Pawilon miał być jak głaz. Przygniotły go formalności

[object Object]
Pawilon stanie na GolędzinowieArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Dwa lata opóźniona jest budowa oryginalnego pawilonu na Golędzinowie. Miasto zapewnia, że uporało się z formalnościami, lada chwila wyłoni wykonawcę i zrealizuje inwestycję do końca tego roku.

Budynek ma powstać na polanie między Wisłą a ulicą Wybrzeże Puckie, niedaleko mostu Gdańskiego. Będzie pełnił funkcję ośrodka edukacyjnego z salą wystawienniczo-wykładową. Miał być gotowy w 2016 roku, ale termin przesunął się. Dlaczego?

- Trwało to wszystko trochę dłużej ze względu na ustalenia ze stronami, między innymi z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, która ma w tym rejonie swój parociąg. Sprawa uzyskania warunków zabudowy i pozwolenia na budowę przeciągała się, ale wszystkie te dokumenty już pozyskaliśmy – mówi nam Iwona Zwolińska, kierowniczka projektu Life+.

Rozpisano też już przetarg na wykonawcę budynku. W piątek 12 maja otwarte zostaną koperty z ofertami. - Liczymy, że realizacja rozpocznie się tej wiosny – dodaje Zwolińska.

"Ściana asymetryczna w każdym punkcie"

Termin realizacji, który zapisano w warunkach przetargu, to 31 grudnia 2017 roku. - Ale dużo zależy od pogody, bo ten budynek wymaga specjalnej metody wylewania betonu – zastrzega nasza rozmówczyni. Projektując obiekt, architekci z krakowskiej pracowni eM4 inspirowali się głazami narzutowymi. Dlatego budynek będzie przypominał wielki, wydrążony kamień. – Ta skorupa jest asymetryczna w każdym punkcie – opowiada urzędniczka i dodaje, że konstrukcję można porównać ze słynną ścianą krzywolinijną Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Choć skala oczywiście inna.

Front dwukondygnacyjnego pawilonu zostanie całkowicie przeszklony, dzięki czemu ze środka będzie się rozciągał widok na pełną kwiatów łąkę. Betonowa część z czasem ma się pokryć mchem i zatopić w zielonym otoczeniu. Ale to nie koniec. W przyszłości, w sąsiedztwie pawilonu warszawskie zoo ma stworzyć zagrodę "Wieś Golędzinów". Jej zabudowania zostały nawet uwzględnione na wizualizacjach, ale nie należy się do nich przywiązywać. To na razie wstępna koncepcja, ogólny zarys tego, jak mogą wyglądać te budynki.

Iwona Zwolińska podkreśla, że przyszłym obiektom nie zagrozi Wisła, choć jest bardzo blisko. - Będą wzniesione w części niezalewowej, na wysokości korony wału przeciwpowodziowego - zapewnia.

Wisienka na ekologicznym torcie

Pawilon-głaz będzie wisienką na torcie kończącego się w marcu przyszłego roku projektu Life+, współfinansowanego przez Komisję Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Program rozpoczął się w 2011 roku i objął szereg działań "miękkich" (informacja, edukacja i promocja), jak i dużych inwestycji, związanych głównie z ochroną ptaków.

- Stworzenie trzech wysp pływających na podstawie stalowych konstrukcji, trzy barki na Wiśle jako siedliska lęgowe dla ptaków, wyspa na wysokości Golędzinowa (wcześniej było to połączone z lądem usypisko, które odcięliśmy), ławice piaszczyste poniżej Golędzinowa, ścieżka turystyczna od plaży Żoliborz do mostu Grota, cztery parkingi, oznakowanie szlaków – wylicza kierowniczka projektu Life+.

Pawilon będzie nowoczesnym ośrodkiem edukacji ekologicznej, zapleczem dla nauczycieli, którzy na miejscu, ale także w okolicy będą prowadzili zajęcia poświęcone przyrodzie. Początkowo planowano wydać na niego 2 miliony złotych, ale ostatecznie w kosztorysie zapisano o milion więcej. Jednak dokładna kwota będzie znana dopiero po rozstrzygnięciu przetargu.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Pracownia architektoniczna eM4 / www.em4.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP