Sanitariuszka, powstaniec, reżyser. Nowi honorowi obywatele Warszawy

[object Object]
"Chcieliśmy Wam wszystkim podziękować" TVN24
wideo 2/2

W czasie uroczystej sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim honorowe obywatelstwo stolicy otrzymali: sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim Halina Jędrzejewska, pseudonim "Sławka", reżyser Paweł Pawlikowski oraz - pośmiertnie - weteran powstania Jerzy Majkowski, pseudonim "Czarny".

Sesja, która jest częścią obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczęła się po godzinie 10. Oprócz przewodniczącej rady miasta Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i powstańców uczestniczyli w niej między innymi była prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz, stołeczni radni, parlamentarzyści oraz duchowni.

"Symbole są ważne, ale przede wszystkim ważni jesteście wy"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaznaczył, że Powstanie Warszawskie zmieniło stolicę, ale również zbudowało legendę Warszawy jako "miasta niezłomnego, jako miasta, które ma bardzo mocną tożsamość, ale ciągle szuka czegoś nowego, które jest dynamiczne, które jest otwarte".

- Chcieliśmy wam wszystkim serdecznie podziękować za to, że jesteście z nami, że dajecie świadectwo tego, co najważniejsze, świadectwo najważniejszych wartości. A naszym obowiązkiem jest oczywiście przenieść tę pamięć o was w przyszłość - zwracał się do obecnych na uroczystości powstańców.

Prezydent zapewnił w imieniu swoim i rady, że miasto dalej będzie pomagać zasłużonym seniorom. - Symbole są ważne, ale przede wszystkim ważni jesteście wy - ci ludzie, których podziwiamy - podkreślił.

"Moje osiągnięcia artystyczne nie umywają się..."

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska w swoim przemówieniu zacytowała słowa pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

- Trzeba dużo czasu, zanim rozchybotana waga historii się ustoi i pozwoli pochylonym nad nią badaczom odczytać właściwy ciężar wydarzeń – mówiła. - Na szczęście pomiędzy robieniem świętości z ran narodowych a jątrzeniem i grzebaniem w nich z wyrazem fałszywej mądrości jest jeszcze coś pośredniego: odwaga powiedzenia, że Powstanie Warszawskie było nieuniknione – podkreśliła przewodnicząca Rady Warszawy.

Malinowska-Grupińska dodała też, że zmarły w lipcu tego roku płk Majkowski zdążył otrzymać insygnia honorowego obywatelstwa. Otrzymał je podczas prywatnej uroczystości 10 czerwca. Głos na uroczystości zabrała wdowa po weteranie. - Jestem bardzo wzruszona, a jednocześnie jest mi bardzo smutno w tej chwili - powiedziała.

Oprócz Majkowskiego tytuł honorowego obywatela stolicy otrzymali sanitariuszka Powstania Warszawskiego Halina Jędrzejewska oraz reżyser Paweł Pawlikowski. - Warszawa jest moim miastem, najważniejszym dla mnie miejscem ziemi – mówiła Jędrzejewska. Jak podkreśliła, przyznanie tego wyróżnienia sprawiło jej "ogromną radość".

- Jestem wzruszony, że jestem w tak dobrym towarzystwie i też trochę zawstydzony, bo moje osiągnięcia artystyczne nie umywają się do tego, co pani przeszła podczas powstania i później - podkreślił z kolei Pawlikowski, zwracając się do Jędrzejewskiej.

Kim są nowi obywatele honorowi?

Płk prof. Jerzy Majkowski "Czarny" był członkiem zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który walczył podczas Powstania Warszawskiego na Woli i Starym Mieście i który został ranny podczas wybuchu czołgu pułapki na ul. Kilińskiego. Od 2003 r. był prezesem Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także prezesem Środowiska Żołnierzy Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś" ŚZŻAK oraz członkiem Związku Powstańców Warszawskich.

Halina Jędrzejewska "Sławka" to sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, lekarka oraz działaczka kombatancka. Brała udział we wszystkich walkach oddziału na Woli, Starym Mieście, Czerniakowie i ul. Książęcej. Została odznaczona dwukrotnie Krzyżem Walecznych. W 1994 r. została wybrana do Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich, w którym funkcję wiceprezesa pełni do dziś.

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i scenarzystą filmowym, którego film "Ida" w 2015 r. był pierwszym polskim laureatem Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W 2018 r. jego kolejny film, "Zimna wojna", został nominowany do Oscara w trzech kategoriach: "najlepszy film nieanglojęzyczny", "najlepszy reżyser" i "najlepsze zdjęcia". Za "Zimną wojnę" Pawlikowski zdobył również Złotą Palmę za najlepszą reżyserię w Cannes.

Przyznanie tytułu honorowego obywatela Warszawy jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano w ten sposób Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.

Wręczono także Syreny Warszawskie

W czasie uroczystości wręczono również statuetki Syreny Warszawskiej laureatom Nagrody Warszawy, która corocznie trafia do osób lub zespołów szczególnie zasłużonych dla stolicy.

W tym roku nagrody trafiły do dwudziestu osób prywatnych i dwóch organizacji: Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER, której główną misją jest upowszechnianie historii kobiet i dorobku ruchu kobiecego oraz stowarzyszenia "Lekarze Nadziei" Oddział Warszawski Przychodnia dla Bezdomnych, które od 30 lat niesie charytatywno-humanitarną pomoc medyczną osobom bezdomnym, skrajnie ubogim oraz z niepełnosprawnościami.

PAP/kz/b

Pozostałe wiadomości

Wojewoda mazowiecki podpisał w piątek rozporządzenie "zakazujące noszenia, przemieszczania i używania wyrobów pirotechnicznych na terenie Warszawy w dniu 11 listopada". Jak czytamy, zakaz ma związek z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom obchodów Święta Niepodległości, któremu będzie towarzyszyć wiele wydarzeń sportowych, kulturalnych oraz państwowych,

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa bada sprawę narkotyków znalezionych między cukierkami dzieci, które zbierały słodycze podczas Halloween. Narkotest potwierdził wstępne obawy rodzica, który zgłosił zdarzenie funkcjonariuszom.

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Bielan szukają 46-letniego Mariana Baryły, który ukrywa się przed organami ścigania. Mężczyzna poszukiwany jest listem gończym wydanym przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli. Oskarżony jest o wprowadzanie do obrotu środków odurzających w znacznej ilości.

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu 9-10 listopada pociągi WKD będą jeździć po obu torach na odcinku Warszawa Reduta Ordona - Warszawa Śródmieście. Na razie nie zmieni się jednak rozkład jazdy.

W weekendy przywrócą ruch pociągów WKD po obu torach

W weekendy przywrócą ruch pociągów WKD po obu torach

Źródło:
PAP

Masowe zwolnienia lekarskie w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku. Jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń, w wielu wydziałach służbę pełnią tylko naczelnicy oraz pojedynczy funkcjonariusze. Absencja policjantów ma związek z protestem, w którym domagają się wzrostu wynagrodzenia.

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, poinformował o powrocie 60-metrowego Masztu Wolności na rondo "Radosława". Jego powierzchnia to 100 metrów kwadratowych. Flaga została zdjęta z powodu remontu.

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali 30-latka poszukiwanego na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Chodziło o kradzież 250 tysięcy euro. Teraz mężczyzna najbliższe cztery lata spędzi w więzienia.

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich chwali się "rozpłytowaniami" miasta. Prace prowadzone są na ulicach Filtrowej i Świętojerskiej oraz na placu Wilsona. Zamiast betonu pojawią się tam rośliny.

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskich szkołach i przedszkolach brakuje 3024 nauczycieli i nauczycielek. To prawie 10,5 procenta ogółu stanowisk w publicznej edukacji. W szkołach podstawowych największym problemem jest brak osób, które prowadziłyby zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla dzieci, które przyjechały z innych krajów. W szkołach średnich nie ma kto uczyć etyki.

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa usłyszał zarzut korupcyjny i został zawieszony w obowiązkach. W tym samym śledztwie prokurator przedstawił zarzut także drugiej osobie.

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły komercjalizację powierzchni handlowo-usługowej na stacji Warszawa Zachodnia. Kolejarze piszą wręcz o "galerii handlowej", która powstanie na dworcu i ogłaszają przetarg na 26 lokali.

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

48-latek siedzący za kierownicą skody był tak pijany, że wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu, następnie uderzył w stojące w korku bmw. "Jakby tego było mało pojazd, którym się poruszał, kilkadziesiąt minut wcześniej ukradł" - informuje policja z Wyszkowa.

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl