- Tablice zostaną umieszczone z inicjatywy ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Chodzi konkretnie o żołnierzy, którzy bronili lokalną polską społeczność przed nacjonalistami ukraińskimi z OUN i UPA (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińska Powstańcza Armia - red.) - podkreślił Dworczyk. - Przy tej okazji należy również podziękować posłowi Tomaszowi Rzymkowskiemu z Kukiz 15, który także zabiegał o takie upamiętnienie - dodał.
Tablice zamontowano na filarach od strony południowej. Widnieją na nich daty i nazwy miejscowości, w których dochodziło do walk między Polakami a oddziałami UPA i OUN na Wołyniu, w Małopolsce i Wschodniej Lubelszczyźnie.
Informację o nowych tablicach pierwsze podało Radio Zet. Według dziennikarzy "Zetki" pozwolenie na ich montaż wydał mazowiecki konserwator zabytków Jakub Lewicki.
Już w lipcu szef MON przekonywał, że na Grobie Nieznanego Żołnierza powinny zawisnąć tablice wspominające Wołyń, w którym "miały miejsce najgorsze zbrodnie, ale też te, w których opór był najlepiej zorganizowany".
Wcześniej upamiętnili Żołnierzy Wyklętych
To kolejne tablice na grobie Nieznanego Żołnierza. Ostatnie odsłonięcie tablicy pamiątkowej na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza poświęconej Żołnierzom Wyklętym odbyło się 15 sierpnia zeszłego roku, w dniu święta Wojska Polskiego.
Zostało wówczas upamiętnionych dziewięć wydarzeń - głównie bitwy i potyczki podziemia akowskiego i poakowskiego z NKWD, Armią Czerwoną, UB i Ludowym Wojskiem Polskim. Upamiętniona została także Obława Augustowska oraz śmierć ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka, ps. "Lalek", który zginął w 1963 r.
Rada Ministrów uchwaliła budowę Grobu Nieznanego Żołnierza w arkadach Pałacu Saskiego 24 stycznia 1925 roku. W centrum pomnika, umieszczonego w trzech środkowych arkadach Pałacu, znalazła się płyta z szarego kamienia z napisem "Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę".
Nowe tablice na Grobie Nieznanego Żołnierza
kw/PAP/b