Szukają informacji o ofiarach Powstania Warszawskiego

Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli podczas obchodów 65. rocznicy wybuchu Powstania WarszawskiegoTVN24

W Muzeum Powstania Warszawskiego rusza punkt kontaktowy, gdzie można składać świadectwa o poległych, zmarłych lub zaginionych w Powstaniu. Informacje zostaną wykorzystane przy tworzeniu Ściany Pamięci, stanowiącej element renowacji Cmentarza Powstańców Warszawy.

- W muzeum rusza projekt, w ramach którego będziemy zbierać informacje o wszystkich ofiarach Powstania niemających własnego grobu, żyjących tylko w pamięci bliskich. W godzinach działania muzeum zapraszamy do punktu kontaktowego, gdzie będziemy przyjmować świadectwa dotyczące osób, które zginęły lub zaginęły w czasie zrywu. Pamięć o nich jest teraz często noszona tylko w sercach, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Obiecujemy, że wysłuchamy każdej osoby, która przyjdzie do nas z taką opowieścią, a przedstawione przez nią dane zostaną zweryfikowane i przekazane do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Zbyt wielu bezimiennych

Jak dodała Wanda Traczyk-Stawska ze Społecznego Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy ważne, żebyśmy nie pozwolili, by ten cmentarz był miejscem, gdzie leżą tylko bezimienni.

- Obecnie na 104 tys. tam pochowanych znamy tylko 3,5 tys. nazwisk, dlatego trzeba się spieszyć ze zbieraniem informacji o pozostałych, dopóki jeszcze żyją ci, którzy o nich pamiętają. Ważne by upamiętnić tych, których śmierć była ofiarą za to, żebyśmy byli wolni – podkreśliła.

Ankieta na stronie muzeum

Informacje można przekazywać za pośrednictwem specjalnej ankiety, która jest dostępna na stronie muzeum www.1944.pl. Wypełniony dokument można wysłać na adres apawelec@1944.pl lub biuro@1944.pl albo wypełnić osobiście w siedzibie muzeum.

Informacje można też przekazywać telefonicznie pod numerem telefonu: (22) 539 79 36 lub faksem (22) 539 79 24. Dane będą weryfikowane przez specjalistów z muzeum, a następnie przekazywane do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która będzie odpowiadać za umieszczenie nazwisk na Ścianie Pamięci mającej powstać w poddawanym renowacji Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

"Odnowiono 37 kwater"

Remont nekropolii trwa od 2011 r. - Do tej pory ze środków wojewody mazowieckiego odnowiono 37 kwater w głównej części cmentarza, a wykonanie kolejnych 12 zaplanowano na drugi kwartał 2014 r.- poinformował podczas konferencji wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek.

Płyty nagrobne z piaskowca wymieniane są na granitowe, a dane poległych aktualizowane. Na nowych płytach umieszczono symbolikę powstańczą. Wymiana wszystkich 52 nagrobków ma zakończyć się w przyszłym roku, przed 70. rocznicą wybuchu powstania. Zaplanowano również remont otoczenia pomnika Polegli Niepokonani, znajdującego się na kurhanie z prochami mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w powstaniu. Wybudowane zostaną nowe schody i alejki, a przed kurhanem zostanie ustawiona dodatkowa tablica epitafijna. Koszt prac ma wynieść ok. 2,2 mln zł.

Zakończyli weryfikację

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zakończyła już weryfikację danych osób spoczywających w kwaterach 52-91 i wykonano projekt liternictwa dla nowych tablic na tych kwaterach.

Rada zadeklarowała też sfinansowanie w 2014 r. budowy między cmentarzem wojennym a wyznaniowym muru granicznego, którego projekt zleci stołeczna Kuria Metropolitarna. Odtworzenie muru jest warunkiem wykonania nowych tablic nagrobnych na kwaterach z nim sąsiadujących. Przygotowywana jest także koncepcja oprawy wejścia od strony ul. Wolskiej, która ma być realizowana równolegle z rewitalizacją kwater.

Rada ma przeznaczyć na te prace ok. 2,5 mln zł.

Centralny punkt uroczystości

Urząd Dzielnicy Wola ma zająć się m.in. wymianą sadzonek róż na skarpie oczka wodnego znajdującego się na terenie cmentarza i odnowieniem alei dochodzącej do nekropolii od strony Parku Sowińskiego. Dzielnica planuje także uporządkowanie okolic cmentarza od strony ul. Wolskiej.

Jak podkreśla sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert renowacja cmentarza ma się zakończyć przed 1 sierpnia 2014 r., a nekropolia ma stać się centralnym punktem uroczystości 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Honorowy patronat nad renowacją Cmentarza Powstańców Warszawy objął prezydent Bronisław Komorowski, który ustanowił patronat narodowy również nad obchodami 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

O renowacji cmentarza mówi Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Mówi Andrzej Kunert, sekretarz ROPWiM
Mówi Andrzej Kunert, sekretarz ROPWiMTVN 24

PAP/b

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na Lazurowej zderzyły się samochód osobowy i karetka pogotowia ratunkowego. Jedna osoba nie żyje, a trzy są ranne. Trafiły do szpitala.

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Magnuszew w powiecie kozienickim kierujący fordem 42-latek, będący pod wpływem alkoholu, uderzył w pieszych. Na miejscu zginęły dwie osoby, trzecia zmarła w szpitalu. Dwie osoby są hospitalizowane. Trwa wyjaśnianie okoliczności wypadku. Policja przekazała, że 42-latek był już wcześniej karany za jazdę pod wpływem alkoholu.

Wjechał w pieszych. Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne. "Był już karany za jazdę pod wpływem alkoholu"

Wjechał w pieszych. Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne. "Był już karany za jazdę pod wpływem alkoholu"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Zderzyli się dwaj rowerzyści, obaj trafili do szpitala. Jeden z nich doznał poważnych złamań. Policjanci apelują do rowerzystów, aby zachowywali szczególną ostrożność i bezwzględnie stosowali się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Rowerzyści się zderzyli, bo jeden nie zauważył drugiego. Trafili do szpitala

Rowerzyści się zderzyli, bo jeden nie zauważył drugiego. Trafili do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wraz z początkiem roku szkolnego na Puławską do krańca Sielce i Kercelak wrócą tramwaje. Jednak na drugim z tych odcinków, kilka dni później, znów ruszą prace. Tramwaje nie pojadą Okopową do ronda Radosława.

Tramwaje wrócą na Kercelak i Sielce. Jedne prace się skończyły, inne się rozpoczną

Tramwaje wrócą na Kercelak i Sielce. Jedne prace się skończyły, inne się rozpoczną

Źródło:
PAP

Niedaleko Przasnysza dachował samochód osobowy. Trzy osoby trafiły do szpitala. Jedną z nich transportował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wypadł z drogi i dachował, trzy osoby trafiły do szpitala

Wypadł z drogi i dachował, trzy osoby trafiły do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierujący ciągnikiem rolniczym potrącił 20-letnią rowerzystkę i odjechał. Gdy policjanci go odnaleźli, twierdził, że "nie poczuł potrącenia". Niestety, kobieta zmarła w szpitalu.

Podczas wyprzedzania uderzył w rowerzystkę, ta dostała się pod koła przyczepy. 20-latka nie żyje

Podczas wyprzedzania uderzył w rowerzystkę, ta dostała się pod koła przyczepy. 20-latka nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Proboszcz parafii w Garwolinie (Mazowsze) rozebrał zabytkowe ogrodzenie przy kościele. Użyta została do tego koparka, co oburzyło miłośników historii. Duchowny miał pozwolenie od służb konserwatorskich, w tym na użycie koparki. Miała jednak posłużyć tylko do "wzruszenia muru". Konserwator zabytków zlecił kontrolę.

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Źródło:
tvn24.pl

Kolejna akcja szczepienia lisów na Mazowszu odbędzie się w dniach 5-18 września. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno jej dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych.

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbudowane tuż obok spalonej hali tymczasowe targowisko przy Marywilskiej zostało otwarte. Oferuje 400 sklepów i punktów usługowych. Kupić można odzież, dodatki, ale także artykuły hobbystyczne czy drobne AGD.

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Apel o pomoc dla Ośrodka KARTA, największego społecznego archiwum, które od 40 lat dokumentuje historię Polski. Brakuje pieniędzy na czynsz, pensje dla pracowników, są zaległości w ZUS-ie. Największe kłopoty zaczęły się w czasie pandemii.

Są strażnikami pamięci. Dokumentują i popularyzują historię. Ośrodek KARTA apeluje o wpłacanie darowizn

Są strażnikami pamięci. Dokumentują i popularyzują historię. Ośrodek KARTA apeluje o wpłacanie darowizn

Źródło:
Fakty TVN

W pobliżu lotniska Warszawa-Babice samochód osobowy zderzył się z tramwajem. Poszkodowana została kobieta kierująca toyotą.

Zderzenie auta z tramwajem. Pogotowie: nie upewniła się, że może bezpiecznie skręcić

Zderzenie auta z tramwajem. Pogotowie: nie upewniła się, że może bezpiecznie skręcić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześcioletnia dziewczynka w oknie życia. Zadbana, w dobrym stanie, ale w wieku, który dawał do myślenia. Siostry, które prowadzą okno życia przy Hożej w Warszawie, zawiadomiły policję i wtedy okazało się, że ojciec dziewczynki był wcześniej poszukiwany. Relacja Michała Gołębiowskiego w programie "Polska i Świat". Wszystkie materiały można zobaczyć w TVN24 GO.

Rodzice zostawili sześciolatkę w oknie życia. Zapewniali, że wrócą

Rodzice zostawili sześciolatkę w oknie życia. Zapewniali, że wrócą

Źródło:
TVN24

W piątek wieczorem pokaz dronów upamiętnił 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Niebo nad stolicą rozświetliło aż 615 bezzałogowych statków powietrznych, które w synchronicznym roju uformowało 12 symbolicznych figur.

Rój dronów rozświetlił niebo nad Warszawą. W hołdzie powstańcom

Rój dronów rozświetlił niebo nad Warszawą. W hołdzie powstańcom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek na drodze krajowej numer 62. Na wysokości węzła Skuszew doszło do zderzenia dwóch aut: busa i samochodu osobowego. Policja podała, że do szpitala trafiły dwie osoby. Dwaj mężczyźni podróżujący busem byli nietrzeźwi, jeden po wypadku uciekł.

Uderzyli busem w bok jej auta, obaj byli pijani. Nie wiadomo, który z nich kierował

Uderzyli busem w bok jej auta, obaj byli pijani. Nie wiadomo, który z nich kierował

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Charakterystyczna zabytkowa budowla przy Puławskiej 59 przechodzi kompleksowy remont. "Gołębnik", zwany też domem gotyckim, powstał w XVIII wieku. Prace są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

"Gołębnik" przechodzi remont, od fundamentów po iglicę

"Gołębnik" przechodzi remont, od fundamentów po iglicę

Źródło:
PAP

Zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy usłyszał obywatel Indii. Mężczyzna miał pomagać nieustalonym osobom przedostać się do Hiszpanii. Sprawa wyszła na jaw podczas zatrzymania cudzoziemców na Lotnisku Chopina w czerwcu tego roku.

Wskazali go cudzoziemcy zatrzymani na lotnisku, to nazwisko pojawiało się też w innych sprawach

Wskazali go cudzoziemcy zatrzymani na lotnisku, to nazwisko pojawiało się też w innych sprawach

Źródło:
PAP

Zatrzymaniem prawa jazdy zakończyła się kontrola dostawczego forda, w którym mieszkanka Warki przewoziła nadmierną liczbę pasażerów. Za fotele samochodowe posłużyła jej wersalka.

Trzy osoby i pies na wersalce w busie

Trzy osoby i pies na wersalce w busie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Historyczna chwila na Dolnym Mokotowie. Tramwaj po raz pierwszy w historii skręcił w ulicę Belwederską. Na razie był to tylko skład pomiarowy i dotarł tylko do najbliższego przystanku. Według Tramwajów Warszawskich wykonawca linii do Miasteczka Wilanów podtrzymuje, że pierwsze składy z pasażerami dojadą tam na przełomie października i listopada.

Po raz pierwszy w historii tramwaj skręcił w Belwederską

Po raz pierwszy w historii tramwaj skręcił w Belwederską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mały chłopczyk bez opieki jeździł rowerkiem biegowym obok autobusów. Malucha zauważyli strażnicy miejscy i pomogli mu odnaleźć mamę, która nieświadoma zagrożenia robiła zakupy.

Mały chłopiec na rowerku biegowym jeździł obok autobusów. "Ciarki mi przeszły po plecach"

Mały chłopiec na rowerku biegowym jeździł obok autobusów. "Ciarki mi przeszły po plecach"

Źródło:
tvnwarszawa.pl