Tablice wiszą, radni chcą zmienić nazwę

Najnowsze


Testowe tablice z nazwą Targówek zostały już zainstalowane na budowanej stacji metra. Tymczasem radni nabrali wątpliwości, czy ta nazwa jest właściwa i czy nie należałoby jej zmienić na Targówek Mieszkaniowy.

W czwartek radni zgodnie, ponad podziałami zaakceptowali pięć nazw dla nowych stacji drugiej linii metra: Młynów, Płocka, Księcia Janusza, Szwedzka i Trocka. W planie było jeszcze uchwalenie nazwy Targówek dla stacji w rejonie skrzyżowania Pratulińskiej i Ossowskiego. Ale już środowa komisja nazewnictwa Rady Warszawy sygnalizowała, że tutaj nie pójdzie tak gładko. Pojawiła się bowiem propozycja zmiany nazwy z Targówek, uznanej za zbyt ogólną, na Targówek Mieszkaniowy.

Proponują: Targówek Mieszkaniowy

- Ta stacja nie znajduje się wbrew pozorom w centrum dzielnicy, tylko w centrum osiedla Targówek Mieszkaniowy - zauważyła radna Iwona Wujastyk(KO). Zauważyła też, że w dzielnicy Targówek będzie więcej stacji, więc tak ogólna nazwa może być myląca.

Wtórowała jej radna Alicja Żebrowska (PiS), która zwróciła uwagę na brak opinii rady dzielnicy w procedurze nadania nazwy. - Nazwy są istotne, proszę tego nie lekceważyć, nadajemy je na lata. Targówek Mieszkaniowy jest nazwą o wiele lepszą niż Targówek - przekonywała.

Maciej Binkowski (PiS) zwrócił uwagę, że na stacji zainstalowano już tablice informacyjne z nazwą Targówek. Radny dopytywał, kto podjął przedwczesną decyzję, kto poniesie za nią odpowiedzialność, kto zapłaci, jeśli radni zdecydują się nazwę zmienić. Poparł go nawet szef klubu Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski.

Koszty po stronie wykonawcy

Wiceprezydent Paweł Rabiej zadeklarował radnym, że wyjaśni tę sprawę. Kilkanaście minut później oświadczył, że tablice na Targówku zamontowano testowo. - Nie było kosztów ze strony miasta, decyzja była po stornie wykonawcy - zapewnił Rabiej.

Ostatecznie sprawa został odesłana do wnioskodawcy. Radni zajmą się nazwą stacji na jednej z kolejnych sesji.

Budują torowisko w tunelu metra na TargówekBudowa II linii metra
wideo 2/4

b

Źródło zdjęcia głównego: Metro Warszawskie