Sanitariuszka, powstaniec, reżyser. Nowi honorowi obywatele Warszawy

[object Object]
"Chcieliśmy Wam wszystkim podziękować" TVN24
wideo 2/2

W czasie uroczystej sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim honorowe obywatelstwo stolicy otrzymali: sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim Halina Jędrzejewska, pseudonim "Sławka", reżyser Paweł Pawlikowski oraz - pośmiertnie - weteran powstania Jerzy Majkowski, pseudonim "Czarny".

Sesja, która jest częścią obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczęła się po godzinie 10. Oprócz przewodniczącej rady miasta Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i powstańców uczestniczyli w niej między innymi była prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz, stołeczni radni, parlamentarzyści oraz duchowni.

"Symbole są ważne, ale przede wszystkim ważni jesteście wy"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaznaczył, że Powstanie Warszawskie zmieniło stolicę, ale również zbudowało legendę Warszawy jako "miasta niezłomnego, jako miasta, które ma bardzo mocną tożsamość, ale ciągle szuka czegoś nowego, które jest dynamiczne, które jest otwarte".

- Chcieliśmy wam wszystkim serdecznie podziękować za to, że jesteście z nami, że dajecie świadectwo tego, co najważniejsze, świadectwo najważniejszych wartości. A naszym obowiązkiem jest oczywiście przenieść tę pamięć o was w przyszłość - zwracał się do obecnych na uroczystości powstańców.

Prezydent zapewnił w imieniu swoim i rady, że miasto dalej będzie pomagać zasłużonym seniorom. - Symbole są ważne, ale przede wszystkim ważni jesteście wy - ci ludzie, których podziwiamy - podkreślił.

"Moje osiągnięcia artystyczne nie umywają się..."

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska w swoim przemówieniu zacytowała słowa pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

- Trzeba dużo czasu, zanim rozchybotana waga historii się ustoi i pozwoli pochylonym nad nią badaczom odczytać właściwy ciężar wydarzeń – mówiła. - Na szczęście pomiędzy robieniem świętości z ran narodowych a jątrzeniem i grzebaniem w nich z wyrazem fałszywej mądrości jest jeszcze coś pośredniego: odwaga powiedzenia, że Powstanie Warszawskie było nieuniknione – podkreśliła przewodnicząca Rady Warszawy.

Malinowska-Grupińska dodała też, że zmarły w lipcu tego roku płk Majkowski zdążył otrzymać insygnia honorowego obywatelstwa. Otrzymał je podczas prywatnej uroczystości 10 czerwca. Głos na uroczystości zabrała wdowa po weteranie. - Jestem bardzo wzruszona, a jednocześnie jest mi bardzo smutno w tej chwili - powiedziała.

Oprócz Majkowskiego tytuł honorowego obywatela stolicy otrzymali sanitariuszka Powstania Warszawskiego Halina Jędrzejewska oraz reżyser Paweł Pawlikowski. - Warszawa jest moim miastem, najważniejszym dla mnie miejscem ziemi – mówiła Jędrzejewska. Jak podkreśliła, przyznanie tego wyróżnienia sprawiło jej "ogromną radość".

- Jestem wzruszony, że jestem w tak dobrym towarzystwie i też trochę zawstydzony, bo moje osiągnięcia artystyczne nie umywają się do tego, co pani przeszła podczas powstania i później - podkreślił z kolei Pawlikowski, zwracając się do Jędrzejewskiej.

Kim są nowi obywatele honorowi?

Płk prof. Jerzy Majkowski "Czarny" był członkiem zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który walczył podczas Powstania Warszawskiego na Woli i Starym Mieście i który został ranny podczas wybuchu czołgu pułapki na ul. Kilińskiego. Od 2003 r. był prezesem Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także prezesem Środowiska Żołnierzy Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś" ŚZŻAK oraz członkiem Związku Powstańców Warszawskich.

Halina Jędrzejewska "Sławka" to sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, lekarka oraz działaczka kombatancka. Brała udział we wszystkich walkach oddziału na Woli, Starym Mieście, Czerniakowie i ul. Książęcej. Została odznaczona dwukrotnie Krzyżem Walecznych. W 1994 r. została wybrana do Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich, w którym funkcję wiceprezesa pełni do dziś.

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i scenarzystą filmowym, którego film "Ida" w 2015 r. był pierwszym polskim laureatem Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W 2018 r. jego kolejny film, "Zimna wojna", został nominowany do Oscara w trzech kategoriach: "najlepszy film nieanglojęzyczny", "najlepszy reżyser" i "najlepsze zdjęcia". Za "Zimną wojnę" Pawlikowski zdobył również Złotą Palmę za najlepszą reżyserię w Cannes.

Przyznanie tytułu honorowego obywatela Warszawy jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano w ten sposób Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.

Wręczono także Syreny Warszawskie

W czasie uroczystości wręczono również statuetki Syreny Warszawskiej laureatom Nagrody Warszawy, która corocznie trafia do osób lub zespołów szczególnie zasłużonych dla stolicy.

W tym roku nagrody trafiły do dwudziestu osób prywatnych i dwóch organizacji: Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER, której główną misją jest upowszechnianie historii kobiet i dorobku ruchu kobiecego oraz stowarzyszenia "Lekarze Nadziei" Oddział Warszawski Przychodnia dla Bezdomnych, które od 30 lat niesie charytatywno-humanitarną pomoc medyczną osobom bezdomnym, skrajnie ubogim oraz z niepełnosprawnościami.

PAP/kz/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl