Warszawa nie organizuje miejskiej zabawy sylwestrowej. Podobne decyzje podjęto w sąsiednich miastach: Wołominie, Piasecznie, Legionowie czy Pruszkowie. Wyjątkiem jest Otwock.
Po raz kolejny w stolicy nie będzie hucznej imprezy plenerowej ani miejskiego pokazu fajerwerków w ostatnią noc roku. Ratusz tłumaczy swoją decyzję względami finansowymi oraz wojną w Ukrainie. Dodatkowo od 2018 roku obowiązuje zakaz korzystania z materiałów pirotechnicznych podczas wydarzeń organizowanych przez miasto w sylwestra. Od momentu jego wprowadzenia Nowy Rok witany był w stolicy świetlnymi iluminacjami lub laserowymi spektaklami.
- W tym roku nic nie proponujemy warszawiakom na sylwestra. To już niestety taka tradycja, bo w czasie pandemii sylwestry też się nie odbywały. Mamy kryzys energetyczny, więc cięcia naszych wydatków, w pierwszej kolejności obejmują rozrywkę - przyznała rzeczniczka ratusza Monika Beuth. - Nas teraz na taki wydatek nie stać i dlatego pozostaje spędzić sylwestra we własnym zakresie - dodała.
Z miejskich zabaw rezygnują także miasta okalające stolicę. Głównym powodem są względy finansowe. Są także samorządy, które dotychczas nigdy nie organizowały podobnych wydarzeń.
Otwock nie oszczędza - muzyka, fajerwerki, konkursy
Dla zainteresowanych spędzeniem sylwestra w większym gronie, na miejskiej zabawie, ofertę przygotowało miasto Otwock. Miejscem wydarzenia będzie Scena Centrum. Start imprezy: 31 grudnia o godzinie 21. W programie zabawa przy dźwiękach największych przebojów lat 90., pokazy taneczne, konkurs na najlepszą stylizację i inne konkursy z nagrodami, pokaz fajerwerków. Będzie też fotobudka i gorąca herbata. Koniec imprezy przewidziany na godzinę 1 w nocy.
Na tych, którzy w Nowy Rok znajdą siły na zabawę, czeka z kolei Józefów, który 1 stycznia o godzinie 20 zaprasza na koncert swojego mieszkańca - Sławomira. Wokalista wystąpi na skwerze im. św. Jana Pawła II.
Apelują o sylwestra bez fajerwerków
Ratusz apeluje do mieszkańców o rezygnację z fajerwerków i petard. Urzędnicy zwracają uwagę, że sylwester jest okresem ogromnego stresu dla zwierząt. Mają one bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu oraz zupełnie inną percepcję. "Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszy huk i rozbłyski, zwierzęta wpadają w panikę i próbują znaleźć bezpieczne, ciche i spokojne miejsce" - wyjaśnia urząd miasta.
O zdrowie zwierząt podczas sylwestrowej nocy, jak co roku martwią się pracownicy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego oraz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt na Paluchu. Panika wywołana wybuchami materiałów pirotechnicznych może skłonić zwierzęta do nieprzewidywalnych zachowań, często stanowiących zagrożenie dla siebie i innych. Narażenie na wzrost poziomu stresu prowadzi je także do spadku odporności, co przekłada się na ryzyko rozwoju chorób.
Do apelu ratusza przyłączyła się również Rada Warszawy, która uchwaliła 12 grudnia stanowisko "w sprawie nieużywania materiałów pirotechnicznych". Podobny apel radni wystosowali także w ubiegłym roku. Wówczas Biuro Ochrony Środowiska w ratuszu zwróciło się z pismem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w kontekście postulowanego zakazu używania fajerwerków. Nie przyniosło to jednak skutku. Jak podaje urząd, "w ocenie ministra obecnie istniejące przepisy dotyczące składowania i bezpieczeństwa użytkowania wyrobów pirotechnicznych są wystarczające".
- Będziemy, nadal zwracać się do ministra klimatu i środowiska o podjęcie działań legislacyjnych w sprawie zakazu używania wyrobów pirotechnicznych takich jak fajerwerki czy petardy. Podnosząc argumentację zagrożenia i traumy, jaką mogą wywołać u zwierząt - podkreśliła cytowana w komunikacie Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady Warszawy.
Co zrobić, jeśli w sylwestra zgubimy czworonoga?
Warto zadbać o to, by psy i koty posiadały adresatki na obroży lub były zaczipowane. Dzięki temu właściciele mają szansę na ich szybkie odzyskanie, jeśli zwierzę spłoszy się podczas sylwestrowego spaceru i ucieknie.
"Zgłoszenia o znalezieniu zagubionego zwierzęcia przyjmowane są przez straż miejską. Funkcjonariusze odwożą następnie zaczipowane czworonogi pod przypisany adres właściciela. Ekopatrol przekazuje też zwierzęta do specjalistycznych placówek, takich jak Schronisko Na Paluchu, ośrodek CITES i Ptasi Azyl działające przy warszawskim zoo, a także lecznic weterynaryjnych, które współpracują ze strażą miejską" - wyjaśnia ratusz.
Wszelkie zdarzenia wymagające interwencji Ekopatrolu należy zgłaszać na numer alarmowy straży miejskiej - 986.
Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock