Niedawno pasły się tu krowy. Dziś nie ma gdzie parkować

Szkoła przy Niegocińskiej - rok 1980
Szkoła przy Niegocińskiej - rok 1980
Źródło: archiwum domowe Mai Siemińskiej-Vieira
Tam, gdzie pasły się kiedyś krowy, dziś mieszkańcy mają problemy z parkowaniem swoich samochodów. Służew i Służewiec – osiedla, które kojarzone są ze szklanymi biurowcami, wciąż mają swoich wielbicieli. Dzięki zaangażowaniu jednego z mieszkańców, powstaje internetowa kronika tej mniej popularnej części Mokotowa.

- Jestem mieszkańcem Służewca od dziecka. Zawsze interesowały mnie stare mapy i zdjęcia. W pewnym momencie chciałem dotrzeć do tych, których nie można znaleźć w internecie – opowiada, Bartosz Chorążewicz, założyciel strony poświęconej miłośnikom Służewca i Służewa.

Jak postanowił, tak zrobił. Zaczął od rozdawania ulotek z adresem swojej strony, by dotrzeć do prywatnych zdjęć mieszkańców Służewca. Dzięki temu zgromadził fotografie, które pokazują, jak zmieniała się ta mniej popularna część Mokotowa. Dla tych, którzy się tu wychowali, będzie to bezcenna podróż do przeszłości.

- Starsi mieszkańcy Służewca wspominają okolice dzisiejszej pętli tramwajowej Wyścigi. Dzisiaj płynie tam potok jednak, jest on w dużym obniżeniu terenu. Jak wszystko było dzikie to w tym obniżeniu był staw. Ludzie przyjeżdżali tu wędkować i pływać na łódkach - mówi Bartosz Chorążewicz.

"Służew nad Dolinką" i pomarańczowy sklep

Najciekawiej prezentują się miejsca, których dziś już nie ma. Mieszkańcom okolicy al. Lotników dużą frajdę sprawią zdjęcia Mokpola na skrzyżowaniu Puławskiej i Wałbrzyskiej. Jeszcze w latach 90-tych fasadę sklepu zdobił duży napis "Służew nad Dolinką". Umieszczony był on na dużej pomarańczowej ścianie w miejscu, gdzie dziś znajduje się Mc Donald's. Obok była jeszcze duża mapa osiedla.

- Starsi mieszkańcy okolic ul. Obrzeżnej wspominają "kocie łby" na ul. Gotarda. Słyszałem również z dwóch już źródeł, że al. Lotników była brukowana. Jest to możliwe, ponieważ droga ta była "obwodową". Łączyła od zachodu różne forty: m.in Zbarż, Służewiec, Służew - mówi Chorążewicz.

Mokpol na rogu Puławskiej i Wałbrzyskiej - rok 1979 lub 1978
Mokpol na rogu Puławskiej i Wałbrzyskiej - rok 1979 lub 1978
Źródło: archiwum domowe Ryszarda Rudola

Absolwentom szkoły podstawowej numer 191 przy Bokserskiej nie trzeba przedstawiać kina Kadr w obskurnym niebieskim blaszaku przy skrzyżowaniu Rzymowskiego i Gotarda. W czasach gdy nikt nie słyszał jeszcze o Galerii Mokotów, było to jedyne kino w okolicy, które do końca lat 90-tych działało bardzo prężnie. Na zdjęciach ze strony Chorążewicza możemy zobaczyć m. in. Mokotowską Wiosnę Kultury z 1982 roku, czy kolejkę do kina, o jakiej dziś ten dom kultury może tylko pomarzyć.

Kolejka do DK Kadr - rok 1982
Kolejka do DK Kadr - rok 1982
Źródło: archiwum domowe Janusza Kaczmarczyka

Gratką są rónież zdjęcia z budowy kościoła św. Maksymiliana Kolbego przy Rzymowskiego i nieistniejącej już restauracji Janosik przy Orzyckiej. Zabawnie wygląda pasąca się obok bloku przy ul. Łukowej... krowa. Tak okolice al. Wilanowskiej wyglądały jeszcze pod koniec lat 70-tych.

- Miło wspominam rozklekotane trolejbusy z numerem 51. Pamiętam szare hale i magazyny, między innymi zapuszczoną halę z powybijanymi szybami dawnej Unitry. Resztki sadów z jabłoniami i śliwami przy Wilanowskiej pomiędzy Modzelewskiego a Puławską, czy stare szklarnie - wspomina Chorążewicz i przyznaje, że Służewiec zmienia się na lepsze.

- Jest coraz mniej szarzyzny, za to więcej samochodów. Wreszcie powstaje basen przy Niegocińskiej, o którym mowa była już 10 lat temu. Dom Kultury Kadr przeniesie się do nowej siedziby – mówi i zachęca do dzielenia się wspomnieniami i zdjęciami.

A jak wy wspominacie dziciństwo na Służewcu i Służewiu? Piszcie na naszym forum!

TU MOŻECIE ZOBACZYĆ ARCHIWALNE ZDJĘCIA MIESZKAŃCÓW OSIEDLA

Bartosz Andrejuk - b.andrejuk@tvn.pl

Czytaj także: