Stańko i jego goście zagrali w Muzeum Powstania Warszawskiego

Stańko i jego goście
Stańko i jego goście
TVN 24
Stańko i jego goście TVN 24

Stańko i jego goście
Stańko i jego goście TVN 24

Kwartet trębacza jazzowego Tomasza Stańki wystąpił - z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Moniki Brodki - w sobotni wieczór w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego. Koncert odbył się w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania.

- Już dziesiąty raz organizujemy obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego i dziesiąty raz zmagamy się z pytaniem jak powstanie opowiadać szczególnie młodym ludziom. Jak przybliżyć temat, w którym jest i wspaniała walka o wolność młodych Powstańców, i gorzka dramatyczna klęska na koniec - mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej koncert dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

W tym roku do występu w Parku Wolności zaproszono Tomasza Stańkę, jednego z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Trębacz wystąpił wraz ze swoim kwartetem, który tworzą: pianista Marcin Wasilewski, kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz. Artysta wykonał materiał ze swojej płyty "Wolność w sierpniu" (2005).

Popkultura w hołdzie powstańcom

- Specjalnie na ten koncert przearanżowałem płytę i dodałem jeden całkiem nowy utwór - zapowiadał Stańko. - Zaprosiłem też na koncert paru artystów, których sobie cenie, by całość miała taki bardziej popkulturowy zakres - Monikę Brodkę i Annę Marię Jopek - dodał.

Kwartet Stańki pojawił się na scenie kilka minut po godzinie 21. Trębacz rozpoczął koncert od kilkunastu sekund solowego wprowadzenia, po czym dołączył do niego zespół. Muzyka formacji utrzymana była w melancholijnym tonie, znanym z takich krążków Stańki jak m.in. "Suspended Night" (2003) czy "Dark Eyes" (2009). Kompozycje otwierał muzyczny "temat", po czym lider zostawiał swoim muzykom miejsce na solowe improwizacje. Na koniec Stańko wracał "do głosu", podsumowując to, co zdążyli "powiedzieć" w swoich solach muzycy, dowodzonego przez niego kwartetu.

Artysta nie odezwał się ani słowem do licznej widowni, zgromadzonej w sobotni wieczór w Parku Wolności - ci, dla których zabrakło miejsc siedzących, rozsiedli się na trawie w parku. Po godzinie gry, Stańko przedstawił zespół i podziękował publiczności. Zakończyła się część pierwsza koncertu.

Zakochani w Warszawie

Po kwadransie przerwy na scenę, wraz ze swoim zespołem, wyszła Monika Brodka, która zaśpiewała dwa utwory. Występ zaczęła od wykonania swojej anglojęzycznej piosenki "Varsovie". "Zakochałam się w tym mieście/ Od pierwszego wejrzenia wyglądało pięknie/ Dzieliliśmy miłość do szarości/ Przez koc chmur/ Nie było łatwo/ Być pewnym, że słońce kiedyś wróci" - śpiewała wokalistka. Z publicznością pożegnała się balladą, nostalgiczną bossa-novą, pt. "Nim wstanie dzień", skomponowaną przez Krzysztofa Komedę do słów Agnieszki Osieckiej. Akompaniował jej Stańko.

Na fasadzie muzeum wyświetlano powstańczą "kotwice" oraz napisy: "Młodość", "Determinacja", "Miłość", "Miasto" i "Nowa Polska".

Po kilkunastominutowe przerwie na scenie pojawiła się wokalistka Anna Maria Jopek. Towarzyszył jej zespół w składzie: Marek Napiórkowski (gitara), Robert Kubiszyn (kontrabas), Paweł Dobrowolski (perkusja), Piotr Nazaruk (cymbały).

Piosenkarka wykonała dwa utwory, m.in. smooth-jazzową aranżację "O, mój rozmarynie" - jedną z najsłynniejszych polskich pieśni wojskowych z okresu I wojny światowej. Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem przeboju Czesława Niemena "Sen o Warszawie" przez Stańkę, Brodkę i Jopek.

1 sierpnia wieczorem po raz ósmy zostanie również zorganizowane wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w ramach akcji "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". W tym roku muzeum nieco zmieniło formułę i zorganizowało casting do chóru warszawiaków, który ma wspomagać wokalnie przybyłych na pl. Piłsudskiego.

Zobacz też koncert zespołu Lao Che z okazji 69. rocznicy Powstania Warszawskiego:

Fragment koncertu Lao Che
Fragment koncertu Lao CheTVN 24 / tvnwarszawa.pl

PAP, kś

Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl