Sąd nad parkomatami. "Mogą inwigilować"

Szpiegujące parkomaty
Szpiegujące parkomaty
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plSzpiegujące parkomaty

Parkomaty naruszają ustawę o ochronie danych osobowych i prawo do prywatności zagwarantowane w konstytucji - twierdzi warszawiak, który zaskarżył uchwałę stołecznej Rady Miasta o parkomatach. W piątek nad jego skargą pochylił się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Autor skargi twierdzi, że obowiązek podawania numeru rejestracyjnego podczas zakupu biletu parkingowego daje zarządcy systemu możliwość inwigilowania kierowcy. Według niego, ratusz oraz służby mające dostęp do systemu płatnego parkowania mogą na przykład poznać trasę, po której poruszało się zaparkowane auto.

- Kiedy płacimy SMS-em problem z inwigilacją jest jeszcze większy - zauważa dr Tomasz Ludwik Krawczyk, adwokat z Kancelarii GKR Legal, który reprezentuje klienta przed sądem. - Nie tylko można odtworzyć, gdzie stoi nasz samochód, ale również, gdzie sami jesteśmy, płacąc – dodaje prawnik.

Nie ma obowiązku podawania numeru

Klient kancelarii zaskarżył w sądzie uchwałę i regulamin funkcjonowania strefy płatnego parkowania niestrzeżonego. Zarzucił naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych w powiązaniu z ustawą o drogach publicznych.

Według niego ustawa, nie upoważnia rady gminy do nakładania na użytkowników parkometrów obowiązku podawania numeru rejestracyjnego.

W związku z tym twierdzeniem, mężczyzna nie podawał swojego numeru rejestracyjnego podczas dokonywania opłat za parkowanie. Na klawiaturze parkometru wpisywał więc numer składający się z samych liter X oraz cyfry 1.

Kwit parkingowy wkładał za szybę samochodu. Zarząd Dróg Miejskich ukarał go jednak opłatą dodatkową za brak dowodu zapłaty opłaty parkingowej. Według ZDM kwit nie spełniał wymogów uchwały i regulaminu SPPN.

Właściciel auta skierował sprawę do sądu rok temu. Miasto nie zgadza się, że regulamin strefy i uchwała rady są wbrew prawu.

- Ta uchwała, jak każda rady miasta, była analizowana przez prawników pod kątem zgodności z przepisami prawa - mówi krótko Mikołaj Pieńkos, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Decyzja w czwartek

Rozprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w sprawie inwigilacji przez parkomaty odbyła się w piątek. Sąd jednak nie wydał wyroku.

- Sędzia zamknął rozprawę i odroczył ogłoszenie wyroku do 13 kwietnia - poinformował adwokat powoda.

Czytaj też: "Ministerstwo chce pozwolić na droższe parkowanie w centrum"

[object Object]
Rząd zapowiada podwyżki za parkowanieMarzanna Zielińska, Fakty TVN
wideo 2/3

md/mś

Pozostałe wiadomości