Oto nowa wiceprezydent Warszawy. "Jestem strasznie twardą babką"

Hanna Gronkiewicz-Waltz o nowej wiceprezydent
Hanna Gronkiewicz-Waltz o nowej wiceprezydent
TVN24
TVN24Hanna Gronkiewicz-Waltz o nowej wiceprezydent

Poznaliśmy nazwisko nowej wiceprezydent Warszawy. Czwartym zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz będzie Renata Kaznowska. To pierwsza kobieta na tym stanowisku za czasów Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Nazwisko swojej nowej zastępczyni prezydent Warszawy ogłosiła w środę przed południem na konferencji prasowej w ratuszu.

- Dzisiaj kończymy kompletowanie wiceprezydentów, którzy będą zarządzać miastem - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Od 1994 roku pracuje w samorządzie. Zna Warszawę jak własną kieszeń, zna każdą ulicę i każdy kamień – dodała przedstawiając mediom Kaznowską.

Nowa wiceprezydent będzie nadzorowała trzy biura w ratuszu: Infrastruktury, Drogownictwa i Komunikacji oraz Sportu. Oznacza to, że Kaznowska będzie miała pod sobą bardzo ważne jednostki: Zarząd Transportu Miejskiego i Zarząd Dróg Miejskich, a także Zakład Remontów i Konserwacji Dróg oraz Zarząd Oczyszczania Miasta.

"Chciałabym, żeby Warszawa przyspieszyła"

Nowa wiceprezydent zapowiedziała, że chce rozwijać stolicę. - Od ponad 20 lat uczę się Warszawy i wsłuchuję się w głos Warszawy. Będą to robiła teraz z pozycji wiceprezydenta. Warszawa jest miastem dynamicznie rozwijającym się. Ja chciałabym, żeby Warszawa przyspieszyła. Wiem, że jest to możliwe – mówiła na konferencji Renata Kaznowska.

Jak powiedziała, sama poprosiła o możliwość nadzorowania biura sportu. - Wbrew pozorom mieści się w przestrzeniach publicznych, rozlewa się na Warszawę. Mieliśmy najlepszy przykład podczas Euro. Chciałabym to wszystko móc koordynować, jak również współpracować z panem prezydentem Michałem Olszewskim, który nadzorować będzie architekturę i inwestycje - obiecała.

I zapowiedziała między innymi powrót do projektu zagospodarowania placu Małachowskiego.

- Chciałabym dla Warszawy kontynuować współpracę z warszawiakami, którzy mieli u mnie zawsze otwarte drzwi, z którymi spotykałam się bardzo regularnie, szczególnie w Zarządzie Terenów Publicznych przy okazji różnego rodzaju spotkań, konsultacji, konkursów architektonicznych - przekonywała. - Proszę nie dać się zwieźć, jestem strasznie twardą babką i myślę, że Warszawa na tym skorzysta. Bardzo się cieszę, dziękuję za tę nominację w niewątpliwie trudnych czasach - powiedziała na konferencji Kaznowska.

Nowa wiceprezydent Warszawy
Nowa wiceprezydent WarszawyTVN24

Kontrowersyjna wycinka

Kim jest Renata Kaznowska? Przez lata była dyrektorem śródmiejskiego Zarządu Terenów Publicznych. Za jej czasów zmodernizowany został plac Grzybowski. ZTP miał też pod swoja opieką multimedialny park fontann, do tego wyremontowane były uliczki Starego Miasta.

Przeprowadziła również kontrowersyjną modernizację Ogrodu Krasińskich. Wycinka ok. 300 drzew w parku doprowadziła do trwających kilka miesięcy protestów. Ale ostatecznie ogród po pracach został przychylnie przyjęty przez mieszkańców.

Była prezesem PKiN

Cieszyła się uznaniem władz miasta, dlatego na początku 2015 roku przeniosła się do Pałacu Kultury i Nauki – została jego prezesem. Zajmowała się organizacją 60. rocznicy powstania budynku. Zaplanowała wymianę blisko 900 okien pałacu. Zajmowała się również modernizacją Sali Kongresowej - ze względu na problemy z wykonawcą te prace się przedłużą. W czerwcu zarząd Pałacu Kultury i Nauki wypowiedział też Muzeum Techniki umowę najmu pomieszczeń. Tłumaczył, to zadłużenie placówki, które wynosi ponad 700 tys. zł.

- Obiecałam państwu wyczyścić Pałac Kultury, ja się nie wycofuje z tej obietnicy. Może z innego miejsca, ale kocham ten budynek i chcę, żeby dalej rozkwitał – podsumowała w środę Kaznowska.

ran/b

Pozostałe wiadomości