Salon księcia, miejsce spotkań masonów. Co dalej z Elizeum?

Czym było Elizeum?
Czym było Elizeum?
TVN24
Czym było Elizeum?TVN24

Rysunki Zygmunta Vogla i projekty obiektów autorstwa Szymona Bogumiła Zuga - to niektóre elementy wystawy poświęcone podziemnej, książęcej sali Elizeum, która powstała w XVIII w. w parku przy ul. Książęcej. Powraca pomysł odnowienia zniszczonego obiektu.

Na kilkunastu planszach obok rysunków, rycin projektów i zdjęć znalazły się m.in. informacje nt. historii powstania i dziejów podziemnego salonu oraz dotyczące fundatora obiektu, księcia Kazimierza Poniatowskiego. Zwiedzający będą mogli zobaczyć również, jak wyglądało wnętrze salonu, które nie zachowało się do dzisiaj, ponieważ na dziesięciolecia Elizeum zostało zapomniane i uległo poważnym zniszczeniom.

Otwartą we wtorek wystawę będzie można oglądać do końca wakacji na dziedzińcu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w Warszawie przy ul. Nowy Świat 18/20.

Jak odrestaurować Elizeum?

Stołeczny konserwator zabytków Piotr Brabander powiedział dziennikarzom, że zamiarem miasta jest odrestaurowanie podziemnego salonu. - Otwartą kwestią jest, czy będzie to rekonstrukcja wystroju. Niestety materiały ikonograficzne, które się zachowały, są dosyć skąpe, więc nie chciałbym tego jeszcze przesądzać. Natomiast z całą pewnością będzie zabezpieczone metodami konserwatorskimi i udostępnione dla szerokiej publiczności - oświadczył Brabander.

Dodał, że w tej chwili nie są prowadzone żadne prace, Elizeum zostało tylko wstępnie zabezpieczone, ale miasto "pracuje nad pomysłem", aby przywrócić świetność Elizeum.

Co dalej z tajemniczym obiektem?
Co dalej z tajemniczym obiektem?TVN24

"Pierwsze kroki już poczynione"

- Pewnym pomysłem jest rozpisanie przetargu na inwestora, który byłby dzierżawcą Elizeum. Ten dzierżawca mógłby prowadzić tam swoją działalność, ale oczywiście warunkiem sine qua non byłoby najpierw przeprowadzenie prac konserwatorskich. Zresztą została już opracowana koncepcja architektoniczna, na podstawie której zostały wydane warunki zabudowy, te pierwsze kroki zostały już poczynione - powiedział Brabander.

- Mam nadzieję, że przetarg zostanie ogłoszony i rozstrzygnięty jeszcze w tym roku, to by dawało nadzieję, że w przyszłym mogłyby być opracowane już projekty budowlane i być może w sezonie 2018 r. już mogłyby się wręcz rozpocząć prace konserwatorskie i budowlane - dodał stołeczny konserwator zabytków.

Według szacunków koszt prac konserwatorskich i adaptacyjnych to ok. 20 mln zł.

Podziemna rotunda z lożami

Podziemna sala - Elizeum, zamknięta czterema półkolistymi niszami i przykryta kopułą - niegdyś bogato zdobiona i wyposażona. Powstała w XVIII w. w parku przy ul. Książęcej, należącym wtedy do ks. Kazimierza Poniatowskiego.

Stołeczny Park na Książęcem, obecnie Park im. Rydza-Śmigłego przy ul. Książęcej, został założony w XVIII w. przez księcia Kazimierza Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta. Jednym z reliktów tamtego okresu jest zbudowana wewnątrz skarpy podziemna budowla zwana Elizeum.

Autorem jej projektu był Szymon Bogumił Zug. Ceglaną budowlę w formie podziemnej rotundy zamykają cztery półkoliste nisze. Wokół przykrytej kopułą sali prowadzą położone wyżej korytarze przykryte sklepieniem kolebkowym. Światło dzienne dochodziło tam przez okrągły otwór w kopule, sala była też doświetlana świecami i kagankami.

Do środka prowadzą drzwi umieszczone w masywie skarpy kierujące korytarzem do sali.

- Zachowały się odciski kasetonów dekorujących sklepienie, fragmenty tynku imitującego sztuczną skałę w bocznym korytarzu oraz fragment trójbarwnej polichromii w układzie pasowym na ścianie górnego korytarza. Oryginalnie wystrój był bardzo bogaty. Znajdowały się tam m.in. loże z kanapami, fontanny i kolumny - powiedział zastępca stołecznego konserwatora zabytków Michał Krasucki.

"Dla przyjaciół i pięknych dam"

W okresie świetności sala zimą była ogrzewana kominkiem, a podziemny korytarz łączył ją z tzw. Domkiem Imama, gdzie znajdowała się kuchnia. Jak podkreślił Krasucki, w Elizeum prawdopodobnie odbywały się spotkania towarzyskie znanego z wystawnego stylu życia ks. Kazimierza. Gościom czas umilali muzycy ukryci na górnym korytarzu, który zapewniał dobrą akustykę. Elizeum, według niektórych przekazów, miało być też miejscem schadzek, a nawet spotkań loży masońskiej.

- Elizeum to tajemniczy obiekt, służyło jako książęcy, podziemny pawilon ogrodowy, jak dopisał na projekcie Szymon Bogumił Zug "dla przyjaciół i pięknych dam". Książę Kazimierz Poniatowski zapraszał tam swoich przyjaciół, z przekazów wiemy, że odwiedzali je często zagraniczni podróżnicy. Niestety zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem służyło tylko kilkanaście lat, po śmierci Kazimierza Poniatowskiego w 1800 roku było użytkowane jako magazyn, potem zapomniane - opowiadał dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej Andrzej Wolański. - Staramy się tę pamięć przybliżyć dzięki wystawie i publikacji – dodał.

Na początku XIX w. po śmierci księcia tereny parkowe kupili bracia Emilian i Korneli Horodyscy, później zlicytowany obszar nabył Kalasanty Szaniawski, a następnie Sylwester Skierkowski. W 1839 r. tereny kupił rząd i niebawem powstał tam szpital św. Łazarza. Podczas II wojny salę prawdopodobnie wykorzystywano jako magazyn. Prace związane z zabezpieczeniem obiektu zainicjowano dopiero w latach 80. XX w.

Koncepcja Elizeum autorstwa JEMS Architekciarchiwum TVN Warszawa
Koncepcja Elizeum autorstwa JEMS Architekciarchiwum TVN Warszawa

PAP/b

Pozostałe wiadomości

Wietnamczycy zorganizowali wsparcie dla swoich rodaków, którzy ucierpieli w pożarze hali handlowej Marywilska 44. Kupcy otrzymali w sobotę pierwszą pomoc.

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

312 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas wykonywania prac polowych zginął 75-latek. Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł. Policja bada przyczyny tego tragicznego wypadku.

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek drogowcy rozpoczną remont torowiska na ulicy Filtrowej -tramwajarze wymienią szyny i wybudują odwodnienie. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na kolejnym fragmencie prawego pasa ulicy Grochowskiej. Szykują się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Wolę wraca Hip Hop Festiwal. Na scenie wystąpią między innymi DonGURALesko, HEMP Gru, Dudek 56, Pokahontaz oraz Igorilla. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.  

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl