystyczny Tyszkiewicza, który także startował w konkursie na dyrektora, ale nie udało mu się przekonać komisji, że będzie potrafił przeprowadzić teatr przez czekający tę placówkę generalny remont. Stąd - jak mówił Janowski - przyjęte rozwiązanie. Dodał, że stosowne zarządzenie zostało w środę opublikowane, więc już od środy Ryszard Markow sprawuje powierzoną mu funkcję. Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przewiduje możliwość, że teatrem kieruje p.o. dyrektora, ale przez ograniczony okres czasu - jeden sezon artystyczny. - Będziemy najprawdopodobniej organizowali w styczniu 2017 roku kolejne postępowanie konkursowe, w którym będziemy chcieli wyłonić dyrektora tej placówki - powiedział Thun-Janowski.

Dwa scenariusze dla teatru

Podczas środowego briefingu przedstawiono też sytuację Teatru Żydowskiego, który od czerwca pozbawiony jest wstępu do swojej dotychczasowej siedziby na placu Grzybowskim. Miejsce to Teatr Żydowski wynajmował od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów (TSKŻ) w Polsce, które w październiku 2015 r. sprzedało budynek firmie Ghelamco. Plany dewelopera zakładają zburzenie budynku, na jego miejscu wybudowanie biurowca, a także nowej sceny Teatru Żydowskiego. Jak przypomniał Thun-Janowski Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał, że stan starej siedziby Teatru Żydowskiego przy placu Grzybowskim stanowi zagrożenie dla widzów i zamknął budynek. Przedstawiania Teatru Żydowskiego odbywały się latem w plenerze, na Placu Grzybowskim. Ratusz poinformował, że chce trwale rozwiązać kwestie docelowej siedziby Teatru Żydowskiego. - Dzisiaj właściciel budynku jest przed przeprowadzaniem dużej inwestycji, w ramach której miałaby się znaleźć siedziba dla Teatru Żydowskiego. Jest to jeden z możliwych scenariuszy. Rozważamy także inne lokalizacje, w których mogłaby taka siedziba powstać. Aby umożliwić teatrowi prowadzenie działalności, wczoraj podjęliśmy decyzję o tym, że Teatr Żydowski będzie grał swoje przedstawienia w Fabryce Trzciny, zanim powstanie dla niego siedziba docelowa. Jesteśmy w trakcie rozmów dotyczących umowy najmu w Fabryce Trzciny na ul. Otwockiej. To miejsce będzie wymagało modernizacji w sensie dostosowania tego budynku do potrzeb i wymogów przeciwpożarowych - mówił Thun-Janowski. Do momentu zakończenia remontu w Fabryce Trzciny Teatr Żydowski rozpocznie swoją działalność w bieżącym sezonie w Klubie Garnizonowym przy al. Niepodległości. Tam właśnie przez pewien czas działał Teatr Kwadrat, podczas remontu swojej siedziby, więc, jak powiedział Janowski, miejsce to jest już przystosowane do działalności teatru.

Latem artyści grali przedstawienia w plenerze:

"Skrzypek na dachu zagrany" na Placu Grzybowskim
"Skrzypek na dachu zagrany" na Placu GrzybowskimMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

PAP/skw/mś

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24