Opowiedział Amerykanom o powstaniu. Zagrali z miłością dla Warszawy

[object Object]
"Życie pisze muzykę, jestem wrażliwy na to, co się dzieje"TVN24
wideo 2/5

Kiedyś powiedział, że nie lubi i nie używa słowa patriotyzm. Urodził się w Warszawie, ale najbardziej u siebie czuje się w Nowym Jorku. Mimo to Michał Urbaniak nagrał płytę z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego i zatytułował ją "For Warsaw with love". Premiera 26 lipca.

- W muzyce najtrudniej jest napisać coś bardzo dobrego, a jednocześnie prostego. Wydaje mi się, że ta płyta ma takie elementy - powiedział o "For Warsaw with love" Michał Urbaniak. Album tworzy 12 utworów z kręgu bliskich autorowi gatunków, takich jak jazz, blues i hip-hop. Na krążku znalazły się kompozycje samego Urbaniaka, jak i interpretacje utworów jazzowych klasyków: Theleniousa Monka, Billa Evansa czy Milesa Davisa. Artysta zaprosił do nagrania m.in. basistę Marcusa Millera, gitarzystę Davida Gilmoura, trębacza Michaela Patchesa Stewarta czy perkusistę Lenny’ego White’a.

Słowo "Warsaw" na tapecie

Michał Urbaniak zagrał na saksofonie i elektrycznych skrzypcach, ale - jak zastrzegł - jego grania na tej płycie nie ma zbyt dużo.

- Mnie jest mniej, bo przede wszystkim chciałem, żeby zaistnieli ci wszyscy wspaniali muzycy, których zaprosiłem - opowiadał. Jak dodał, płyta nie jest trudna w odbiorze, także dzięki temu, że zaangażowano do niej muzyków różnych pokoleń. Poza nim samym, osobą, która spina ten różnorodny projekt, jest młody raper Walter West. - Rap to jest nowy jazz, oba gatunki powstały z protestu przeciwko czemuś. My w czasach komunistycznych rapowaliśmy bez słów. Dziś to muzyka dla wszystkich generacji - przekonywał Urbaniak.

I zdradził, że swoim współpracownikom nakreślił historyczne tło, wysyłając linki do artykułów o historii Warszawy i Powstania Warszawskiego.

- Polska i Europa bywa dla amerykańskich muzyków abstrakcją. Dlatego cieszę się, że zadali sobie trud, żeby poznać sprawę i się nią przejąć. W studiu słuchaliśmy polskiej muzyki, zadawali dużo pytań. Słowo Warsaw ciągle było na tapecie. Nie ma człowieka, który brał udział w tej płycie i nie znałby tej historii, wszyscy dedykujemy ją w Warszawie - opowiadał. Ale nie będzie patetycznie. - Bo w tej dziedzinie, w której działam, luz jest konieczny, nowojorski luz - zastrzegł.

Artysta wspominał też, że urodził się w stolicy, ale mając kilka miesięcy trafił do Łodzi. Tam dorastał. Wrócił jako młody muzyk na zaproszenie kompozytora i pianisty Andrzeja Trzaskowskiego, ojca dzisiejszego prezydenta stolicy. - Nosiłem go na rękach, jak miał sześć tygodni - żartem wspominał swoje pierwsze spotkanie z Rafałem Trzaskowskim Urbaniak.

Znajdź powstańca-sobowtóra

Program obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego obejmuje oczywiście znacznie więcej punktów. Jak zauważył dyrektor Jan Ołdakowski (w lipcu został mianowany na kolejną kadencję) w tym roku będzie wyjątkowo.

- Sami powstańcy mówią, że to będzie ostatnia rocznica, na której pojawią się tak licznie. Dlatego zależy nam, żeby miała charakter spotkania pokoleń. Chcemy zapytać powstańców o to, co jest w życiu ważne, a nawet najważniejsze. Bo oni są naszymi bohaterami nie tylko dlatego, że w godzinie próby dali radę, tylko do dziś są wyjątkowi - wyjaśniał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Program obchodów rozpocznie wystawa "Utrwalone - miasto, wojna, miłość", na którą złożą się zdjęcia wybrane z kolekcji ponad 1500 fotografii Tadeusza Bukowskiego z lat 1935-1955.

Będzie też wystawa interaktywna "Odbicie. Jestem jak ty", na której - dzięki komputerowej aplikacji - będzie można odnaleźć swojego powstańca-sobowtóra. - To da pretekst do zastanowienia się, kim byłbym w postaniu, gdybym tam wtedy był - tłumaczył szef muzeum.

"W specjalnym lustrze zobaczymy fotografię podobnego do nas powstańca. Jeśli będzie to osoba zidentyfikowana, dowiemy się, kim była" - czytamy w opisie wydarzenia.

A jeśli człowiek z archiwalnej fotografii będzie anonimowy, być może fizyczne podobieństwo pozwoli rozpoznać kogoś z rodziny. I przywrócić mu tożsamość. - W muzeum mamy 30 tysięcy zdjęć z okresu powstania i - proszę sobie wyobrazić - 80 procent to nierozwiązane zagadki. W 80 procentach przypadków, wciąż nie wiemy, kim byli, jak się nazywali sfotografowani ludzie - mówił Jan Ołdakowski.

Rap i powstańcze piosenki

Tradycyjnie odbędzie się także koncert w Parku Wolności (27 lipca). Jego gwiazdą będzie raper Miuosh, który w przeszłości współpracował już z muzeum. Towarzyszyć mu będzie FDG. Orkiestra oraz goście: Wojciech Waglewski, Bela Komoszyńska (Sorry Boys), Natalia Grosiak (Mikromusic), Daria Ryczek i Mateusz Konieczny. Na repertuar złożą się utwory z albumu Miuosha "POP." oraz kilka nowych - przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Piosenki powstańcze w klasycznych wersjach zabrzmią, jak co roku, 1 sierpnia wieczorem na placu Piłsudskiego. Tego samego dnia odbędą się także uroczystości oficjalne. Poprzedzi je spotkanie powstańców z prezydentami Polski i Warszawy, oraz zlot harcerski - w duchu międzypokoleniowej wymiany doświadczeń i wartości, o których wspominał Ołdakowski.

W ramach obchodów nie może zabraknąć przedstawienia teatralnego (w tym roku "Król Lear" w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej), rowerowej Masy Powstańczej, gry miejskiej Twoja Klisza z Powstania czy marszu pamięci upamiętniającego cywilne ofiary zrywu z 1944 roku.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Wojewoda mazowiecki podpisał w piątek rozporządzenie "zakazujące noszenia, przemieszczania i używania wyrobów pirotechnicznych na terenie Warszawy w dniu 11 listopada". Jak czytamy, zakaz ma związek z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom obchodów Święta Niepodległości, któremu będzie towarzyszyć wiele wydarzeń sportowych, kulturalnych oraz państwowych,

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa bada sprawę narkotyków znalezionych między cukierkami dzieci, które zbierały słodycze podczas Halloween. Narkotest potwierdził wstępne obawy rodzica, który zgłosił zdarzenie funkcjonariuszom.

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Bielan szukają 46-letniego Mariana Baryły, który ukrywa się przed organami ścigania. Mężczyzna poszukiwany jest listem gończym wydanym przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli. Oskarżony jest o wprowadzanie do obrotu środków odurzających w znacznej ilości.

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu 9-10 listopada pociągi WKD będą jeździć po obu torach na odcinku Warszawa Reduta Ordona - Warszawa Śródmieście. Na razie nie zmieni się jednak rozkład jazdy.

W weekendy przywrócą ruch pociągów WKD po obu torach

W weekendy przywrócą ruch pociągów WKD po obu torach

Źródło:
PAP

Masowe zwolnienia lekarskie w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku. Jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń, w wielu wydziałach służbę pełnią tylko naczelnicy oraz pojedynczy funkcjonariusze. Absencja policjantów ma związek z protestem, w którym domagają się wzrostu wynagrodzenia.

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, poinformował o powrocie 60-metrowego Masztu Wolności na rondo "Radosława". Jego powierzchnia to 100 metrów kwadratowych. Flaga została zdjęta z powodu remontu.

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali 30-latka poszukiwanego na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Chodziło o kradzież 250 tysięcy euro. Teraz mężczyzna najbliższe cztery lata spędzi w więzienia.

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich chwali się "rozpłytowaniami" miasta. Prace prowadzone są na ulicach Filtrowej i Świętojerskiej oraz na placu Wilsona. Zamiast betonu pojawią się tam rośliny.

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskich szkołach i przedszkolach brakuje 3024 nauczycieli i nauczycielek. To prawie 10,5 procenta ogółu stanowisk w publicznej edukacji. W szkołach podstawowych największym problemem jest brak osób, które prowadziłyby zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla dzieci, które przyjechały z innych krajów. W szkołach średnich nie ma kto uczyć etyki.

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa usłyszał zarzut korupcyjny i został zawieszony w obowiązkach. W tym samym śledztwie prokurator przedstawił zarzut także drugiej osobie.

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły komercjalizację powierzchni handlowo-usługowej na stacji Warszawa Zachodnia. Kolejarze piszą wręcz o "galerii handlowej", która powstanie na dworcu i ogłaszają przetarg na 26 lokali.

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

48-latek siedzący za kierownicą skody był tak pijany, że wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu, następnie uderzył w stojące w korku bmw. "Jakby tego było mało pojazd, którym się poruszał, kilkadziesiąt minut wcześniej ukradł" - informuje policja z Wyszkowa.

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl