Nowy program drogowy dla Pragi. Ratusz: będziemy szli w tym kierunku

tvnwarszawa.pl / TransEko / Zarząd MieniaBedą zmiany na Pradze?

Radykalne ograniczenie ruchu samochodowego na Pradze Północ? To możliwe i sensowe - przekonują eksperci. Co na to ratusz? Oficjalnej decyzji nie ma, ale urzędnicy mówią: "chcemy iść w tym kierunku".

O "Studium zaspokojenia potrzeb ruchu pieszego oraz transportu publicznego w związku z rewitalizacją nabrzeży Wisły" pisaliśmy we wtorek. To w nim inżynierowie przedstawili rozwiązania, które mają poprawić jakość przestrzeni miejskiej w centrum Pragi oraz zbliżyć ją do Wisły. Dokument sugeruje, m.in. by nie poszerzać Wybrzeża Helskiego, co planowano do tej pory.

Co o wnioskach z raportu sądzą władze miasta?

- Absolutnie będziemy szli w tym kierunku - odpowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. Ale dodaje, że "na szczegóły jest za wcześnie": - Trzeba najpierw zweryfikować przedstawione pomysły.

Dokument trafił do miejskich biur, między innymi do Biura Drogownictwa i Komunikacji, które ma zaopiniować raport.

Obwodnica priorytetem

Z dokumentu wynika, że ratusz powinien priorytetowo potraktować budowę wschodniego odcinka obwodnicy śródmiejskiej. W pierwszej kolejności na odcinku od ronda Żaba do Trasy Świętokrzyskiej.

Hanna Gronkiewicz-Waltz wymieniła budowę obwodnicy wśród swoich wyborczych priorytetów, ale na odcinku od ronda Wiatraczna do Radzymińskiej.

Eksperci rekomendują także zachowanie w obecnym kształcie Wybrzeża Helskiego i Wybrzeża Szczecińskiego (po dwa pasy ruchu w każdym kierunku). Docelowo Wybrzeże Helskie miałoby mieć po jednym pasie, a prędkość ograniczoną do 30 km/h. To zupełnie inaczej niż w planach Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych z 2013 roku, który zakładał układ trzypasmowy. Ekolodzy alarmowali wówczas, że powstanie druga Wisłostrada.

Ponadto studium zakłada też wprowadzenie pasów i kontrapasów dla rowerzystów.

Przeczytaj więcej, co proponują planiści.

Ruch rowerowyTransEko / Zarząd Mienia

Wybrzeże Helskie zostanie na razie w obecnym kształcie?

Przebudują Wybrzeże Helskie
Przebudują Wybrzeże HelskieDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

su/r

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl / TransEko / Zarząd Mienia

Pozostałe wiadomości