Opowiedzą, jak Warszawa wstała z popiołów. "Mam nadzieję, że poszaleją"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kwiaty na tle ruin, 1946 rokEdward Falkowski, domena publiczna

Kompozytor Cezary Duchnowski i dramatopisarz Beniamin Bukowski będą autorami "Opery o Warszawie. Najlepsze miasto świata". Partyturę i libretto wybrano w zamkniętym konkursie. - Uważam, że los Warszawy sam w sobie jest operą. Daję wam słowo honoru, że wszyscy damy z siebie maksimum. My tego nie spapramy - zapewniał podczas środowej konferencji prasowej Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

Opera będzie się opierać na głośnej książce Grzegorza Piątka "Najlepsze miasta świata. Warszawa w odbudowie 1944 - 1949". Pomysł ogłoszono raptem trzy miesiące temu, a w środę podzielono się kluczowymi decyzjami autorskimi. Tempo prac musi być wysokie, bo skala przedsięwzięcia jest ogromna, a czasu niewiele - premierę zaplanowano na 2025 rok, kiedy przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy Warszawy.

- Stajemy wobec ważnego, pięknego i niełatwego zadania, jakim jest wykreowanie bytu artystycznego, który uchwyci sens jednego z najbardziej niezwykłych procesów, jakim był proces powstawania Warszawy z popiołów. Bo Warszawa powstawała z popiołów w rozumieniu dwoistym: materialnym i duchowym - mówił Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

- Nie ma lepszego miejsca, w którym mogłoby się odbyć to wydarzenie w sensie procesu powstawania, jak i premiery, jak Teatr Wielki. Jego los jest ściśle związany z losem miasta - zauważył dyrektor i wspominał dzień otwarcia odbudowanego teatru w 1965 roku. Doceniał twórców tego dzieła. - Żaden inny teatr operowy świata nie ma takiego luksusu przestrzeni, jaki zaoferowali nam Bohdan Pniewski i Arnold Szyfman. Codziennie myślę z wdzięcznością o tych ludziach (…) Z przedwojennej substancji materialnej została tylko jedna rzeźba znaleziona w popiołach teatru. Postawiona przy wejściu do galerii, symbolizuje sens powstawania teatru i miasta z niczego - opowiadał Dąbrowski.

Architektura, polityka i miasto

Podczas konferencji ogłoszono, że autorem warstwy tekstowej (libretta), inspirowanej wspomnianą książką Piątka, będzie Beniamin Bukowski, 31-letni dramaturg, pochodzący z Poznania, wykształcony i pracujący w Krakowie.

- Kiedy otrzymaliśmy prace, a było ich sześć, zdaliśmy sobie sprawę z szaleństwa, niemożliwości tego zadania, którego ma się podjąć autor czy autorka. Ale myślę, że sztuka ma to do siebie, że zadania niemożliwe są najciekawsze, najbardziej inspirujące, dają najlepsze efekty - opisywał Piotr Gruszczyński, który stanął na czele jury literackiego.

Cytował też uzasadnienie jury, w którym doceniono "syntetyczne podejście" i postrzeganie odbudowy nie jako zdarzenia historycznego, ale "procesu, którego konsekwencje dotykają nas do dziś". Bohaterami libretta Bukowskiego mają być przede wszystkim "architektura, polityka i miasto".

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami autor był pytany, jakie osoby wybrał z galerii postaci opisanych w książce. - Biografią, która skupia w sobie jak w soczewce skomplikowanie czasów, jest biografia Heleny Syrkusowej. Zaczynała jako awangardowa modernistka, przyjaciółka Le Corbusiera. W latach 40. zaczęła przechodzić na stanowiska socrealistyczne. Stała się jedną z głównych propagatorek tej idei, by pod koniec życia stanąć po stronie wykluczonych, protestować przeciwko PRL-owskiej władzy. To także jedna z nielicznych w głównej narracji żeńskich postaci, dlatego uznałem, że ciekawie będzie ją przypomnieć - zdradził Bukowski.

Bohaterów będzie oczywiście więcej i będą to głównie architekci z Biura Odbudowy Stolicy. Ale "na chwilę" pojawią się także takie osoby jak Stalin czy Le Corbusier.

Beniamin BukowskiSinfonia Varsovia

Muzyka orkiestrowa wzbogacona o media elektroniczne

Muzykę do opery stworzy wrocławski kompozytor Cezary Duchnowski, 52-letni twórca utworów kameralnych, symfonicznych, muzyki do filmów i spektakli.

- Dzieło ma być ambitne od strony estetycznej, technicznej, ale być jednocześnie komunikatywne. Próbki muzyki przedstawione przez Cezarego Duchnowskiego jury doceniło za "wybitny warsztat kompozytorski, opanowanie różnorodnych środków wyrazu, w tym elektroniki, orkiestracji i chóru (...) a także elementy emocjonalne" - cytował uzasadnienie jury Jerzy Kornowicz, który stał na jego czele.

Zauważył, że opera ma być uniwersalna, bo zafunkcjonuje w trzech obiegach kulturalnych: na festiwalu muzyki współczesnej Warszawska Jesień, w programie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i w repertuarze Sinfonii Varsovii (w wersji odchudzonej, orkiestrowej). Według Kornowicza, poziom wszystkich zgłoszonych prac był bardzo wysoki, "wszystkie były godne realizacji". - Dlatego Warszawska Jesień będzie chciała zamówić pomniejsze utwory od wszystkich kompozytorów, którzy zechcieli wziąć udział w konkursie - zapowiedział.

Duchnowski, zapytany później przez dziennikarzy, jaką muzykę stworzy, odparł: - Jestem kompozytorem kojarzonym z nowymi mediami, będę nalegał, żeby nie ograniczać się jedynie do tradycyjnego aparatu wykonawczego. Na pewno będę chciał rozszerzyć skład wykonawczy o media elektroniczne w warstwie muzycznej, ale też interakcji muzyki z obrazem.

Muzyk przyznał, że to dla niego wielkie wyzwanie. - Jury wybrało kompozytora, który jest wrocławianinem i urodził się w Elblągu, a będzie pisał operę o Warszawie. Oba te miasta mają duże doświadczenie ze społecznością przesiedleńczą, a to gwarancja, że to spojrzenie może być obiektywne - zauważył.

Cezary DuchnowskiSinfonia Varsovia

Autor książki do twórców opery: nie zmierzam z lupą szukać rozbieżności

O swoje oczekiwania pytany był również Grzegorz Piątek. - Mimo że byłem w jury literackim i jestem pewien naszego wyboru, to nie wiem, czego się spodziewać. Droga jest długa, wiele się może zdarzyć na przecięciu tekstu z kompozycją i inscenizacją. Opera to dzieło wielowątkowe, opera to suma wielu dziedzin sztuki. Mam nadzieję, że kompozytor, autor libretta i wszystkie inne osoby zaangażowane poszaleją. Nie zamierzam z lupą szukać rozbieżności z książką i oczekiwać wierności materiałowi. Mam nadzieję, że ta interpretacja będzie bardzo skrzydlata - deklarował autor książki.

- Marzymy o dziele uniwersalnym, które opowie o trudzie i entuzjazmie odbudowy w fatalnych warunkach. Mówimy o dziele, które będzie o nadziei, o nowym początku. Punktem wyjścia jest historia Warszawy, ale ona nie może zamykać tego dzieła - podsumował Jarosław Trybuś, pomysłodawca opery.

Grzegorz Piątek zwycięzcą w kategorii Literatura
Grzegorz Piątek zwycięzcą w kategorii LiteraturaTVN

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Edward Falkowski, domena publiczna

Pozostałe wiadomości

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

312 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarządzeniem prezydenta Warszawy z urzędów stolicy znikną symbole religijne. Ruch ten wywołał oburzenie polityków prawicy. Rafał Trzaskowski zapewnił, że chodzi wyłącznie o przestrzeń urzędu, w której obsługiwani są mieszkańcy. Podkreślił, że nie zmieni się przebieg uroczystości historycznych. - To, co jest częścią tradycji, nie podlega temu zarządzeniu - zapewnił.

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

Źródło:
TVN24, PAP

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby przestrzegają, że pogorzelisko po hali targowej przy Marywilskiej 44 nadal jest niebezpieczne. Straż miejska podała, że cztery dni po pożarze doszło samozapłonu zgliszczy. Funkcjonariusze pomagają w zabezpieczeniu terenu. To właśnie jeden ze strażników zauważył dym.

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek" - czytamy w oświadczeniu Archidiecezji Warszawskiej. To stanowisko do zarządzenia prezydenta Warszawy o nieeksponowaniu symboli religijnych w urzędach.

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar wystąpił do marszałka Sejmu Szymona Hołowni z wnioskiem o uchylenie immunitetu Anicie Czerwińskiej. To pokłosie wydarzeń ze stycznia, kiedy podczas miesięcznicy smoleńskiej, posłanka z PiS oderwała tabliczkę z jednego z wieńców.

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Makabryczne morderstwo seniorki na Mokotowie. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował w piątek, że zatrzymano syna zamordowanej 84-letniej kobiety.

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Amatorska nauka jazdy zakończyła się kolizją ze słupem. Zarówno ucząca się jeździć, jak i właściciel samochodu byli pijani. Obojgu grożą poważne konsekwencje.

Uczył koleżankę jeździć autem, kobieta wjechała w słup. Oboje byli pijani

Uczył koleżankę jeździć autem, kobieta wjechała w słup. Oboje byli pijani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmiany czekają ulicę Saską na odcinku od alei Stanów Zjednoczonych do ulicy Zwycięzców. Wymienione zostanie ponad 1000 metrów kwadratowych chodnika, Zarząd Dróg Miejskich wyznaczy nowe miejsca parkingowe.

Mniej betonu, więcej zieleni i nowe miejsca parkingowe

Mniej betonu, więcej zieleni i nowe miejsca parkingowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl