Ta droga ma połączyć Dolny i Górny Mokotów

Tędy ma przebiegać Noworacławicka
Tędy ma przebiegać Noworacławicka
Marcin Chłopaś, tvnwarszawa.pl
Tędy ma przebiegać NoworacławickaMarcin Chłopaś, tvnwarszawa.pl

Pomysł tej inwestycji nie jest nowy, mówi się o niej od co najmniej kilkunastu lat. Ale teraz pojawił się wreszcie konkret - projekt, choć - jak zastrzegają urzędnicy - nie jest on jeszcze ostateczny. Nowa droga ma odciążyć Dolną - wąskie gardło, w godzinach szczytu doprowadzające kierowców do rozpaczy.

Między blokami przy Konduktorskiej a dolnymi kortami Warszawianki świeci pustką. Ktoś spaceruje z psem, ktoś inny brnie przez błoto skracając sobie drogę z Dolnej do Piaseczyńskiej. Zbyt buro, by nazwać to terenem zielonym, zbyt zielono, by tytułować placem pod inwestycję. Ot rezerwa terenowa. Ma pobiec tędy ulica łącząca Dolną z Sobieskiego i Beethovena. Koncepcja budowy Noworacławickiej sięga jeszcze poprzedniego wieku. Już wtedy warszawiacy dyskutowali o dwupasmowej ulicy łączącej Grójecką z Trasą Siekierkowską. Puławską miała przecinać dołem, w tunelu. Ten tunel zresztą jest w aktualnym planie zagospodarowania przestrzeni dla rejonu skrzyżowania Puławska/Racławicka. Plan pochodzi z 2006 roku, był modyfikowany w 2007.

Rysunek z planem zagospdoarowania przestrzeni

W tym samym roku miasto wydało decyzję o ustaleniu lokalizacji Noworacławickiej. Nie obejmowała jednak tunelu, a dotyczyła jedynie połączenia Dolnej na wysokości Ludowej z Sobieskiego na wysokości Beethovena. Na tym stanęło.

10 lat ciszy i nagle...

Ruszyło się dopiero w tym roku. - Formalnie budowa została przekazana dzielnicy w 2017 roku, kiedy to została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej dla dzielnicy Mokotów wraz z odpowiednimi środkami finansowymi przeznaczonymi na realizację tej inwestycji – tłumaczy Monika Chrobak-Budzińska, rzeczniczka Mokotowa. Nie informuje, czy urząd na Mokotowie wcześniej starał się o środki na tę inwestycję. Teraz dzielnica zrobiła przetarg na projekt i rozstrzygnęła go w maju 2017. Oferent był jeden. Projekt Noworacławickiej miał przygotować za niecałe 600 tysięcy złotych. Dokument właśnie wpłynął do urzędu dzielnicy. Pokazując plany urzędnicy zaznaczają, że to pierwsza wersja, przed konsultacjami i uwagami miasta, więc wiele może się jeszcze zmienić. Projekt jest nieco inny niż wstępne koncepcje sprzed lat. Noworacławicka ma się łączyć z Dolną na wysokości ulicy Ludowej, łukiem biec na tyłach bloków przy Konduktorskiej do skrzyżowania z Piaseczyńską. Następny fragment planowany jest przez północną część terenu dzisiejszych ogródków działkowych. Ulica ma się połączyć z Sobieskiego na wysokości Beethovena i zapewniać płynny przejazd w kierunku Trasy Siekierkowskiej.

Już nie miejska autostrada

Pierwotna koncepcja sprzed lat - by Noworacławicka była dwupasmówką - została zmodyfikowana. Obecny projekt zakłada, że będzie to ulica z jedną jezdnią w każdą stronę. Oddzielać je ma wąski pas zieleni. Wzdłuż drogi, po obu stronach zaprojektowano ścieżki rowerowe, chodniki i trawniki. Na planach widnieją też zatoczki, bo ulicą mają jeździć autobusy.

– Ten element na pewno będzie kontrowersyjny, bo dzisiaj coraz częściej mówi się o rezygnacji z zatok, które utrudniają przejazd ścieżką rowerową i przejście chodnikiem – zaznaczają urzędnicy odpowiedzialni za mokotowską infrastrukturę. Zmiany są jeszcze możliwe. Urząd ma dwa tygodnie na przekazanie uwag projektantowi, ale deklaruje, że jest z nim w stałym kontakcie i na bieżąco zgłasza wątpliwości. Mają je również organizacje obywatelskie. Projektowi bacznie przygląda się na przykład Zielone Mazowsze, które jeszcze w październiku alarmowało, że złym pomysłem jest, by Noworacławicka miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę. W ostatecznym projekcie, który wpłynął do urzędu na początku listopada planowana jest jedna 3,5-metrowa jezdnia w każdą stronę.

Budowa możliwa niebawem

Aktywiści apelują też, by budowę Noworacławickiej skoordynować z powstawaniem linii tramwajowej do Wilanowa, co ma oszczędzić pieniądze, bo nie będzie konieczne dwukrotne przebudowywanie skrzyżowania Sobieskiego z Beethovena w ciągu 2-3 lat. Odcinek D inwestycji tramwajowej to torowisko prowadzone między innymi właśnie ulicą Sobieskiego. Czy tak się stanie nie wiadomo. Budowa torowiska tramwajowego z Woli do Wilanowa podzielona jest na 6 etapów, których realizacja ma nastąpić w latach 2019-21. - Etap wykonania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy Noworacławickiej powinien zakończyć się do lipca 2018 roku. Ponadto planowane jest uzyskanie decyzji ZRID w 2018 roku, natomiast budowa drogi to rok 2019 - informuje Monika Chrobak-Budzińska. I dodaje, że wartość inwestycji szacowana jest na 22 milionów złotych. Uzyskanie ZRID, czyli decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej, to przede wszystkim łatwiejsze pozyskanie praw do działek, po których przebiegać ma ulica. Niemniej, planowana Noworacławicka ma ponad kilometr długości, co oznacza, że urząd będzie musiał uzyskać również decyzję środowiskową. Marcin Chłopaś

Pozostałe wiadomości

Dobra informacja dla zwiedzających. W najbliższą sobotę, 20 lipca, częściowo otwarty zostanie ogród Łazienek Królewskich. Teren był zamknięty po tym, jak nawałnica uszkodziła parkowe drzewa. Wrócą Festiwal Strefa Ciszy i Koncerty Chopinowskie.

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Źródło:
PAP

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Garwolina zatrzymali 17-latka. Jak ustalili, najpierw ukradł farbę w sprayu, a potem pomalował nią samochody, witryny lokali, czy elewację budynku. Szkody oszacowano łącznie na 16 tysięcy złotych.

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Grodziscy policjanci znaleźli w ich domu prawie 60 gramów mefedronu, amfetaminy i marihuany. Zatrzymana 56-latka i jej 27-letni syn odpowiedzą nie tylko za posiadanie, ale również za handel narkotykami. Grozi im do 10 lat więzienia.

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Został złapany na gorącym uczynku, gdy kradł elektryczną szczoteczkę do zębów w drogerii w centrum stolicy. Okazało się, że to kolejna taka kradzież dokonana przez 35-latka w ciągu ostatnich kilku dni. Mężczyzna upodobał sobie ten sam model szczoteczki i zabierał go, nie płacąc.

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii taboru Kolei Mazowieckich na przystanku Warszawa Stadion, na podmiejskiej linii średnicowej występowały utrudnienia w ruchu wszystkich przewoźników - informowała w piątek po południu Szybka Kolej Miejska w Warszawie. Uszkodzony pociąg udało się naprawić w niecałą godzinę.

Awaria pociągu na przystanku Warszawa Stadion

Awaria pociągu na przystanku Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie Lotnisko Chopina prosi pasażerów o weryfikowanie statusu lotu bezpośrednio u przewoźnika w aplikacji lub na stronie internetowej. Apel w mediach społecznościowych ma związek z licznymi sygnałami o utrudnieniach w systemach odpraw przewoźników. Pasażerowie linii Wizz Air powinni się zgłaszać minimum trzy godziny przed odlotem, mówią o "dużej niespodziance", jaka czekała ich na lotnisku.

Odwołane loty i kolejki na Lotnisku Chopina

Odwołane loty i kolejki na Lotnisku Chopina

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do niebezpiecznego zderzenia doszło na Bielanach. Na nagraniu, do którego dotarł nasz reporter, widać, jak osobówka wyprzedza pojazd ciężarowy i z impetem zderza się z innym samochodem, jadącym z naprzeciwka.

Wyprzedził ciężarówkę i czołowo zderzył się z innym samochodem. Nagranie

Wyprzedził ciężarówkę i czołowo zderzył się z innym samochodem. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Widok małego chłopca siedzącego o godzinie 1 w nocy samotnie na ławce na Bielanach zaskoczył strażników miejskich. W pobliżu nie było widać nikogo dorosłego. Rodzice 11-latka byli przekonani, że ich syn śpi w domu.

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Drobin pod Płockiem podczas obsługi kombajnu 17-latek został najprawdopodobniej porażony prądem. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci szukają podejrzanego o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i uderzenie kobiety To około 50-letni mężczyzna. Tego dnia poruszał się rowerem.

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca quada ucierpiał w wypadku pod Sochaczewem. Mężczyzna zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie. Okazało się, że 31-latek był pod wpływem alkoholu.

Quadem zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie

Quadem zjechał z jezdni i uderzył w ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Nowym Dworem Mazowieckim na wale przeciwpowodziowym spłonął samochód. Podróżowało nim dwóch sąsiadów, żaden nie chciał się przyznać do prowadzenia pojazdu. Policjanci ustalili, że 29-latek miał dwa promile alkoholu, a 38-latek ponad cztery. Dodatkowo młodszy z mężczyzn nie posiada prawa jazdy.

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Pracownice ZUS" odwiedziły starsze małżeństwo. Przekonywały, że ich emerytury może wzrosnąć. Wypytywały o oszczędności. Kiedy wyszły okazało się, że zniknęło 50 tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób.

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja poszukuje świadków tragicznego wypadku pod Płockiem. Kierowca bmw potrącił tam trójkę pieszych, jednej osoby nie udało się uratować, dwie trafiły do szpitala.

Szukają świadków tragicznego potrącenia pieszych. Jednym z nich może być rowerzysta

Szukają świadków tragicznego potrącenia pieszych. Jednym z nich może być rowerzysta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku. 51-latek usłyszał zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Już po raz czwarty w stolicy odbędzie się Urban Art Area – największy w Polsce przegląd sztuki miejskiej. Impreza potrwa od 20 lipca do 25 sierpnia. Wydarzeniu patronuje prezydent Warszawy.

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

Źródło:
PAP

Obraz autorstwa Kajetana Stefanowicza "Śmierć ułana" był na liście polskich strat wojennych. Został odnaleziony. Wróci na Wawel, drogą przez Gniezno i Płock.

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 39-latka, który ukrywał narkotyki w mieszkaniu i w... skrzynce na listy. Wśród znalezionych substancji były: ketamina - środek znieczulający i tabletki psychotropowe. Mężczyźnie grozi nawet do 10 lat więzienia.

"Ze skrzynki na listy zrobił schowek na narkotyki"

"Ze skrzynki na listy zrobił schowek na narkotyki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Łazienki Królewskie policzyło straty po burzach, jakie przeszły w ostatnich dniach nad Warszawą. Dyrektor placówki Marianna Otmianowska poinformowała w mediach społecznościowych, że zniszczonych zostało około 100 drzew w zabytkowych ogrodach.

Łazienki Królewskie wciąż zamknięte po weekendowej burzy. "Straciliśmy około 100 drzew"

Łazienki Królewskie wciąż zamknięte po weekendowej burzy. "Straciliśmy około 100 drzew"

Źródło:
PAP

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Starówka w najbliższych dniach zamieni się w kulturalne centrum stolicy. W 71. rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta 40 instytucji przygotowało blisko 100 kulturalnych atrakcji. Wśród najciekawszych są zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. Wydarzenia zaplanowano od 19 do 21 lipca.

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl