Smog truje mieszkańców Mazowsza, a rządowe alerty milczą o zagrożeniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego: w dni smogowe nie wolno rekreacyjnie palić w kominku
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego: w dni smogowe nie wolno rekreacyjnie palić w kominku TVN24
wideo 2/4
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego: w dni smogowe nie wolno rekreacyjnie palić w kominku TVN24

Na początku tygodnia jakość powietrza w Warszawie i okolicach była fatalna. Urzędnicy zalecali pozostanie w domach, zakazali rekreacyjnego palenia w kominkach i ognisk. O przekroczonych normach mieszkańcy województwa mogli dowiedzieć się z głównie z mediów, bo SMS-owego alertu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nie otrzymali.

Kilka dni temu do Polski wkroczył front atmosferyczny, który przyniósł ze sobą drastyczne ochłodzenie. W weekend i poniedziałek temperatura w Warszawie spadła kilkanaście stopni poniżej zera, w niektórych miejscach termometry wskazywały nawet -20 stopni. Wraz z mroźną aurą powrócił problem smogu. W poniedziałek stężenie pyłów zawieszonych PM 10 oraz PM 2,5 było na tyle wysokie, że władze województwa wprowadziły zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach na obszarze Warszawy i trzech okolicznych powiatów. Dzień poźniej zakaz rozszerzono na kolejne 12 powiatów. Stołeczny ratusz apelował o pozostanie w domach, jeżeli jest to możliwe, informowanie straży miejskiej o podejrzeniach spalania odpadów oraz ograniczenie korzystania z transportu.

Ale nie do wszystkich ta informacja dotarła. Wiele osób wciąż nie ma świadomości, że nie może palić w kominku w dni, kiedy przekroczone są normy szkodliwych pyłów w powietrzu. A nieprzestrzeganie zakazu może słono kosztować. Według przepisów kara może wynieść od 500 do nawet pięciu tysięcy złotych.

Jak ocenia Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, informowanie mieszkańców o zagrożeniu smogiem i związanych z nim zakazach jest na poziomie "zerowym". - Nikt o tym nie wie, mieszkańcy nie są tego świadomi, mimo że zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach w dniach, kiedy jest smog, obowiązuje. To jest duża lekcja do odrobienia dla władz wojewódzkich: urzędu marszałkowskiego i wojewody – mówi tvnwarszawa.pl Siergiej. - Nie bardzo rozumiem, dlaczego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie może wysyłać SMS-ów o zagrożeniu i zakazie palenia w kominku. Mamy zbudowany system, wystarczy wdrożyć odpowiednie procedury – dodaje.

"RCB jest przygotowane technicznie i kompetencyjnie"

Dlaczego system powiadamiania RCB wciąż nie działa w kontekście smogu nie wiedzą również w urzędzie marszałkowskim. Jak informował nas niedawno dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Marcin Podgórski, miało to być jedno z "lepszych narzędzi informowania".

- Jesteśmy tym zaniepokojeni, dlatego formułujemy wystąpienie do ministra spraw wewnętrznych i administracji odnośnie komunikatów RCB. Plan działań krótkoterminowych ujętych w uchwale bardzo wyraźnie zakłada, że w procesie informowania mieszkańców przy poziomach alarmowych uruchamiany jest komunikat z poziomu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – mówi dziś Podgórski. - Ponadto RCB ma podstawy prawne do działania w tym zakresie. Jest przygotowane technicznie i kompetencyjnie. Nie wiemy, dlaczego alarm znów nie zadziałał. Będziemy to sprawdzać – dodaje.

Podkreśla, że komunikaty na poziomie Regionalnego Systemu Ostrzegania zafunkcjonowały. – Trudno jednak wymagać, aby wszyscy mieszkańcy instalowali sobie aplikację – przyznaje. I przypomina, że opracowanie planu działań krótkoterminowych dla ochrony powietrza powstawało przy udziale strony rządowej, czyli między innymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Smog w WarszawieTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

"RCB analizuje sytuacje", jest w trakcie pilotażu

O komunikaty RCB, a w zasadzie ich brak, zapytaliśmy u źródła. Dlaczego nie zadziałały 17 grudnia oraz 18 i 19 stycznia, kiedy obowiązywało powiadomienie o ryzyku przekroczenia norm pyłów zawieszonych? Co stoi na przeszkodzie, aby powiadamiać mieszkańców o zagrożeniu, tak jak dzieje się to w przypadku alarmów meteorologicznych? Alerty przypominały też o drugiej turze wyborów prezydenckich i ostrzegały przed kąpielą w Wiśle po awarii kolektora ściekowego do oczyszczalni Czajka.

Jak dowiadujemy się od Anny Adamkiewicz, szefowej Wydziału Polityki Informacyjnej RCB, na razie trwają przymiarki, żeby system wykorzystać również w zakresie ostrzegania przed smogiem.

"Rządowe Centrum Bezpieczeństwa analizuje sytuacje, które mają wpływ na bezpieczeństwo obywateli. Centrum, wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska i Instytutem Ochrony Środowiska, jest w trakcie pilotażowego programu włączania Alertu RCB w informowanie o przekroczonych poziomach alarmowych. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń zostaną określone kryteria, według których uruchamiany będzie Alert RCB. Wypracowanie prawidłowych kryteriów jest bardzo ważne dla poprawnego funkcjonowania tego systemu" – odpowiada Adamkiewicz.

Kiedy alerty zadziałają, nie wiadomo. Na razie muszą wystarczyć strony internetowe GIOŚ, jednostek samorządu oraz aplikacja RSO.

Dr Karauda: jesteśmy rurą wydechową Europy
Dr Karauda: jesteśmy rurą wydechową EuropyTVN24

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W wielu miejscach na drodze krajowej numer 7 trwają teraz prace budowlane. Czasami kierowcy mają z tym problem. Tylko jednego dnia, w jednym powiecie, na przebudowywanych odcinkach doszło do czterech groźnych zdarzeń drogowych z udziałem w sumie ośmiu aut. Policja apeluje o ostrożność.

Cztery wypadki jednego dnia na przebudowywanej drodze

Cztery wypadki jednego dnia na przebudowywanej drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy pod Konstancinem-Jeziorną walczyli z pożarem dachu domu w zabudowie bliźniaczej. Nasz reporter dowiedział się, że przyczyną było uderzenie pioruna. W akcji udział brało 10 zastępów straży pożarnej.

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po policyjnej interwencji obezwładniony już mężczyzna trafił do szpitala. Tam po podaniu leków, mimo reanimacji, zmarł. O zdarzeniu poinformowano prokuraturę, Biuro Spraw Wewnętrznych Policji oraz wydziały kontroli komendy głównej i komendy stołecznej. Została zlecona sekcja zwłok.

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpitala, druga jest reanimowana. Na miejscu pracuje straż pożarna.

Zderzenie dwóch aut. Jedna osoba reanimowana, druga w szpitalu

Zderzenie dwóch aut. Jedna osoba reanimowana, druga w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Andrzej Z., były wójt Raszyna został oskarżony o przekroczenie uprawnień związanych z dysponowaniem gminnymi nieruchomościami. Miał też nie dopełnić związanych z tym obowiązków. Chodzi o ośrodek zdrowia.

Były wójt stanie przed sądem. Z powodu ośrodka zdrowia

Były wójt stanie przed sądem. Z powodu ośrodka zdrowia

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wystosował list do organizatorów wypoczynku wakacyjnego z apelem, aby zwrócili oni uwagę na problem fentanylu. W Polsce do tej pory po tym narkotyku zmarły co najmniej cztery osoby - w lutym trzy w Żurominie (Mazowsze), a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu.

List wojewody mazowieckiego do organizatorów letniego wypoczynku. W sprawie fentanylu

List wojewody mazowieckiego do organizatorów letniego wypoczynku. W sprawie fentanylu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Był w toalecie, gdy autobus z jego kolegami odjechał. Chłopiec został sam w Miejscu Obsługi Pasażerów przy S7. Poprosił o pomoc przypadkową osobę. Przyjechali policjanci, wrócił też wycieczkowy autobus.

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz zadośćuczynienie w kwocie 28 tysięcy złotych - to wyrok dla kierowcy, który śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych sześcioletnią dziewczynkę. W wypadku poszkodowane zostały również ciotka i młodsza siostra dziewczynki. Wymiar kary został uzgodniony z pełnomocnikiem pokrzywdzonych.

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie interwencje strażników granicznych w samolotach na Lotnisku Chopina. W pierwszym przypadku pasażer musiał opuścić pokład w asyście jeszcze przed wylotem do Madrytu. W drugim inny pasażer został wyprowadzony z samolotu, który przyleciał ze Stambułu.

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zielony teren pomiędzy ulicami: Łowicką, Wiktorską i Jana Józefa Lipskiego to już oficjalnie skwer imienia Wojciecha Młynarskiego.

Wojciech Młynarski ma w Warszawie swój skwer

Wojciech Młynarski ma w Warszawie swój skwer

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na popularnym portalu społecznościowym znalazł ofertę sprzedaży trzech biletów na mecze rozgrywane w czasie Euro 2024. Wpłacił całą kwotę i wtedy oferta zniknęła, podobnie jak sprzedający.

Kupił w sieci bilety na Euro 2024, ale mecze obejrzy w telewizji

Kupił w sieci bilety na Euro 2024, ale mecze obejrzy w telewizji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali 32-latka, podejrzanego o znęcanie się nad konkubiną. Mężczyzna był również agresywny podczas policyjnej interwencji. Miał wymusić na funkcjonariuszach zaniechanie wykonywania obowiązków służbowych oraz naruszyć ich nietykalność.

Znęcał się nad partnerką, był agresywny wobec policjantów

Znęcał się nad partnerką, był agresywny wobec policjantów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Rembertowie zderzyły się pojazd ciężarowy oraz samochód osobowy. Drugi z nich dachował. Na miejscu zjawiły się służby. Na szczęście nikt nie potrzebował pomocy medycznej.

Dachował po zderzeniu z ciężarówką

Dachował po zderzeniu z ciężarówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca na widok radiowozu nagle przyspieszył. Gdy został zatrzymany, okazało się, że jest pod wpływem narkotyków. Testy wykazały, że były to amfetamina, kokaina i opiaty.

Był trzeźwy, ale za to pod wpływem amfetaminy, kokainy i opiatów

Był trzeźwy, ale za to pod wpływem amfetaminy, kokainy i opiatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W liczącym kilkanaście stron oświadczeniu wolontariusze szczegółowo odnieśli się do wyników kontroli przeprowadzonej po ich skardze w schronisku na Paluchu. Twierdzą, że wystąpienie pokontrolne zostało oparte na "wybiórczo dobranym materiale dowodowym".

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty  po kontroli w schronisku

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty po kontroli w schronisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Zniszczony, pokryty graffiti autobus miejski na krakowskich numerach rejestracyjnych od kilku miesięcy "straszy" na błoniach Stadionu Narodowego. Mieszkańcy składają w tej sprawie skargi, ale przedstawiciele operatora obiektu rozkładają ręce, bo parking jest ogólnodostępny. Sprawę przekazano straży miejskiej.

Porzucony i zdewastowany autobus przed Stadionem Narodowym

Porzucony i zdewastowany autobus przed Stadionem Narodowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

15-letni chłopak na quadzie wjechał w zamkniętą bramę wjazdową do przedszkola. W stanie ciężkim trafił do szpitala.

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W garażu podziemnym Galerii Północnej na poziomie -1 zapalił się samochód. Ogień został ugaszony. Trwa oddymianie.

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24