Ratusz czy komisja? Sąd rozstrzygnie, kto ma decydować o reprywatyzacji

[object Object]
Prezydent Warszawy o nieobecności na komisji weryfikacyjnejTVN24
wideo 2/6

Na początku października Naczelny Sąd Administracyjny zajmie się wnioskiem złożonym przez Hannę Gronkiewicz-Waltz co do rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między komisją weryfikacyjną, a warszawskim ratuszem. Sprawa nakładanych na prezydent kar grzywny trafi przed sąd "w IV kwartale 2017 roku".

Na ostatniej konferencji prasowej prezydent Warszawy oświadczyła stanowczo, że jej zdaniem komisja weryfikacyjna to teatr i nie widzi powodu, by brać w nim udział. Przypomniała też o skargach i wnioskach do sądu na działanie zespołu Patryka Jakiego, których złożyła już kilka. Po pierwsze - do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, gdzie zaskarżyła wszystkie nakładane na nią grzywny (a było ich już sześć). I po drugie - do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), w którym wnioskowała o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego, jaki jej zdaniem istnieje między ratuszem, a komisją weryfikacyjną.

Postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie są te sprawy.

Spór kompetencyjny w październiku

Sędzia NSA Sylwester Marciniak potwierdził nam, że już 26 czerwca do sądu wpłynął wniosek Hanny Gronkiewicz-Waltz o rozstrzygnięcie spory między jej urzędem a komisją Patryka Jakiego. "Wniosek ten został zarejestrowany w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, a termin jego rozpoznania wyznaczono na 5 października" - poinformował i dodał, że będzie to posiedzenie niejawne.

Dopytywany o ewentualne skutki decyzji sądu, czyli o to co stanie się, jeśli NSA zdecyduje, że tylko komisja może rozstrzygać o reprywatyzacji (albo odwrotnie - tylko ratusz), stwierdza krótko, że Naczelny Sąd Administracyjny "nie wypowiada się odnośnie skutków swojego orzeczenia".

Kiedy to samo pytanie zadajemy wnioskodawcom, czyli urzędnikom warszawskiego ratusza, słyszmy: - Dokładnie na tym nam zależy. Naszym zdaniem jest spór kompetencyjny, bo to my jesteśmy organem, który wydaje decyzje administracyjne w zakresie reprywatyzacji. Tymczasem komisja też takie decyzje od pewnego czasu wydaje - mówi Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

- Bez względu na to, jakie będzie rozstrzygnięcie sądu, będziemy się do niego stosować. Dla nas ważne jest to, aby było jasne czy my jako organ, który do tej pory wydawał konkretne decyzje jesteśmy nadal upoważnieni do ich wydawania, czy może okaże się, że teraz ma robić to komisja. Chcemy mieć jasność - precyzuje urzędniczka.

Będą kolejne grzywny?

Jeśli chodzi zaś o skargi na nakładane na prezydent Warszawy grzywny, tu trudno na razie mówić o konkretnych terminach. - Takie skargi rzeczywiście wpłynęły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ubiegłym tygodniu. Na dzień dzisiejszy nie ma jednak żadnych informacji co do terminu. Na chwilę obecną jeszcze nie wiemy, jaki będzie ich bieg - usłyszeliśmy w poniedziałek w wydziale informacji sądowej.

We wtorek z kolei na stronie internetowej sądu pojawiła się informacja, w której czytamy, że "przewidywany termin rozpoznania spraw to czwarty kwartał 2017 roku". Ten rozpoczyna się 1 października.

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się na żadnym z dotychczasowych posiedzeń. Łącznie otrzymała za te nieobecności sześć grzywien po trzy tysiące złotych każda, co daje łącznie 18 tysięcy złotych. A to nie koniec prac komisji weryfikacyjnej. Tylko do końca roku kalendarzowego zespół Patryka Jakiego ma zamiar sprawdzić jeszcze pięć nieruchomości (Złotą 19, Zielną 7/Złotą 17, Chmielną 50, Noakowskiego 16 i Nabielaka 9). Jeśli dotychczasowa praktyka ze strony obu stron nie ulegnie zmianie (prezydent nadal będzie wzywana na każde z tych posiedzeń i na żadne nie przyjdzie), to prosta matematyka wskazuje, że mogłaby dostać jeszcze pięć grzywien na łączną kwotę 15 tysięcy złotych.

"Kary nie są płacone"

- Na razie kary nie są płacone przez nikogo i uważam, że nie powinny być przez nikogo płacone, dlatego że jest odwołanie do sądu administracyjnego i on to rozstrzygnie - oświadczyła prezydent na ostatniej konferencji.

Podstawą do nałożenia grzywny na prezydent miasta za niestawiennictwo na posiedzeniu jest ustawa, na mocy której działa komisja weryfikacyjna. W jej 18. artykule czytamy: "Komisja może wezwać stronę do stawienia się na rozprawę osobiście. Udział strony wezwanej do stawienia się na rozprawę osobiście jest obowiązkowy niezależnie od miejsca zamieszkania".

I dalej: "Strona, która mimo prawidłowego wezwania nie stawiła się bez uzasadnionej przyczyny (…) może być ukarana grzywną do 3000 zł, a w razie ponownego niezastosowania się do wezwania - grzywną do 10 000 zł".

Gronkiewicz-Waltz, choć sama na komisje nie przychodzi, wysyła tam swoich pełnomocników (zarówno prawników, jak i przedstawicieli ratusza). Jednak przewodniczący Jaki pozostaje na ich obecność obojętny. - Pani prezydent została wezwana do osobistego stawiennictwa przed komisją i osobiście powinna się stawić - powiedział na ostatnim posiedzeniu.

Prezydent wezwana jako świadek?

Do tej pory prezydent Warszawy za każdym razem była wzywana na posiedzenia w charakterze strony, a nie świadka. Co ważne, świadek również ma obowiązek stawić się na wezwanie. Różnica polega między innymi na tym, że nie może korzystać z pomocy pełnomocników.

Jeśli Gronkiewicz-Waltz zostanie zaproszona jako świadek, przyjdzie? - dopytujemy w ratuszu. - Nie chciałabym przesądzać, na razie nie było takiej sytuacji - mówi ostrożnie Agnieszka Kłąb. Nie było, ale prawdopodobnie będzie w grudniu, kiedy komisja weryfikacyjna zajmie się reprywatyzacją kamienicy przy Noakowskiego 16, której część została przed laty zwrócona rodzinie prezydent Warszawy.

kw/pm

Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl