W tym roku festiwal obchodzi swoje 10. urodziny, dlatego tematem przewodnim jest historia. - W ciągu tych 10 lat z małego festiwalu przekształcił się w wydarzenie wyznaczające trendy - mówiła podczas konferencji prasowej Edyta Kozak, szefowa Fundacji Ciało/Umysł, organizatorka festiwalu.
Na przestrzeni lat na imprezie wystąpili tak uznani artyści Sasha Waltz, Xavier Le Roy, czy Jérôme Bel.
Pamięci niemieckiej choreografki
Tegoroczna edycja rozpocznie się od refleksji na temat twórczości Piny Bausch i fenomenu Tanztheater. Odbędą się międzynarodowa konferencja naukowa, pokazy filmów dokumentalnych, warsztaty taneczne, a także spektakle artystów związanych z Bausch.
Wydarzeniem festiwalu będzie z pewnością międzynarodowy spektakl "Folk? A ja się nie zgadzam" odwołujący się do sztuki ludowej. Do stworzenia kostiumów autorzy zaprosili Gwena van Den Eijnde z Holandii, który dokładnie spenetrował magazyny Muzeum Etnograficznego w poszukiwaniu inspiracji. Na scenie zobaczymy czworo polskich tancerzy oraz Japonkę Takako Matsudę.
Zapaśniczki i gospodynie
"W/restless" to przedstawienie inspirowane wrestlingiem i zapasami kobiet. Efektem jest wypowiedź o kondycji tancerki pracującej swoim ciałem, robiącej z niego show. Wizerunkiem kobiety w amerykańskim społeczeństwie lat 50. zajmie się z kolei Karol Tymiński w spektaklu "Doll House".
Najnowszy spektakl Stevena Cohena, radykalnego twórcy z RPA, połączy materiał filmowy z występów w jaskiniach zwanych "Kolebką ludzkości" oraz choreografię z udziałem 90-letniej opiekunki artysty z dzieciństwa. Uniwersalność języka tańca, którym można opowiadać także o sytuacji społeczno-politycznej Bałkanów, udowodni Janez Jansa ze Słowenii.
Na siedmiu scenach
Finałem festiwalu będzie występ enfant terrible francuskiej sceny tańca – Jérôme Bela, który wraz didżejem oraz 20 warszawskimi performerami, zaprezentują muzyczny performans "The Show must go on". Złożą się na niego 19 superprzebojów muzyki pop w tanecznych interpretacjach. Pytanie, które stawia Bel, jest proste: jak i dlaczego muzyka wprawia nas w ruch?
Festiwal potrwa do 2 października. Sztuki będzie można zobaczyć w: Teatrze Dramatycznym, Teatrze Studio, Instytucie Teatralnym, Centrum Sztuki Współczesnej, Teatrze Collegium Nobilium, Bratniej Szatni oraz w Cafe Kulturalna.
Szalony taniec zapaśniczki i gospodyni
bako/roody