Rolnicy zakończyli blokadę. Chcą wrócić w przyszłym tygodniu

Rolnicy zakończyli blokadę
Rolnicy zakończyli blokadę
TVN24
Rolnicy zakończyli blokadęTVN24

Rolnicy, którzy od środy utrudniali wjazd do Warszawy, w czwartek po 12.00 zakończyli blokadę. Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ rolników, zapowiedział, że jeszcze tu wrócą. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, razem z górnikami.

Około 200 maszyn rolniczych od środy stało na wjeździe do Warszawy od strony Wesołej i blokowało ruch na krajowej "dwójce".

W czwartek po 12.00 blokada się zakończyła. Rolnicy zaczęli się rozjeżdżać. Ruchem kierowała policja. Inne samochody kierowane były na objazdy Wałem Miedzeszyńskim, a następnie przez Józefów. Rolnicy stanęli na poboczu w miejscowości Dębe Wielkie, ale nie powoduje to utrudnień w ruchu.

- Teraz zostało już tylko kilka traktorów rolników z Podlasia. Na razie nie wiadomo, kiedy stąd wyjadą - przekazał po 13.00 Paweł Łukasik, reporter TVN24.

Sławomir Izdebski, lider OPZZ zapowiedział, że rolnicy na razie wrócą na blokady w swoich regionach, a później chcą połączyć siły z górnikami i - prawdopodobnie w przyszłym tygodniu - wrócić do stolicy.

Rolnicy wracają do domów
Rolnicy wracają do domówBłękitny 24

Autobusy na objazdy

Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego nadal informuje o objazdach dla autobusów:

"W związku z utrudnionym przejazdem w rejonie skrzyżowania Trakt Brzeski/Jana Pawła II, autobusy linii 173, 315, 411, 502 zostają skierowane na trasy objazdowe w obu kierunkach: 173 Od pętli STARA MIŁOSNA: Jana Pawła II - Trakt Brzeski - al. Piłsudskiego - i dalej do stałej trasy. 315 Od pętli STARA MIŁOSNA: Jana Pawła II - 1. Praskiego Pułku - i dalej do stałej trasy. 411, 502 Od pętli STARA MIŁOSNA: Jana Pawła II - Trakt Brzeski - i dalej do stałych tras."

Policja postawiła ultimatum

Rano na rogatkach Warszawy przez chwilę było nerwowo. Po godzinie 8.00 policja poinformowała protestujących, że mają odblokować ulicę w ciągu 10 minut. Po tym czasie zaczną legitymowanie osób, które się do tego polecenia nie dostosowały. Funkcjonariusze tłumaczyli, że rolnicy nie dotrzymali wcześniejszych uzgodnień. W rozmowach z policją nie było mowy o tym, że zostaną na trasie na noc.

Rolnicy podkreślali, że część z nich potrzebuje więcej czasu (ok. 2-3 godzin). Część osób zostawiła ciągniki pod Warszawą i wróciła do swoich gospodarstw, by wykonać poranne prace. Policja przystała na takie rozwiązanie, ale legitymowała uczestników blokady.

- Nie chodzi o to, żeby kogoś karać. Wszyscy zostaną wylegitymowani, bo takie mamy procedury. Dajemy jednak możliwość odjazdu bez żadnych sankcji - przekazał Mariusz Mrozek, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Rolnicy jak najszybciej muszą odblokować ulicę
Rolnicy jak najszybciej muszą odblokować ulicęTVN24
Policja stawia ultimatum rolnikom
Policja stawia ultimatum rolnikomTVN24

Później policjanci spisywali numery rejestracyjne ciągników.

- Niech sobie spisują. Nie poddamy się! - mówił Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ rolników. Przekazał, że planuje zostać pod Warszawą do 12.00, bo na tę godzinę zaprosił w to miejsce ministra Marka Sawickiego, z którym chce negocjować rolnicze postulaty.

Sawicki nie wybiera się do rolników - informowało RMF FM. Radio podało, że ministerstwo nie traktuje deklaracji, wystosowanych w mediach, jako oficjalnego zaproszenia. Resort zaznaczył też, że Izdebski wyszedł ze spotkania z ministrem w środę.

Policja kontroluje protestujących rolników
Policja kontroluje protestujących rolnikówTVN24

W nocy spokojnie

Rzecznik KSP, Mariusz Mrozek w programie "Wstajesz i wiesz" TVN24 po 7.00 mówił, że noc na blokadzie minęła spokojnie.

- Rolnicy nie mieli żadnych pretensji do policjantów. Nie doszło do żadnej szarpaniny czy innych incydentów - sprecyzował.

Podał, że na granicy Warszawy zostało około 200 ciągników rolniczych.

Policja: nie wjadą do miasta

Rolnicy zapowiadali, że w ramach protestu mogą nawet wjechać do Warszawy ciągnikami. Mrozek na antenie TVN24 zapewnił, że nie ma takiej możliwości, bo jest to niezgodne z prawem.

- Nie ma dowolności interpretacji przepisów - podkreślił. - Mamy wystarczającą ilość sprzętu, żeby wyegzekwować szacunek do prawa. Chodzi także o szacunek do miasta. Ludzie chcą dojechać do pracy, zaprowadzić dzieci do szkoły - zaznaczył.

Dodał, że będą karani według taryfikatora mandatów.

Policja: nie wjadą ciągnikami do miasta
Policja: nie wjadą ciągnikami do miastaTVN24

Reporter TVN24, Paweł Łukasik rozmawiał z rolnikami w środę w nocy:

Rolnicy na rogatkach Warszawy
Rolnicy na rogatkach WarszawyTVN24

Nie zablokowali Warszawy

W środę rolnicy z różnych stron kraju przyjechali do Warszawy na spotkanie z ministrem rolnictwa i pikietę. Część z nich została na rogatkach miasta. Protest rolników nie zablokował stolicy.

Zapowiadają jednak kolejne, o wiele większe. Czytaj więcej na ten temat.

Izdebski zerwał rozmowy

Od godz. 14 przedstawiciele organizacji rolniczych prowadzili rozmowy z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim. Krótko po rozpoczęciu spotkania ministerstwo opuścił Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ Rolników Indywidualnych.

- Stwierdził, że stanowisko przedstawione przez Sawickiego nie realizuje jego postulatów - poinformował rzecznik resortu Witold Katner.

Jak dodał, rozmowy innych organizacji rolniczych z ministrem nadal trwały. Negocjacje ostatecznie zakończyły się przed godz. 16. Czytaj więcej o rozmowach.

Rolnicy chcą m.in. dopłat od państwa po szkodach, które w uprawach poczyniły dziki. Oczekują też interwencji rządu na rynku trzody chlewnej i mleka.

//lulu

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Krajowa poinformowała o rozpoczęciu rozbiórki i oględzin spalonej hali przy Marywilskiej 44. Na miejscu będzie pracowało sześć zespołów składających się z prokuratorów, policjantów i biegłych.

Rozbiórka i oględziny spalonej hali przy Marywilskiej

Rozbiórka i oględziny spalonej hali przy Marywilskiej

Źródło:
PAP

W Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się obchody 80. rocznicy zrywu z 1944 roku. - 80 lat temu Warszawa stanęła do walki w obronie wolności. Powstańcy walczyli nie tylko o swoją ukochaną stolicę, ale o wolność Rzeczpospolitej - mówił podczas uroczystości dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uszkodziła trzy prawidłowo zaparkowane auta. Jak się okazało, 56-latka ma już dwa aktywne dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Tym razem nie była w stanie dmuchnąć w alkomat. W szpitalu pobrano jej krew do badania na zawartość alkoholu.

Na parkingu uszkodziła trzy auta, ma już dwa dożywotnie zakazy prowadzenia

Na parkingu uszkodziła trzy auta, ma już dwa dożywotnie zakazy prowadzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały ponownie częściowo otwarte. Są jednak liczne ograniczenia w poruszaniu się. Zostały wprowadzone ze względów bezpieczeństwa.

Łazienki Królewskie częściowo otwarte, apel do zwiedzających

Łazienki Królewskie częściowo otwarte, apel do zwiedzających

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Legionowski sanepid poinformował, że można się kąpać na kąpieliskach Jeziora Zegrzyńskiego w Nieporęcie i Serocku.

Sinic już nie ma, można się kąpać w Jeziorze Zegrzyńskim

Sinic już nie ma, można się kąpać w Jeziorze Zegrzyńskim

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Oglądałem wielką stertę tych zdjęć i musiałem wybrać. Miałem wybrać te zdjęcia i ułożyć w jakąś historię, ale historię wszyscy znamy. Tutaj nie chodzi o pokazanie samej walki - mówił fotoreporter Chris Niedenthal w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24, opowiadając o nowym albumie, który pokazuje 100 pokolorowanych fotografii z 1944 roku.

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24-latka uwierzyła mężczyźnie, który do niej zadzwonił i podał się za pracownika "departamentu bezpieczeństwa”. Twierdził, że jej pieniądze zagrożone i należy mu je szybko przekazać na "przechowanie". Wykonała wszystkie polecenia.

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

72-letni pracownik pływalni na Targówku usłyszał zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak podaje prokuratura, był odpowiedzialny za obsługę i monitorowanie sprawności urządzenia, które dozowało chlor do wody. Pozostali dwaj pracownicy po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez stawiania zarzutów.

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Przyleciał z Seulu, na lotnisku pokazał paszport Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Okazało się, że w bagażu miał drugi, prawdziwy pakistański paszport. Pakistańczyk musiał wrócić tam, skąd przyleciał, czyli do Korei Południowej.

Emiratczyk okazał się Pakistańczykiem. Musiał wrócić do Korei

Emiratczyk okazał się Pakistańczykiem. Musiał wrócić do Korei

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Młody kierowca przyjechał autem do komisariatu policji w Radomiu, by sprawdzić swój stan trzeźwości. Okazało się, że miał w organizmie 0,7 promila alkoholu. Do domu już autem nie wrócił, stracił też prawo jazdy. Miał je od kilku tygodni.

18-latek chciał sprawdzić czy jest trzeźwy i stracił prawo jazdy

18-latek chciał sprawdzić czy jest trzeźwy i stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl