Opowiedział Amerykanom o powstaniu. Zagrali z miłością dla Warszawy

[object Object]
"Życie pisze muzykę, jestem wrażliwy na to, co się dzieje"TVN24
wideo 2/5

Kiedyś powiedział, że nie lubi i nie używa słowa patriotyzm. Urodził się w Warszawie, ale najbardziej u siebie czuje się w Nowym Jorku. Mimo to Michał Urbaniak nagrał płytę z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego i zatytułował ją "For Warsaw with love". Premiera 26 lipca.

- W muzyce najtrudniej jest napisać coś bardzo dobrego, a jednocześnie prostego. Wydaje mi się, że ta płyta ma takie elementy - powiedział o "For Warsaw with love" Michał Urbaniak. Album tworzy 12 utworów z kręgu bliskich autorowi gatunków, takich jak jazz, blues i hip-hop. Na krążku znalazły się kompozycje samego Urbaniaka, jak i interpretacje utworów jazzowych klasyków: Theleniousa Monka, Billa Evansa czy Milesa Davisa. Artysta zaprosił do nagrania m.in. basistę Marcusa Millera, gitarzystę Davida Gilmoura, trębacza Michaela Patchesa Stewarta czy perkusistę Lenny’ego White’a.

Słowo "Warsaw" na tapecie

Michał Urbaniak zagrał na saksofonie i elektrycznych skrzypcach, ale - jak zastrzegł - jego grania na tej płycie nie ma zbyt dużo.

- Mnie jest mniej, bo przede wszystkim chciałem, żeby zaistnieli ci wszyscy wspaniali muzycy, których zaprosiłem - opowiadał. Jak dodał, płyta nie jest trudna w odbiorze, także dzięki temu, że zaangażowano do niej muzyków różnych pokoleń. Poza nim samym, osobą, która spina ten różnorodny projekt, jest młody raper Walter West. - Rap to jest nowy jazz, oba gatunki powstały z protestu przeciwko czemuś. My w czasach komunistycznych rapowaliśmy bez słów. Dziś to muzyka dla wszystkich generacji - przekonywał Urbaniak.

I zdradził, że swoim współpracownikom nakreślił historyczne tło, wysyłając linki do artykułów o historii Warszawy i Powstania Warszawskiego.

- Polska i Europa bywa dla amerykańskich muzyków abstrakcją. Dlatego cieszę się, że zadali sobie trud, żeby poznać sprawę i się nią przejąć. W studiu słuchaliśmy polskiej muzyki, zadawali dużo pytań. Słowo Warsaw ciągle było na tapecie. Nie ma człowieka, który brał udział w tej płycie i nie znałby tej historii, wszyscy dedykujemy ją w Warszawie - opowiadał. Ale nie będzie patetycznie. - Bo w tej dziedzinie, w której działam, luz jest konieczny, nowojorski luz - zastrzegł.

Artysta wspominał też, że urodził się w stolicy, ale mając kilka miesięcy trafił do Łodzi. Tam dorastał. Wrócił jako młody muzyk na zaproszenie kompozytora i pianisty Andrzeja Trzaskowskiego, ojca dzisiejszego prezydenta stolicy. - Nosiłem go na rękach, jak miał sześć tygodni - żartem wspominał swoje pierwsze spotkanie z Rafałem Trzaskowskim Urbaniak.

Michał Urbaniak i Michael Patches StewartBeata Zawrzel / NurPhoto / Contributor / Getty Images

Znajdź powstańca-sobowtóra

Program obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego obejmuje oczywiście znacznie więcej punktów. Jak zauważył dyrektor Jan Ołdakowski (w lipcu został mianowany na kolejną kadencję) w tym roku będzie wyjątkowo.

- Sami powstańcy mówią, że to będzie ostatnia rocznica, na której pojawią się tak licznie. Dlatego zależy nam, żeby miała charakter spotkania pokoleń. Chcemy zapytać powstańców o to, co jest w życiu ważne, a nawet najważniejsze. Bo oni są naszymi bohaterami nie tylko dlatego, że w godzinie próby dali radę, tylko do dziś są wyjątkowi - wyjaśniał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Program obchodów rozpocznie wystawa "Utrwalone - miasto, wojna, miłość", na którą złożą się zdjęcia wybrane z kolekcji ponad 1500 fotografii Tadeusza Bukowskiego z lat 1935-1955.

Będzie też wystawa interaktywna "Odbicie. Jestem jak ty", na której - dzięki komputerowej aplikacji - będzie można odnaleźć swojego powstańca-sobowtóra. - To da pretekst do zastanowienia się, kim byłbym w postaniu, gdybym tam wtedy był - tłumaczył szef muzeum.

"W specjalnym lustrze zobaczymy fotografię podobnego do nas powstańca. Jeśli będzie to osoba zidentyfikowana, dowiemy się, kim była" - czytamy w opisie wydarzenia.

A jeśli człowiek z archiwalnej fotografii będzie anonimowy, być może fizyczne podobieństwo pozwoli rozpoznać kogoś z rodziny. I przywrócić mu tożsamość. - W muzeum mamy 30 tysięcy zdjęć z okresu powstania i - proszę sobie wyobrazić - 80 procent to nierozwiązane zagadki. W 80 procentach przypadków, wciąż nie wiemy, kim byli, jak się nazywali sfotografowani ludzie - mówił Jan Ołdakowski.

Rap i powstańcze piosenki

Tradycyjnie odbędzie się także koncert w Parku Wolności (27 lipca). Jego gwiazdą będzie raper Miuosh, który w przeszłości współpracował już z muzeum. Towarzyszyć mu będzie FDG. Orkiestra oraz goście: Wojciech Waglewski, Bela Komoszyńska (Sorry Boys), Natalia Grosiak (Mikromusic), Daria Ryczek i Mateusz Konieczny. Na repertuar złożą się utwory z albumu Miuosha "POP." oraz kilka nowych - przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Piosenki powstańcze w klasycznych wersjach zabrzmią, jak co roku, 1 sierpnia wieczorem na placu Piłsudskiego. Tego samego dnia odbędą się także uroczystości oficjalne. Poprzedzi je spotkanie powstańców z prezydentami Polski i Warszawy, oraz zlot harcerski - w duchu międzypokoleniowej wymiany doświadczeń i wartości, o których wspominał Ołdakowski.

W ramach obchodów nie może zabraknąć przedstawienia teatralnego (w tym roku "Król Lear" w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej), rowerowej Masy Powstańczej, gry miejskiej Twoja Klisza z Powstania czy marszu pamięci upamiętniającego cywilne ofiary zrywu z 1944 roku.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl