Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Oto najlepsze budynki Warszawy wybudowane w ubiegłym roku

Najnowsze

Autor:
b
Źródło:
PAP
UMSzkoła Podstawowa numer 400

Szkoła Podstawowa numer 400 w Miasteczku Wilanów największym zwycięzcą 7. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Wygrała w kategorii architektury użyteczności publicznej, zdobyła także także Grand Prix i nagrodę za rozwiązania proekologiczne. Wśród innych nagrodzonych znalazły się m.in. Elektrownia Powiśle, zespół szkół muzycznych przy Rakowieckiej, pawilon-kamień na Golędzinowie.

We wtorek przedstawiono laureatów 7. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Została przyznana w sześciu kategoriach; były też dwie nagrody specjalne za rozwiązania proekologiczne i za dostępność, a także wyróżnienie od mieszkańców. Przyznano również Grand Prix.

Sześć kategorii

Nagrodę w kategorii architektura użyteczności publicznej dostała Szkoła Podstawowa numer 400 przy al. Rzeczypospolitej w Wilanowie. - To będzie piękny i najnowocześniejszy obiekt oświatowy w tej dzielnicy. Wilanów Zachodni bardzo go potrzebuje – mówiła wiceprezydentka stolicy Renata Kaznowska, kiedy szkołę otwierano. Szkoła działa od września ubiegłego roku.

Szkoła otrzymała też Grand Prix oraz nagrodę specjalną za rozwiązania proekologiczne. "Gratulacje dla wszystkich nominowanych i zwycięzców. Warszawa dzięki Wam pięknieje" – powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Szkoła Podstawowa numer 400P. Krajewski / UM

Elektrownia Powiśle dostała nagrodę w kategorii architektura komercyjna. Kompleks obejmuje m.in. galerię handlową czy strefę gastronomiczną. Elektrownia kilka tygodni temu znalazła się również na liście polskich zgłoszeń do prestiżowej europejskiej nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe.

Elektrownia PowiśleUM

W kategorii architektura mieszkaniowa nagrodzono kamienicę wielopokoleniową przy ul. Stalowej 29. Jest to odremontowana zabytkowa kamienica. Założono, że ma być jak najbardziej przyjazna i funkcjonalna dla mieszkańców, dlatego na parterze urządzono dla nich klubokawiarnię.

Kamienica wielopokoleniowa przy StalowejP.Krajewski / UM

Kategoria - nowe życie budynków przyniosła nagrodę dla zespołu szkół muzycznych przy ul. Rakowieckiej. Szkoła znajduje się w neogotyckim XIX-wiecznym budynku, który został odremontowany, lecz dobudowano także do niego nowe skrzydło. Jest w nim sala koncertowa w kształcie dzwonu. Nagrodę specjalną za dostępność przyznano także w tej kategorii. Trafiła ona do przytułku św. Franciszka Salezego przy ul. Solec. W tym przypadku zmodernizowano, przebudowano i nadbudowano jego oficynę gospodarczą.

Szkoła Muzyczna przy RakowieckiejP.Krajewski / UM
Przytułek SalezegoP.Krajewski / UM

W kategorii projektowanie przestrzeni publicznych nagrodzono pawilon edukacyjny Kamień przy Wybrzeżu Puckim. - Przekazujemy w ręce mieszkańców kolejny punkt na ekologicznej mapie Warszawy. Miejska natura jest dla nas wszystkich niezwykle cenna. Pawilon będzie miejscem nowoczesnej edukacji oraz lokalnej aktywności, z której będą korzystać młodzi i dorośli warszawiacy. Ta nadwiślańska przestrzeń stanie się też platformą współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz uznanymi ośrodkami naukowymi – mówiła Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Warszawy, kiedy otwierano pawilon.

Pawilon edukacyjny nad WisłąR. Motyl / UM

Wydarzenia architektoniczne, czyli ostatnia kategoria konkursu, przyniosła nagrodę - już po raz kolejny - dla książki. Nagroda trafiła do Grzegorza Piątka i jego "Najlepszego miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-49". Piątek opisał odbudowę powojennej Warszawy. - Jestem ogromnie wzruszony tą nagrodą i odbiorem tej książki. (...) Okazało się, że ta książka była bardzo potrzebna – powiedział autor w podziękowaniach.

Grzegorz PiątekJ. Celej / WAB

Nagroda publiczności

Mieszkańcy stolicy przyznali nagrodę dla przebudowanych kamienic przy Foksal 13/15. Teraz to apartamentowiec. XIX-wieczne budynki odrestaurowano, odtwarzając m.in. bogato zdobione fasady czy freski wewnątrz budynku. W plebiscycie głosowało ponad 4,5 tysiąca osób.

Kamienice przy FoksalM. Czechowicz / UM

W poprzedniej edycji konkursu nagrodzono żłobek publiczny w Wesołej, Warszawski Szpital dla Dzieci, EKOpark w Ursusie, kompleks P4 z hotelem Vienna House na Służewcu Przemysłowym, Osiedle Mieszkaniowe przy ulicy Rudzkiej i książkę "Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus".

Autor:b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM