Śpiewak: dzika reprywatyzacja trwa w najlepsze. Ratusz odpowiada: trzeba poprawić ustawę

Źródło:
PAP
"Afera reprywatyzacyjna, dzika reprywatyzacja, dalej w Warszawie trwa"
"Afera reprywatyzacyjna, dzika reprywatyzacja, dalej w Warszawie trwa"TVN24
wideo 2/3
Konferencja Jana Śpiewaka

W ocenie Jana Śpiewaka ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Rafał Trzaskowski nie rozwiązał problemów stolicy związanych z reprywatyzacją. - Ucieka od tych problemów, dezerteruje ze stanowiska - podkreślił. Aktywiści domagają się od prezydenta miasta między innymi wypłaty odszkodowań ofiarom reprywatyzacji.

- Spotykamy się dzisiaj, żeby przypomnieć o jednej fundamentalnej dla Warszawy, ale myślę, że też dla całej Polski, sprawie. O dramacie warszawskich lokatorów, o aferze reprywatyzacyjnej. Afera reprywatyzacyjna, cała ta dzika reprywatyzacja, dalej w Warszawie trwa - mówił Śpiewak na konferencji zorganizowanej w czwartek przed stołecznym ratuszem. Aktywiści wystosowali do Trzaskowskiego apel zawierający trzy kwestie, które musi zrealizować przed pierwszą turą wyborów. - To test na jego wiarygodność - podkreślił Śpiewak.

Pierwszy punkt przedstawił Jakub Żaczek z Komitetu Obrony Praw Lokatorów. - Domagamy się od prezydenta Warszawy, żeby jasno zadeklarował, że dzikiej reprywatyzacji już nie będzie, że nie będzie już zwracania kamienic, że nie będzie już sytuacji, w której osoby, które potrzebują lokali komunalnych od miasta, są tych lokali pozbawiane, miasto nie chce budować nowych, nie inwestuje w to, pozostawia ludzi bez pomocy, bez mieszkań - zaznaczył.

Odszkodowania dla ofiar

Kolejne żądanie aktywistów dotyczy wypłaty przez ratusz odszkodowań dla ofiar nielegalnych działań reprywatyzacyjnych. Ewa Andruszkiewicz z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów wskazała, że sama jest jedną z takich ofiar i wyjaśniła, że pokrzywdzeni otrzymali prawo do występowania o odszkodowania do komisji weryfikacyjnej. Jej zdaniem, ratusz miał te pieniądze wypłacić z puli, na którą składają się pieniądze uzyskane przez komisję. Andruszkiewicz zaznaczyła jednak, że odszkodowania nie wypłacono nawet córce Jolanty Brzeskiej. - Domagamy się od dziewięciu lat sprawiedliwości dla Joli Brzeskiej i cały czas napotykamy na ten sam mur absolutnej obojętności - dodała.

Skargi miasta na decyzje komisji weryfikacyjnej

Działacze domagają się również wycofania skarg miasta na decyzje wydane przez komisję weryfikacyjną. Jak zaznaczył Jan Śpiewak, władze ratusza mówią, że nie mają pieniędzy, ale gdy przychodzi do konkretów - skarżą decyzje komisji. Według niego ratusz, skarżąc te decyzję, które są korzystne dla mieszkańców i budżetu miasta, "występuje po stronie przestępców i układu reprywatyzacyjnego". - Czy Rafał Trzaskowski jest po stronie sprawiedliwości, praworządności czy jest po stronie mafii reprywatyzacyjnej? - pytał aktywista.

W ocenie Śpiewaka szokujące jest to, że Trzaskowskiemu obecnie nie są stawiane pytania dotyczące reprywatyzacji. Zaapelował do przedstawicieli mediów, aby temat ten poruszać w wywiadach z prezydentem stolicy. Poprosiliśmy ratusz o odniesienie się do stawianych przez aktywistów zarzutów.

"Decyzje komisji są niezgodne z prawem"

- Miasto skarży uzasadnienia decyzji komisji, dlatego że są niezgodne z prawem, co potwierdzają wyroki sądu administracyjnego. W większości wyroków sąd stwierdził naruszenie prawa w decyzjach komisji - uchylił 26 decyzji, a w 10 orzekł nawet ich nieważność z powodu rażącego naruszenia prawa - wyjaśniła rzecznik prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Odniosła się również do zarzutów, że miasto nie wypłaca odszkodowań: - Ustawa o komisji jest tak skonstruowana, że decyzje o odszkodowaniach dla lokatorów są pochodną, zależą od legalności decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości. Zatem w sytuacji, gdy sąd administracyjny uchyla decyzje komisji, to wówczas decyzje odszkodowawcze zostają pozbawione podstaw prawnych.

Gałecka zaznaczyła też, że problemem jest tutaj ustawa o komisji: - Bo gdyby nie było tam przepisu łączącego decyzję komisji dotyczącą nieruchomości z wypłatą odszkodowania, to miasto mogłoby rozstrzygać o wypłacie odszkodowań niezależnie od losów decyzji nieruchomościowej. A w obecnym stanie prawnym miasto nie może oceniać decyzji odszkodowawczej niezależnie od decyzji nieruchomościowej, bo mogłoby naruszyć dyscyplinę finansów publicznych. Mówiąc prosto, w przypadku uchylania przez sąd decyzji komisji w sprawach reprywatyzacyjnych, odszkodowania nie należą się.

Marszałek Sejmu nie odpowiedział

Nasza rozmówczyni wskazała, że władze Warszawy wiele razy zajmowały stanowisko w sprawie pomocy poszkodowanym w reprywatyzacji lokatorom mieszkań komunalnych. - Z propozycją trzech konkretnych działań zwróciliśmy się do marszałka Sejmu w marcu 2019 roku. Do tej pory nie mamy odpowiedzi - zaznaczyła. - Pierwsze to uchwalenie ustawy o rekompensatach, która wprowadzi jasne rozwiązania w sprawie pomocy poszkodowanym lokatorom - wszystkim, którym miasto nie było w stanie zapewnić innych mieszkań. Poselski projekt tej ustawy wpłynął do Sejmu, został jednak negatywnie oceniony przez rząd - wskazała Gałecka.

Druga możliwość to zmiana Ustawy o Komisji Reprywatyzacyjnej, która poprawi błędy w sposobie przyznawania odszkodowań przez komisję. - Trzecie rozwiązanie to uchwalenie kompleksowej ustawy reprywatyzacyjnej, której projekt zapowiadało Prawo i Sprawiedliwość. Wciąż jednak nie wpłynął on do Sejmu - zaznaczyła rzecznik.

Przypomniała również oficjalne pismo miasta, które było odpowiedzią na "rzekome obojętne stanowisko władz Warszawy wobec lokatorów". - Wyjaśniliśmy w nim, że z powodu braku od 1989 roku ustawy reprywatyzacyjnej i chaosu prawnego, jaki się przez to wytworzył, cierpią byli lokatorzy mieszkań komunalnych w zreprywatyzowanych nieruchomościach. W samej stolicy mogło ich być już kilka tysięcy. Przez brak jasnych regulacji prawnych nie można wypłacać im odszkodowań - przywołała treść dokumentu Gałecka.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl