Ratusz: TBM-y pod Wisłą za kilka tygodni

metro.waw.plTunel będzie miał 600 metrów

Tarcze drążące tunel II linii metra przeszły pod kamienicami przy ul. Targowej i ul. Zamoyskiego na Pradze i wkrótce rozpocznie się drążenie tunelu metra pod dnem Wisły - poinformował w poniedziałek stołeczny ratusz.

Tarcza Elisabetta, skończyła drążenie tunelu centralnego odcinka II linii metra pod kamienicami przy ul. Targowej i ul. Zamoyskiego. Bez przeszkód tarcza kieruje się w stronę stacji Stadion - poinformowała w poniedziałek na profilu na portalu społecznościowym prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wcześniej tunel pod kamienicami na Pradze wydrążyła tarcza Krystyna.

Tunel pod dnem Wisły

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział w poniedziałek, że za kilka tygodni rozpocznie się drążenie tunelu II linii metra pod dnem Wisły. Tunel wydrążą tarcze (Krystyna i Elisabetta) przemieszczające się od strony praskiej (stacja Stadion Narodowy). Z tarczami drążącymi tunel na lewobrzeżnej części Warszawy (Maria i Anna) spotkają się na stacji Centrum Nauki Kopernik (Powiśle). Milczarczyk dodał, że wykonawca, konsorcjum AGP Metro, zapewnia, że przejście tarcz pod Wisłą powinno odbyć się bez utrudnień.

Początkowo od Powiśla

Początkowo drążenie tunelu pod dnem Wisły planowano od strony Powiśla. Jednak podczas budowy centralnego odcinka II linii metra doszło do awarii na budowanej stacji Centrum Nauki Kopernik (Powiśle). W połowie sierpnia ub. r. stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady tunel zamknięto. Władze Warszawy zaznaczały wówczas, że tunel poprowadzony pod dnem Wisły jest jedyną opcją, gdyż zmiana projektu zamknęłaby inwestycję na kilka lat. Zgodnie z projektem tunel II linii metra będzie przebiegał 7-8 metrów pod dnem Wisły i będzie miał długość 600 m. Tunel połączy stację Centrum Nauki Kopernik ze stacją na prawym brzegu Wisły - Stadion. Stacja Centrum Nauki Kopernik składa się z czterech kondygnacji i - obok stacji Nowy Świat i Świętokrzyska - należy do najgłębszych konstrukcji II linii warszawskiego metra. W związku z budową centralnego odcinka II linii metra na pl. Wileńskim protestowali mieszkańcy ul. Targowej. Wskazywali, że prowadzone tam prace pogarszają stan pobliskich kamienic.

II linia metra

Centralny odcinek II linii metra będzie miał siedem stacji (Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat - Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński) i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę.

Wykonawcą centralnego odcinka II linii metra jest włosko-turecko-polskie konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki - AGP Metro Polska. Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra stołeczny ratusz w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł. Początkowo zakończenie budowy planowano w październiku 2013 r.

Obecny termin zakończenia inwestycji to 30 września 2014 r.

W nieczynnym tunelu Wisłostrady rozpoczęły się testy wytrzymałościowe.

Reportaż Łukasza Wieczorka. Program "Polska i Świat"
Reportaż Łukasza Wieczorka. Program "Polska i Świat"TVN 24

su/par

Źródło zdjęcia głównego: metro.waw.pl

Pozostałe wiadomości