Rusza śmieciowa rewolucja. Poradnik dla ośmiu dzielnic

Co się zmieni w 8 dzielnicach?
Co się zmieni w 8 dzielnicach?
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Co się zmieni w 8 dzielnicach?Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Dziś pierwszy dzień ze śmieciową rewolucją w ośmiu dzielnicach. Co się zmieni? Czy zapłacimy więcej? Kto będzie odbierał odpady? Co będzie się działo tam, gdzie nadal działa system pomostowy i jak będzie przebiegać segregacja? Oto poradnik tvnwarszawa.pl.

Ze Śródmieścia odpady odbiera od dziś MPO. Na Pradzie Południe i Północ, w Rembertowie, Wawrze i Wesołej działa Lekaro. SITA obsługuje Ursynów i Wilanów. W tych dzielnicach od soboty działa docelowy system odbioru i zagospodarowania odpadów.

Podział odbioru śmiecigraf. tvn24.pl

- Zmieni się niewiele. Jeżeli chodzi o opłaty, miejsce opłat i konieczność deklaracji (jeśli ktoś nie złożył - red.) to będzie się to odbywało tak jak do tej pory – zapewnia Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent Warszawy.

Zmiany będą widoczne z punktu widzenia obsługi. – Będziemy mogli docelowo segregować odpady. Następnie zostaną od nas odebrane w sposób bezpieczny, trzema różnymi samochodami wyjaśnia Dąbrowski.

Jak dodał, zdecydowana większość mieszkańców powinna być już zaopatrzona w pojemniki czy worki.

Segregowanie odpadów

Jeśli w deklaracji wpisaliśmy, że będziemy segregować odpady, to wrzucamy je do trzech pojemników lub worków, które zostały dostarczone przez firmy odbierające odpady. Jeśli ich nie dostaliśmy, trzeba się upomnieć o to w firmie śmieciarskiej, która działa na terenie naszej dzielnicy.

Papier i tektura, butelki plastikowe oraz inne opakowania z plastiku, kartony po sokach oraz puszki wrzucamy do czerwonych pojemników bądź worków. Do zielonych zbieramy butelki i słoiki. Natomiast wszystkie inne śmieci wyrzucamy do czarnych pojemników.

Odpady zielone, czyli m.in. liście będą, zbierane od maja do listopada. Natomiast odpady wielkogabarytowe ze wszystkich typów nieruchomości będą odbierane w ramach zbiórek akcyjnych, co najmniej raz na cztery tygodnie.

Elektrośmieci będą odbierane na dwa sposoby:z naszych domów - wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 22 223 33 00 lub wypełnić formularz na stronie elektrosmieci.pl - lub będą w stacjonarnych punktach w soboty przez firmę ElektroEko. Sprawdź listę punktów

Przeterminowane leki i termometry rtęciowe będziemy mogli zanieść do aptek. Sprawdź listę punktów

Odpady po remoncie powinny być gromadzone w kontenerze podstawionym przez firmę remontową, która wywiezie go we własnym zakresie. W przypadku prowadzenia remontu samodzielnie należy powstałe odpady remontowe zawieźć do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Częstotliwość odbioru odpadów

Z domów jednorodzinnych odpady zmieszane będą odbierane co najmniej raz na dwa tygodnie, a segregowane co najmniej raz na cztery tygodnie. W zabudowach wielorodzinnych kosze z odpadami mieszanymi będą wywożone co najmniej dwa razy w tygodniu, segregowane co najmniej raz na tydzień.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM:

Praga Południe

Praga Północ

Rembertów

Śródmieście

Ursynów

Wawer

Wesoła

Wilanów

W pozostałych dzielnicach obowiązuje system pomostowy.

Gdzie system pomostowy?
Gdzie system pomostowy?Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Ile zapłacimy?

Stawki za wywóz śmieci są takie same jak przed 1 lutego. Procedura płatności również bez zmian, płacimy miastu a nie firmie, która opróżnia kosze.

Masz zastrzeżenia? Zgłoś to!

- Spodziewamy się, że w pierwszych dniach lutego może dojść do jakiś nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu, dlatego zachęcamy do przekazywania informacji o tych nieprawidłowościach na numer naszej infolinii – zaapelował wiceprezydent.

Wszelkie problemy należy zgłaszać pod numerem 19 115.

Nowy system tylko w 8 dzielnicach

Warszawa rozstrzygnęła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów na początku września ubiegłego roku. Władze stolicy zdecydowały wówczas, że śmieci w stolicy będą odbierać od lutego 2014 r. trzy firmy: Lekaro, Sita Polska oraz MPO. Miasto podzielono na dziewięć obszarów, z czego najwięcej, bo pięć, przypadło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania: Śródmieście, Bielany i Żoliborz, Białołęka i Targówek, Ochota, Ursus i Włochy, Wola i Bemowo.

Od tego rozstrzygnięcia odwołały się dwie firmy, które przetarg przegrały: Byś i Remondis. Obie odwołały się tylko od wyboru MPO, ponieważ startowały do tych samych rejonów, co miejskie przedsiębiorstwo. W swoich odwołaniach obaj przegrani zarzucili miastu, że wybrało w przetargu miejską spółkę, mimo że ma stratę i nie ma wymaganego doświadczenia w zakresie zagospodarowania odpadów. Obie firmy twierdzą też, że MPO zaoferowało rażąco niską cenę.

Sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta z kolei zamówiła opinię biegłego, wynika z niej, że Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oferowało ceny poniżej kosztów.

- Cały czas czekamy na wyznaczenie terminu posiedzenia KIO. Chcielibyśmy zadać kilka pytań biegłemu, którego powołała izba. Mamy pewne wątpliwości do jego ekspertyzy. – tłumaczy wiceprezydent Dąbrowski.

Wiceprezydent o rozprawie w KIO
Wiceprezydent o rozprawie w KIODawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

opr. bf

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl