Obwodnica śródmiejska? "Tak, ale z buspasem i tramwajem"

Wirtualny przelot nad obwodnicą śródmiejską
Wirtualny przelot nad obwodnicą śródmiejską
Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych
Wirtualny przelot nad obwodnicą śródmiejskąZarząd Miejskich Inwestycji Drogowych

Zachowanie ciągłości Kobielskiej i Paca, wydzielenie pasa dla autobusów, przesunięcie zjazdu w ronda Wiatraczna i zachowanie rezerwy pod przyszłą linię tramwajową z Grochowa na Targówek - to główne postulaty stowarzyszenia Miasto Jest Nasze wobec obwodnicy śródmiejskiej. Ratusz zbiera uwagi do połowy grudnia.

Projektowany fragment obwodnicy śródmiejskiej ma za kilka lat połączyć rondo Wiatraczna na Grochowie z Radzymińską na Targówku, a docelowo z rondem Żaba. W tej chwili trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Jak słyszmy w Zarządzie Miejskich Inwestycji Drogowych, spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem.

- Szczególnie licznie odwiedzają je mieszkańcy okolicy ronda Wiatraczna. Do tej pory zebraliśmy około 500 głosów w formie mailowej i ankiet wypełnianych na spotkaniach. Bardzo nas cieszy frekwencja i zaangażowanie mieszkańców – mówi nam Agata Choińska, rzeczniczka ZMID. – Konsultacje potrwają do 15 grudnia. Po ich zakończeniu, w ciągu 60 dni, powstanie raport – dodaje.

Inwestycją zainteresowali się także miejscy aktywiści ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Jego założyli, że obwodnica w mieście nie oznacza bezkolizyjnej trasy szybkiego ruchu. "Głównym celem jest rozprowadzanie ruchu międzydzielnicowego tak, żeby omijał centrum miasta - ruch samochodowy jest jednak w centrum tylko małą częścią ruchu ludzkiego, składającego się z komunikacji publicznej, rowerów, spacerów itd. Dlatego też obwodnica śródmiejska powinna być przede wszystkim ulicą z dobrą przepustowością liczoną w ludziach, a nie samochodach" – przekonuje MJN.

Ciągłość ulic i przejścia dla pieszych

Społecznicy postulują więc zachowanie ciągłości Kobielskiej i Paca, które uważają za ważne lokalnie. Zgodnie z istniejącą koncepcją ZMID, drogi te będą łączyć się z obwodnicą, ale nie będzie można pojechać nimi na wprost, ani skręcić w lewo.

Wskazują też na konieczność wyznaczenia przejść dla pieszych po obu stronach tych skrzyżowań.

MJN nie podważa układu 2x2, czyli dwa pasy ruchu w każdą stronę, ale chciałoby oddania po jednym pasie autobusom. "Dzięki temu Wiatraczna nie stanie się ulicą tranzytową, a jednocześnie pierwszeństwo uzyska transport publiczny" – wnioskuje.

Stowarzyszenie chciałoby też przesunąć i wyprostować zjazd z ronda w Wiatraczną, co pozwoliłoby zrezygnować z wielkiej trójkątnej wyspy między jezdniami. "Zjazd z ronda w wariancie "na bogato", proponowanym przez ZMID, oznacza wyburzenie pawilonów, w których mieszczą się m.in. kultowe Rurki z Bitą Śmietaną Rondo Wiatraczna".

O wyjątkowym zakładzie pisaliśmy nie raz na tvnwarszawa.pl.

Zostawić miejsce na tory

Aktywiści przypominają też, że w długofalowych planach Tramwajów Warszawskich jest budowa tramwaju z Grochowa na Targówek i dalej na Białołękę, dlatego ważne jest, by projekt umożliwiał jego realizację w przyszłości, nawet odległej. W związku z tym proponują przesunięcie jezdni Wiatracznej w stronę zachodnią, aby po wschodniej wygospodarować miejsce na torowisko.

"Proponowana przez nas lokalizacja tramwaju po wschodniej stronie ul. Wiatracznej wynika z koncepcji Tramwaje Warszawskie, która przewiduje, że tramwaj poprzez Targówek Przemysłowy ma iść ulicami Rzeczną i Rozwadowskiego, a więc prosto; zaś estakady drogowe nad torami będą skręcać w lewo w stronę Radzymińskiej. Czy tramwaj powinien iść osobnym wiaduktem, czy w jakiś sposób wykorzystywać wiadukt drogowy, pozostaje kolejną kwestią, którą ZMID powinien już teraz rozważyć" - wnioskuje Miasto Jest Nasze.

Aktywiści zwracają też uwagę, że przyszły tramwaj należy uwzględnić także przy projektowaniu tunelu pod rondem Wiatraczna. Jego nośność powinna być taka, żeby wytrzymał ruch tramwajowy nad nim.

Miasto Jest Nasze nie zgłosiło na razie swoich uwag drogą oficjalną, ale jak zapewnił nas szef stowarzyszenia Jan Mencwel, zrobi to niebawem. Póki co organizuje debatę o inwestycji: 9 grudnia w Centrum Paca 40.

Projekt w 2019, potem budowa

Wątpliwości do koncepcji przedstawionej przez ZMID pojawiały się już wcześniej choćby podczas Komisji Dialogu Społecznego ds. Transportu. Wtedy to pojawiły się głosy, że wlot do tunelu powinien zaczynać się wcześniej, aby obwodnica nie krzyżowała się bezpośrednio z ulicą Grenadierów. Krytykowano też przeskalowanie inwestycji, nadmierną szerokość pasów (po 4 metry każdy), niską jakość rozwiązań dla pieszych i rowerzystów.

Wspomniany raport z konsultacji ma powstać do lutego 2018 roku. Potem projektanci będą zastanawiać się, które uwagi da się wcielić w życie i zawrzeć w ostatecznym projekcie. Kiedy będzie skończony?

- Planujemy, że w 2019 roku dokumentacja projektowa będzie gotowa, przy czym mam tu na myśli zarówno sam projekt budowlany, jak i wszystkie niezbędne decyzje administracyjne, przede wszystkim: środowiskową i zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – odpowiada Choińska. Zastrzega przy tym, że ewentualne oprotestowanie decyzji środowiskowej może proces projektowania wydłużyć.

Postulaty wobec obwodnicyMJN

bako/ec/r

Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl