Opowiedzą, jak Warszawa wstała z popiołów. "Mam nadzieję, że poszaleją"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kwiaty na tle ruin, 1946 rokEdward Falkowski, domena publiczna

Kompozytor Cezary Duchnowski i dramatopisarz Beniamin Bukowski będą autorami "Opery o Warszawie. Najlepsze miasto świata". Partyturę i libretto wybrano w zamkniętym konkursie. - Uważam, że los Warszawy sam w sobie jest operą. Daję wam słowo honoru, że wszyscy damy z siebie maksimum. My tego nie spapramy - zapewniał podczas środowej konferencji prasowej Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

Opera będzie się opierać na głośnej książce Grzegorza Piątka "Najlepsze miasta świata. Warszawa w odbudowie 1944 - 1949". Pomysł ogłoszono raptem trzy miesiące temu, a w środę podzielono się kluczowymi decyzjami autorskimi. Tempo prac musi być wysokie, bo skala przedsięwzięcia jest ogromna, a czasu niewiele - premierę zaplanowano na 2025 rok, kiedy przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy Warszawy.

- Stajemy wobec ważnego, pięknego i niełatwego zadania, jakim jest wykreowanie bytu artystycznego, który uchwyci sens jednego z najbardziej niezwykłych procesów, jakim był proces powstawania Warszawy z popiołów. Bo Warszawa powstawała z popiołów w rozumieniu dwoistym: materialnym i duchowym - mówił Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

- Nie ma lepszego miejsca, w którym mogłoby się odbyć to wydarzenie w sensie procesu powstawania, jak i premiery, jak Teatr Wielki. Jego los jest ściśle związany z losem miasta - zauważył dyrektor i wspominał dzień otwarcia odbudowanego teatru w 1965 roku. Doceniał twórców tego dzieła. - Żaden inny teatr operowy świata nie ma takiego luksusu przestrzeni, jaki zaoferowali nam Bohdan Pniewski i Arnold Szyfman. Codziennie myślę z wdzięcznością o tych ludziach (…) Z przedwojennej substancji materialnej została tylko jedna rzeźba znaleziona w popiołach teatru. Postawiona przy wejściu do galerii, symbolizuje sens powstawania teatru i miasta z niczego - opowiadał Dąbrowski.

Architektura, polityka i miasto

Podczas konferencji ogłoszono, że autorem warstwy tekstowej (libretta), inspirowanej wspomnianą książką Piątka, będzie Beniamin Bukowski, 31-letni dramaturg, pochodzący z Poznania, wykształcony i pracujący w Krakowie.

- Kiedy otrzymaliśmy prace, a było ich sześć, zdaliśmy sobie sprawę z szaleństwa, niemożliwości tego zadania, którego ma się podjąć autor czy autorka. Ale myślę, że sztuka ma to do siebie, że zadania niemożliwe są najciekawsze, najbardziej inspirujące, dają najlepsze efekty - opisywał Piotr Gruszczyński, który stanął na czele jury literackiego.

Cytował też uzasadnienie jury, w którym doceniono "syntetyczne podejście" i postrzeganie odbudowy nie jako zdarzenia historycznego, ale "procesu, którego konsekwencje dotykają nas do dziś". Bohaterami libretta Bukowskiego mają być przede wszystkim "architektura, polityka i miasto".

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami autor był pytany, jakie osoby wybrał z galerii postaci opisanych w książce. - Biografią, która skupia w sobie jak w soczewce skomplikowanie czasów, jest biografia Heleny Syrkusowej. Zaczynała jako awangardowa modernistka, przyjaciółka Le Corbusiera. W latach 40. zaczęła przechodzić na stanowiska socrealistyczne. Stała się jedną z głównych propagatorek tej idei, by pod koniec życia stanąć po stronie wykluczonych, protestować przeciwko PRL-owskiej władzy. To także jedna z nielicznych w głównej narracji żeńskich postaci, dlatego uznałem, że ciekawie będzie ją przypomnieć - zdradził Bukowski.

Bohaterów będzie oczywiście więcej i będą to głównie architekci z Biura Odbudowy Stolicy. Ale "na chwilę" pojawią się także takie osoby jak Stalin czy Le Corbusier.

Beniamin BukowskiSinfonia Varsovia

Muzyka orkiestrowa wzbogacona o media elektroniczne

Muzykę do opery stworzy wrocławski kompozytor Cezary Duchnowski, 52-letni twórca utworów kameralnych, symfonicznych, muzyki do filmów i spektakli.

- Dzieło ma być ambitne od strony estetycznej, technicznej, ale być jednocześnie komunikatywne. Próbki muzyki przedstawione przez Cezarego Duchnowskiego jury doceniło za "wybitny warsztat kompozytorski, opanowanie różnorodnych środków wyrazu, w tym elektroniki, orkiestracji i chóru (...) a także elementy emocjonalne" - cytował uzasadnienie jury Jerzy Kornowicz, który stał na jego czele.

Zauważył, że opera ma być uniwersalna, bo zafunkcjonuje w trzech obiegach kulturalnych: na festiwalu muzyki współczesnej Warszawska Jesień, w programie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i w repertuarze Sinfonii Varsovii (w wersji odchudzonej, orkiestrowej). Według Kornowicza, poziom wszystkich zgłoszonych prac był bardzo wysoki, "wszystkie były godne realizacji". - Dlatego Warszawska Jesień będzie chciała zamówić pomniejsze utwory od wszystkich kompozytorów, którzy zechcieli wziąć udział w konkursie - zapowiedział.

Duchnowski, zapytany później przez dziennikarzy, jaką muzykę stworzy, odparł: - Jestem kompozytorem kojarzonym z nowymi mediami, będę nalegał, żeby nie ograniczać się jedynie do tradycyjnego aparatu wykonawczego. Na pewno będę chciał rozszerzyć skład wykonawczy o media elektroniczne w warstwie muzycznej, ale też interakcji muzyki z obrazem.

Muzyk przyznał, że to dla niego wielkie wyzwanie. - Jury wybrało kompozytora, który jest wrocławianinem i urodził się w Elblągu, a będzie pisał operę o Warszawie. Oba te miasta mają duże doświadczenie ze społecznością przesiedleńczą, a to gwarancja, że to spojrzenie może być obiektywne - zauważył.

Cezary DuchnowskiSinfonia Varsovia

Autor książki do twórców opery: nie zmierzam z lupą szukać rozbieżności

O swoje oczekiwania pytany był również Grzegorz Piątek. - Mimo że byłem w jury literackim i jestem pewien naszego wyboru, to nie wiem, czego się spodziewać. Droga jest długa, wiele się może zdarzyć na przecięciu tekstu z kompozycją i inscenizacją. Opera to dzieło wielowątkowe, opera to suma wielu dziedzin sztuki. Mam nadzieję, że kompozytor, autor libretta i wszystkie inne osoby zaangażowane poszaleją. Nie zamierzam z lupą szukać rozbieżności z książką i oczekiwać wierności materiałowi. Mam nadzieję, że ta interpretacja będzie bardzo skrzydlata - deklarował autor książki.

- Marzymy o dziele uniwersalnym, które opowie o trudzie i entuzjazmie odbudowy w fatalnych warunkach. Mówimy o dziele, które będzie o nadziei, o nowym początku. Punktem wyjścia jest historia Warszawy, ale ona nie może zamykać tego dzieła - podsumował Jarosław Trybuś, pomysłodawca opery.

Grzegorz Piątek zwycięzcą w kategorii Literatura
Grzegorz Piątek zwycięzcą w kategorii LiteraturaTVN

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Edward Falkowski, domena publiczna

Pozostałe wiadomości

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złotą i Zgoda. To około 2,5 hektara. Prace pochłoną 49,1 miliona złotych. Zasadzone zostaną drzewa i krzewy, pojawi się mała architektura i przestrzeń dla pieszych. Natomiast parkowanie zostanie przeniesione pod ziemię.

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na tyłach Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich rozpoczęły się prace przy urządzaniu ogrodu deszczowego. Zieleń pojawi się w miejscu betonowego, nieużywanego od wielu lat parkingu.

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulicami Muranowa 22 lipca już po raz 13. przejdzie Marsz Pamięci organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W tym roku będzie poświęcony rabinom getta warszawskiego. Zakończy się przy ulicy Dzielnej, gdzie zostanie odsłonięta instalacja artystyczna, prezentująca abstrakcyjną wizję spotkania myśli z rzeczywistością.

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia na jeziorze Żabim w Wawrze. Służby wciągnęły z wody człowieka. Reanimacja nie przyniosła skutku.

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowcą auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura podejrzewa Victora A. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wraz z innymi osobami zamieszkującymi w Nigerii brał udział w oszustwach. Do jego zadań należało przyjmowanie wpłat od pokrzywdzonych.

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl