Ratusz czy komisja? Sąd rozstrzygnie, kto ma decydować o reprywatyzacji

[object Object]
Prezydent Warszawy o nieobecności na komisji weryfikacyjnejTVN24
wideo 2/6

Na początku października Naczelny Sąd Administracyjny zajmie się wnioskiem złożonym przez Hannę Gronkiewicz-Waltz co do rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między komisją weryfikacyjną, a warszawskim ratuszem. Sprawa nakładanych na prezydent kar grzywny trafi przed sąd "w IV kwartale 2017 roku".

Na ostatniej konferencji prasowej prezydent Warszawy oświadczyła stanowczo, że jej zdaniem komisja weryfikacyjna to teatr i nie widzi powodu, by brać w nim udział. Przypomniała też o skargach i wnioskach do sądu na działanie zespołu Patryka Jakiego, których złożyła już kilka. Po pierwsze - do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, gdzie zaskarżyła wszystkie nakładane na nią grzywny (a było ich już sześć). I po drugie - do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), w którym wnioskowała o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego, jaki jej zdaniem istnieje między ratuszem, a komisją weryfikacyjną.

Postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie są te sprawy.

Spór kompetencyjny w październiku

Sędzia NSA Sylwester Marciniak potwierdził nam, że już 26 czerwca do sądu wpłynął wniosek Hanny Gronkiewicz-Waltz o rozstrzygnięcie spory między jej urzędem a komisją Patryka Jakiego. "Wniosek ten został zarejestrowany w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, a termin jego rozpoznania wyznaczono na 5 października" - poinformował i dodał, że będzie to posiedzenie niejawne.

Dopytywany o ewentualne skutki decyzji sądu, czyli o to co stanie się, jeśli NSA zdecyduje, że tylko komisja może rozstrzygać o reprywatyzacji (albo odwrotnie - tylko ratusz), stwierdza krótko, że Naczelny Sąd Administracyjny "nie wypowiada się odnośnie skutków swojego orzeczenia".

Kiedy to samo pytanie zadajemy wnioskodawcom, czyli urzędnikom warszawskiego ratusza, słyszmy: - Dokładnie na tym nam zależy. Naszym zdaniem jest spór kompetencyjny, bo to my jesteśmy organem, który wydaje decyzje administracyjne w zakresie reprywatyzacji. Tymczasem komisja też takie decyzje od pewnego czasu wydaje - mówi Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

- Bez względu na to, jakie będzie rozstrzygnięcie sądu, będziemy się do niego stosować. Dla nas ważne jest to, aby było jasne czy my jako organ, który do tej pory wydawał konkretne decyzje jesteśmy nadal upoważnieni do ich wydawania, czy może okaże się, że teraz ma robić to komisja. Chcemy mieć jasność - precyzuje urzędniczka.

Będą kolejne grzywny?

Jeśli chodzi zaś o skargi na nakładane na prezydent Warszawy grzywny, tu trudno na razie mówić o konkretnych terminach. - Takie skargi rzeczywiście wpłynęły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ubiegłym tygodniu. Na dzień dzisiejszy nie ma jednak żadnych informacji co do terminu. Na chwilę obecną jeszcze nie wiemy, jaki będzie ich bieg - usłyszeliśmy w poniedziałek w wydziale informacji sądowej.

We wtorek z kolei na stronie internetowej sądu pojawiła się informacja, w której czytamy, że "przewidywany termin rozpoznania spraw to czwarty kwartał 2017 roku". Ten rozpoczyna się 1 października.

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się na żadnym z dotychczasowych posiedzeń. Łącznie otrzymała za te nieobecności sześć grzywien po trzy tysiące złotych każda, co daje łącznie 18 tysięcy złotych. A to nie koniec prac komisji weryfikacyjnej. Tylko do końca roku kalendarzowego zespół Patryka Jakiego ma zamiar sprawdzić jeszcze pięć nieruchomości (Złotą 19, Zielną 7/Złotą 17, Chmielną 50, Noakowskiego 16 i Nabielaka 9). Jeśli dotychczasowa praktyka ze strony obu stron nie ulegnie zmianie (prezydent nadal będzie wzywana na każde z tych posiedzeń i na żadne nie przyjdzie), to prosta matematyka wskazuje, że mogłaby dostać jeszcze pięć grzywien na łączną kwotę 15 tysięcy złotych.

"Kary nie są płacone"

- Na razie kary nie są płacone przez nikogo i uważam, że nie powinny być przez nikogo płacone, dlatego że jest odwołanie do sądu administracyjnego i on to rozstrzygnie - oświadczyła prezydent na ostatniej konferencji.

Podstawą do nałożenia grzywny na prezydent miasta za niestawiennictwo na posiedzeniu jest ustawa, na mocy której działa komisja weryfikacyjna. W jej 18. artykule czytamy: "Komisja może wezwać stronę do stawienia się na rozprawę osobiście. Udział strony wezwanej do stawienia się na rozprawę osobiście jest obowiązkowy niezależnie od miejsca zamieszkania".

I dalej: "Strona, która mimo prawidłowego wezwania nie stawiła się bez uzasadnionej przyczyny (…) może być ukarana grzywną do 3000 zł, a w razie ponownego niezastosowania się do wezwania - grzywną do 10 000 zł".

Gronkiewicz-Waltz, choć sama na komisje nie przychodzi, wysyła tam swoich pełnomocników (zarówno prawników, jak i przedstawicieli ratusza). Jednak przewodniczący Jaki pozostaje na ich obecność obojętny. - Pani prezydent została wezwana do osobistego stawiennictwa przed komisją i osobiście powinna się stawić - powiedział na ostatnim posiedzeniu.

Prezydent wezwana jako świadek?

Do tej pory prezydent Warszawy za każdym razem była wzywana na posiedzenia w charakterze strony, a nie świadka. Co ważne, świadek również ma obowiązek stawić się na wezwanie. Różnica polega między innymi na tym, że nie może korzystać z pomocy pełnomocników.

Jeśli Gronkiewicz-Waltz zostanie zaproszona jako świadek, przyjdzie? - dopytujemy w ratuszu. - Nie chciałabym przesądzać, na razie nie było takiej sytuacji - mówi ostrożnie Agnieszka Kłąb. Nie było, ale prawdopodobnie będzie w grudniu, kiedy komisja weryfikacyjna zajmie się reprywatyzacją kamienicy przy Noakowskiego 16, której część została przed laty zwrócona rodzinie prezydent Warszawy.

kw/pm

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl