Najnowsze

Pawilon miał być jak głaz. Przygniotły go formalności

Najnowsze

[object Object]
Pawilon stanie na GolędzinowieArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Dwa lata opóźniona jest budowa oryginalnego pawilonu na Golędzinowie. Miasto zapewnia, że uporało się z formalnościami, lada chwila wyłoni wykonawcę i zrealizuje inwestycję do końca tego roku.

Budynek ma powstać na polanie między Wisłą a ulicą Wybrzeże Puckie, niedaleko mostu Gdańskiego. Będzie pełnił funkcję ośrodka edukacyjnego z salą wystawienniczo-wykładową. Miał być gotowy w 2016 roku, ale termin przesunął się. Dlaczego?

- Trwało to wszystko trochę dłużej ze względu na ustalenia ze stronami, między innymi z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, która ma w tym rejonie swój parociąg. Sprawa uzyskania warunków zabudowy i pozwolenia na budowę przeciągała się, ale wszystkie te dokumenty już pozyskaliśmy – mówi nam Iwona Zwolińska, kierowniczka projektu Life+.

Rozpisano też już przetarg na wykonawcę budynku. W piątek 12 maja otwarte zostaną koperty z ofertami. - Liczymy, że realizacja rozpocznie się tej wiosny – dodaje Zwolińska.

"Ściana asymetryczna w każdym punkcie"

Termin realizacji, który zapisano w warunkach przetargu, to 31 grudnia 2017 roku. - Ale dużo zależy od pogody, bo ten budynek wymaga specjalnej metody wylewania betonu – zastrzega nasza rozmówczyni. Projektując obiekt, architekci z krakowskiej pracowni eM4 inspirowali się głazami narzutowymi. Dlatego budynek będzie przypominał wielki, wydrążony kamień. – Ta skorupa jest asymetryczna w każdym punkcie – opowiada urzędniczka i dodaje, że konstrukcję można porównać ze słynną ścianą krzywolinijną Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Choć skala oczywiście inna.

Front dwukondygnacyjnego pawilonu zostanie całkowicie przeszklony, dzięki czemu ze środka będzie się rozciągał widok na pełną kwiatów łąkę. Betonowa część z czasem ma się pokryć mchem i zatopić w zielonym otoczeniu. Ale to nie koniec. W przyszłości, w sąsiedztwie pawilonu warszawskie zoo ma stworzyć zagrodę "Wieś Golędzinów". Jej zabudowania zostały nawet uwzględnione na wizualizacjach, ale nie należy się do nich przywiązywać. To na razie wstępna koncepcja, ogólny zarys tego, jak mogą wyglądać te budynki.

Iwona Zwolińska podkreśla, że przyszłym obiektom nie zagrozi Wisła, choć jest bardzo blisko. - Będą wzniesione w części niezalewowej, na wysokości korony wału przeciwpowodziowego - zapewnia.

Wisienka na ekologicznym torcie

Pawilon-głaz będzie wisienką na torcie kończącego się w marcu przyszłego roku projektu Life+, współfinansowanego przez Komisję Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Program rozpoczął się w 2011 roku i objął szereg działań "miękkich" (informacja, edukacja i promocja), jak i dużych inwestycji, związanych głównie z ochroną ptaków.

- Stworzenie trzech wysp pływających na podstawie stalowych konstrukcji, trzy barki na Wiśle jako siedliska lęgowe dla ptaków, wyspa na wysokości Golędzinowa (wcześniej było to połączone z lądem usypisko, które odcięliśmy), ławice piaszczyste poniżej Golędzinowa, ścieżka turystyczna od plaży Żoliborz do mostu Grota, cztery parkingi, oznakowanie szlaków – wylicza kierowniczka projektu Life+.

Pawilon będzie nowoczesnym ośrodkiem edukacji ekologicznej, zapleczem dla nauczycieli, którzy na miejscu, ale także w okolicy będą prowadzili zajęcia poświęcone przyrodzie. Początkowo planowano wydać na niego 2 miliony złotych, ale ostatecznie w kosztorysie zapisano o milion więcej. Jednak dokładna kwota będzie znana dopiero po rozstrzygnięciu przetargu.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Pracownia architektoniczna eM4 / www.em4.pl

Pozostałe wiadomości