Mieszkańcy bloku krytykują strażaków. "Szukali hydrantu, węże popękane"

Strażacy podsumowali akcję gaśniczą przy ul
Strażacy podsumowali akcję gaśniczą przy ul
TVN24
Strażacy podsumowali akcję gaśniczą przy ulTVN24

Mieszkańcy bloku przy Fasolowej krytykują strażaków. Twierdzą, że ci zbyt późno przystąpili do akcji, mieli problemy ze zlokalizowaniem hydrantów, a woda miała zbyt niskie ciśnienie. - Ludzie patrzą, że na górze się pali, a na dole strażacy mocują się z drzewem. A my właśnie robimy miejsce na podnośnik! - odpowiada rzecznik komendy.

Nie milkną komentarze po środowym pożarze budynku wielorodzinnego przy Fasolowej we Włochach. Ogień zniszczył dwukondygnacyjne mieszkanie i dach bloku, a około 40 lokali zostało poważnie zalanych wodą.

Część mieszkańców i internautów komentujących pracę strażaków ocenia, że przystąpili oni do gaszenia zbyt późno, mieli problemy z zlokalizowaniem hydrantów, gasili ogień wodą pod niskim ciśnieniem i nie mogli dojechać wozami do celu.

"Najpierw robimy miejsce"

Zapytaliśmy, jak działania przy pożarze wyglądają od strony strażaków. Jak wyjaśniał Artur Laudy, obserwujący ich mieszkańcy mogą mieć mylne wrażenie, że pracują wolno, jednak do przystąpienia do samego gaszenia ognia niezbędne jest przygotowanie.

- Pożar wychodził od strony dziedzińca budynku. Tam nie ma drogi pożarowej. Dlatego strażacy musieli zrobić sobie miejsce na ustawienie sprzętu. Żeby zainstalować podnośnik, niezbędne było usunięcie wszystkich przeszkód, w tym drzewa. Ucierpiały też niektóre elementy placu zabaw dla dzieci i sam trawnik rozjeżdżony kołami. Mieszkańcy widzą tylko, że na górze jest ogień, a na dole strażacy mocują się z drzewem - tłumaczy.

W budynku znajdował się tzw. suchy pion, pozwalający strażakom wpinać się do ujęć wody na każdym piętrze. Jednak, jak sami informują, nie zawsze ta infrastruktura działa. Dlatego rozwinęli własne węże gaśnicze po schodach przez wszystkie piętra.

- Przy tak dużej liczbie jednostek zaangażowanych w akcję korzystaliśmy z wody na naszych samochodach wyposażonych w motopompy, dlatego ciśnienie w hydrantach nie miało wielkiego znaczenia - podkreślił Laudy.

Spłonęło mieszkanie i 300 m kw dachu

Przed południem straż pożarna podsumował akcję. - Pożar średni, ucierpiało 300 m kwadratowych dachu i mieszkanie dwukondygnacyjne. Prawdopodobnie pożar rozprzestrzeniał się od tego mieszkania, konkretnie kuchni na dach budynku po konstrukcji drewnianej - poinformował rzecznik prasowy stołecznej straży.

Jak dodał, strażacy mieli utrudniony dostęp do dachu budynku i samego mieszkania, źródła pożaru. Było w nim pełno materiałów nie tylko palnych, ale wszelakich.

- Łatwiej byłoby powiedzieć, czego tam nie było. Od odzieży, po zbiorniki, sprzęt AGD, fragmenty elektronarzędzi. W pierwszym momencie dojście do źródła pożaru było niemożliwe. Strażacy po otworzeniu drzwi zobaczyli kupę rzeczy, które uniemożliwiały im wejście do tego mieszkania. Mogli czołgać się po stercie pod dachem, ale kamery termowizyjny podpowiadały, że wszystko jest tak gorące, że byli w stanie tego wykonać. Cześć rzeczy z mieszkania należało odrzucić - podsumowuje Laudy.

Ewakuowali mężczyznę

Jednocześnie prowadzono działania z dwóch sąsiednich klatek schodowych. Tam strażacy próbowali dostać się na strych. - W tym miejscu doszło do rozgorzenia, temperatura i zadymienie uniemożliwiały nasze wejście - dodał Laudy.

Z mieszkania, w którym wybuchł pożar ewakuowano mężczyznę, prawdopodobnie właściciela lokalu. Najpierw trafił pod opiekę ratowników, jednak lekarze stwierdzili, że nie wymaga hospitalizacji.

Następnie został zatrzymany przez policję. Dalej nie wiadomo, co było przyczyna pożaru i jak przekonują strażacy wyjaśnienie tego nie będzie łatwe. - W mieszkaniu na pewno doszło do rozpoczęcia procesu spalania tych wszystkich zgromadzonych materiałów. Co było przyczyną, będzie trudne do ustalenia nawet dla biegłych, ze względu na duże zniszczenia. Temperatura przyczyniła się do zniszczenia tynków w kuchni, okopceniu uległy wszystkie pomieszczenia lokalu - dodał rzecznik stołecznej komendy straży pożarnej.

Relacja mieszkanki budynku przy ulicy Fasolowej:

Mieszkanka ul
Mieszkanka ulTVN24

skz/r

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP