Miliony na pałac ze skarbami. Będzie remont i kamery kinect

Co zmieni się w pałacu?
Źródło: Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Zabytkowy Pałac Krasińskich czekają prace warte około 13,7 mln zł. Wymienione będą okna, wyremontowana zostanie elewacja, powstaną też multimedialne ściany i kiosk. Wnętrza nadal będą jednak dostępne dla nielicznych.

- Pieniądze dostaliśmy z Funduszy Norweskich, prawie 14 mln zł. Same prace budowlane rozpoczną się najprawdopodobniej za rok. To zależy od rozstrzygnięcia przetargu. Planowana data zakończenia realizacji projektu to 15 kwietnia 2016 roku - mówi Marta Przyszychowska z Biblioteki Narodowej, która zajmuje się promocją tego projektu.

"Zieje wielka pustka"

To ta instytucja zarządza Pałacem Krasińskich (oficjalna nazwa: Pałac Rzeczypospolitej), który jest tak naprawdę magazynem ze skarbami: cennymi starodrukami, oryginalnymi meblami, popiersiami czy urną z prochami książek.

Zaplanowane prace remontowe nie obejmą jednak środka, ale zewnętrzną część pałacu. - Najważniejszą częścią projektu jest wymiana okien, to jest też największy koszt. To są okna drewniane, a ponieważ budynek jest zabytkowy, więc nie możemy wstawić czegokolwiek. Będą robione na zamówienie - wylicza Przyszychowska.

Odnowione zostaną też rzeźby zdobiące górną część pałacu. - Nad tympanonem zieje wielka pustka, brakuje tam rzeźby Marka Waleriusza – nawet wystają druciki po niej. Rzeźba była w tak fatalnym stanie, że musiała zostać zdeponowana w pracowni konserwatorskiej. Groziła zdrowiu przechodniów i budynkowi - przekonuje Przyszychowska.

Archeolodzy przy pałacu

Nie będzie remontowana elewacja od strony placu Krasińskich, bo jest w dobrym stanie. Gorzej jest z pozostałymi. Wyremontowane zostaną elewacje boczne i ta od strony ogrodu, a także wszystkie schody prowadzące do budynku. Dodatkowo te od strony ulicy Długiej zostaną wyposażone w platformę dla osób niepełnosprawnych. Przewidziane są również badania archeologiczne na terenie przylegającym do budynku.

W ramach milionowego dofinansowania powstaną również multimedia. Władze BN chcą kupić osiem ścian video, które umieszczone zostaną w arkadach pałacu od strony placu Krasińskich. - Każda będzie wyposażona w kamery kinect. Pozwalają one przy pomocy ruchu dłońmi przeglądać zawartość ścian - wyjaśnia - tłumaczy specjalistka z Biblioteki Narodowej. - Te ściany będą mogły być demontowane i będą służyły do wystaw w środku budynku – dodaje.

Multimedialne ściany, kamery

Pozostanie niedostępny

Co na nich będzie? Władze Biblioteki Narodowej przekonują, że będą starały się przedstawić na nich historię pałacu. Dodatkowo przy wejściu od strony ulicy Długiej stanie kiosk multimedialny, z którego dowiemy się o aktualnych wydarzeniach i samym pałacu.

Jednak tak jak i dziś, wnętrza pałacu po remoncie będą nadal na co dzień niedostępne. Jak już pisaliśmy, w pomieszczeniach znajdują się rękopisy i starodruki, które potrzebują specjalnych warunków mikrobiologicznych i konserwatorskich (korzystać z nich naukowcy mogą w wydzielonej czytelni).

Biblioteka Narodowa myśli też o pracach wewnątrz pałacu, które miałyby objąć głównie wymianę instalacji.

POCZYTAJ TEŻ O HISTORII ZABYTKOWEGO PAŁACU. TAK WYGLĄDAJĄ NIEKTÓRE JEGO WNĘTRZA:

O Sali Wilanowskiej

ran/roody

Czytaj także: