Miasto Warszawa i służby od początku roku przeprowadziły 1162 kontrole taksówek i przewozów osób. W 412 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. Chodzi o brak uprawnień do kierowania, fałszywe prawa jazdy, a także nielegalne zatrudnienie - poinformował stołeczny ratusz.
Władze Warszawy wyjaśniły, że miasto we współpracy z policją, Strażą Graniczną i Inspekcją Transportu Drogowego od stycznia do końca września 2023 r. prowadziło kontrole legalności przewozu samochodem osobowym i taksówką na terenie miasta. Sprawdzane było także przestrzeganie przez przewoźników obowiązujących norm prawnych podczas transportu drogowego.
Wyniki kontroli
Podczas kontroli okazało się, że 57 kierowców nie miało licencji i podszywało się pod warszawskie taksówki, 30 miało fałszywe prawo jazdy a 45 nie miało go wcale. Jeden kierowca był pod wpływem środków odurzających a 44 nie miało badań lekarskich i psychologicznych.
"W 36 przypadkach pośrednik przy przewozie osób zlecił transport osób przedsiębiorcom, którzy nie posiadali wymaganej licencji TAXI. W 131 przypadkach naruszone zostały przepisy prawa miejscowego (w szczególności oznakowanie taksówki niezgodne z uchwałą Rady m.st. Warszawy)" - przekazał ratusz.
Zatrzymano 88 dowodów rejestracyjnych a jeden samochód był poszukiwany. Straż Graniczna zatrzymała dwudziestu siedmiu kierowców.
"Stwierdzono też 1 podrobiony wypis z licencji (w wyniku dalszych czynności prowadzonych przez Policję ujawniono komputer i telefon, na którym znajdowały się podrobione wypisy z licencji, identyfikatory kierowcy TAXI i zaświadczenia z KRK)" - poinformował ratusz.
Ponadto 5 kierowców taksówek pobrało opłatę niezgodną z cennikiem.
Kary
Podczas kontroli na drodze stwierdzono naruszenia ustawy o transporcie drogowym na kwotę ponad 2,7 mln zł. Jednorazowa sum kar nie może przekroczyć kwoty 12 tys. zł. Kary administracyjne za naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym nakłada Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego.
"Po zakończonym kursie każdy kierowca bez zbędnej zwłoki ma obowiązek wydania paragonu fiskalnego z kasy fiskalnej lub przesłać go za pomocą aplikacji na urządzenie mobilne zamawiającego. Odmowa wydania paragonu przez przewoźnika jest naruszeniem przepisów prawa i może stanowić podstawę do nieuregulowania należności za przejazd" - wyjaśnił ratusz
Źródło: PAP, UM Warszawa
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock