Smog nie pojawił się nagle. Rośnie świadomość, nie odczyty

Wyniki pomiarów WIOŚ w ŚródmieściuTVN24

Rok temu nie było, a teraz nagle jest smog? Co się stało? - pytają podejrzliwie nasi czytelnicy. Mamy złą wiadomość: jedyna różnica jest taka, że temat nagle stał się nośny i wreszcie poświęca się mu należytą uwagę. Fatalnym powietrzem oddychamy od lat.

Smog był, jest i wygląda na to, że jeszcze długo będzie. Badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie pokazują, że od kilkunastu lat zanieczyszczenie powietrza utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie.

- Nie zauważamy wyraźnego trendu spadku bądź wzrostu stężeń pyłów PM10. Jedyne zmiany, jakie widzimy, powiązane są z temperaturami powietrza i prędkościami wiatru występującymi w danym roku – mówi Krystyna Barańska z WIOŚ.

Najgorzej w Śródmieściu

Prześledziliśmy pomiary wykonywane od 2004 roku w czterech stacjach: na Ursynowie, Targówku, Bemowie i w Śródmieściu. Norma średnioroczna dla pyłu PM10 to 40 mikrogramów na metr sześcienny. Najgorsze wyniki notowane są niezmiennie przy al. Niepodległości. Najwyższa średnia - w 2006 roku - wyniosła 59 µg/m3, najniższa - w 2013 roku - 40 µg/m3. W pozostałych stacjach pomiarowych - przy Kondratowicza, Anieli Krzywoń oraz Wokalnej - wyniki w większości okresów wskazują ponad 30 µg/m3. Trudno wskazać dzielnice, gdzie powietrze byłoby lepsze, bądź gorsze. Powody do zmartwień mają także ci, którzy uciekli z zatłoczonego centrum do domków na przedmieściach. Wyniki pomiarów z podstołecznych miejscowości są alarmujące. Stężenia pyłów PM10 bywają tam wyższe niż np. w rejonie Al. Jerozolimskich w Śródmieściu. Podstawowym źródłem PM10 jest spalanie w niskich temperaturach węgla, drewna i śmieci w domach jednorodzinnych. To powoduje też emisję szkodliwego benzo(a)pirynu. - Ten ostatni powstaje w wyniku niepełnego spalania w paleniskach, podczas ogrzewania domów jednorodzinnych. Duże zakłady do tego się nie przyczyniają, bo spalają swoje paliwo w wysokich temperaturach. – tłumaczy Barańska.

Wyniki pomiarów WIOŚ na TargówkuTVN24

Pył nawiewany nad stolicę

Eksperci nie mają wątpliwości, że głównym źródłem smogu są właśnie gospodarstwa domowe. Co ciekawe, za jego pojawianie się w stolicy odpowiadają nie tylko warszawiacy. Jak ocenia ekspertka WIOŚ, źródeł emisji, czyli domów jednorodzinnych ogrzewanych indywidualnie, jest tutaj stosunkowo niewiele. Stolica ma gęstą sieć ciepłowniczą, większość domostw ogrzewanych jest za pomocą centralnego ogrzewania. Połowa pyłu w stężeniach średniorocznych napływa z zewnątrz. Ten nawiewany jest przez wiatr z okolicznych podstołecznych miejscowości i terenu województwa.

– Widać to szczególnie zimą, kiedy wskaźniki stężenia zanieczyszczenia powietrza rosną do poziomów alarmowych. Najpierw obserwujemy to wokół Warszawy, w Legionowie, Otwocku, a następnie w zależności od kierunku wiatru w godzinach wieczornych i nocnych w samej stolicy – dodaje Barańska.

Do smogu przyczyniają się też samochody. Ale trudno przesądzać ich winę. Jak oceniają eksperci, w Warszawie 80 proc. pyłu PM10 generowanego przez samochody to pył wtórny. - Podrywany z nawierzchni przez poruszające się pojazdy. Kilkanaście procent pyłu tworzy się poprzez ścieranie opon i klocków hamulcowych, natomiast kilka – z rur wydechowych samochodów. Nawet gdybyśmy wprowadzili samochody elektryczne, których nie jesteśmy przeciwnikami, to ich ruch dalej będzie powodował podrywanie pyłów PM10 – przekonuje Barańska.

Wyniki pomiarów WIOŚ na UrsynowieTVN24

Koniec kwaśnych deszczów

Jeden pozytywny, zauważalny i wyraźny trend, to zdecydowany spadek stężeń dwutlenku siarki. - Te obecne są bardzo niskie. Kiedyś zakwaszenie gleby, wód i powietrza było bardzo wysokie. Głównym emitentem siarki był przemysł. Jednak bardzo restrykcyjne normy spowodowały, że fabryki zamontowały odpowiednie filtry i problem przestał istnieć. Nasze przyrządy kupione kiedyś i skalibrowane na pomiary wysokich stężeń, teraz prawie ich nie wykrywają – tłumaczy przedstawicielka WIOŚ. WIOŚ bada też zawartość w pyle PM10 arsenu, kadmu, niklu oraz ołowiu. Dobra wiadomość jest taka, że nie znaleziono przekroczeń obecności metali ciężkich. Nie odnotowano także przekroczeń norm dwutlenku azotu.

- Jeśli występują, to lokalnie, przy drogach, w zależności od pogody, natężenia ruchu, jego płynności. Jednak w przeciągu kilkunastu lat nie widać wyraźnych zmian, mimo zwiększającej się liczby samochodów – dodaje Krystyna Barańska.

Wyniki pomiarów WIOŚ na BemowieTVN24

Myśleć lokalnie, działać globalnie

Co zrobić, aby było powietrze nie truło? Lokalnie Warszawa może podążyć śladem Krakowa i wprowadzić w okresie letnim zmywanie nawierzchni jezdni. W ten sposób cząsteczki pyłu nie będą podrywane przez przejeżdżające samochody. Drugim sposobem o zasięgu krajowym jest wprowadzenie norm dla paliw stałych. Pomocna byłaby ustawa antysmogowa, ograniczająca lub wprowadzająca zakaz spalania paliw stałych w mieście. Niestety, jak pokazują badania WIOŚ nie może to być prawodawstwo lokalne, a takie o zasięgu przynajmniej wojewódzkim. Bo cóż z jego wprowadzenia, kiedy nad Warszawę dalej nawiewać będzie smog z podstołecznych miejscowości? Ostatnie zwiększone stężenie PM10 w stolicy spowodowało, że słowo smog na ustach niemal wszystkich odmieniane przez wszystkie przypadki. Zainteresowanie internautów było tak wielkie, że "padła" strona WIOŚ informująca o jakości powietrza. - Wynika to z nagłośnienia problemu przez organizacje ekologiczne, bo stężenie mamy podobne od lat. Możliwe, że dochodzi do tego wzrost świadomości mieszkańców - ocenia Barańska i podkreśla, że ważna jest edukacja.

- Ludzie, którzy spalają śmieci i nie zostaną złapani np. przez straż miejską czują się szczęśliwi. Tylko to wszystko w postaci pyłu spadnie głównie do ich ogródka. Normy w glebie są wielokrotnie przekroczone. Swoje "żniwo" zbiorą latem, np. chodząc po ogródku, czy jedząc zanieczyszczone produkty - podsumowuje.

Podobnie jest z kominkami, które nie są ekologiczne. Eksperci przestrzegają, że palenie w nich nawet najczystszym drewnem powoduje smog. Ich właściciele trują sąsiadów i siebie samych.

Ratusz o walce ze smogiem:

Wiceprezydent o walce ze smogiem
Wiceprezydent o walce ze smogiemTVN24

Sławomir Krejpowicz/r

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP