Miasto zwlekało z informacją o awarii? "Zachowanie zgodne z procedurami"

[object Object]
"Najpierw powiadamia się służby, a potem obywateli"TVN24
wideo 2/4

- Najpierw się zbiera informacje, potem się powiadamia służby, a potem obywateli - tak prezydent stolicy Rafał Trzaskowski tłumaczył w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, dlaczego miasto tak późno powiadomiło mieszkańców o awarii kolektorów ściekowych.

Trzaskowski był gościem Konrada Piaseckiego w środę rano. Prowadzący pytał go między innymi o kwestie związane z awarią kolektora w oczyszczalni "Czajka".

- Zrzut był od godziny 8. O 8.40 ja się o tym dowiedziałem. Zwołałem sztab natychmiast, powiadomiliśmy rząd i później wyszliśmy na konferencję. To było po sztabie około godziny 14 - tak Trzaskowski odpowiedział na pytanie o to, kiedy dokładnie ratusz powiadomił mieszkańców o awarii.

Wyjaśnił przy tym, że "jest to naturalne, że kiedy się wydarza tego typu sytuacja, żeby informować, trzeba wiedzieć o czym".

- Najpierw się zbiera informacje, jakie jest zagrożenie, potem się powiadamia służby, a potem obywateli. I to się działo godzina po godzinie, tak jak to normalnie wygląda. Najpierw się zwołuje wszystkie służby, a nie idzie do mediów - przekonywał.

"Zachowaliśmy się zgodnie z procedurami"

Jak zapewnił prezydent, jego pierwsze pytanie po tym, jak dowiedział się o zrzucie ścieków, brzmiało: "Czy to zagraża życiu i bezpieczeństwu obywateli?" - I odpowiedź była taka, że przed 2012 rokiem zrzucane były znacznie większe ścieki. Ja tego nie usprawiedliwiam, ale myśmy się zachowali tutaj dokładnie zgodnie z procedurami - zaznaczył. Trzaskowski dodał, że obecnie wyjaśniane są okoliczności awarii, czy doszło do niej w fazie projektowej, w trakcie realizacji projektu, czy może podczas eksploatacji i zarządzania.- Jeśli były problemy w zarządzaniu, to oczywiście będą wyciągane kolejne wnioski. Na pewno będę egzekwował, żeby wszystko zostało wyjaśnione, i później, żeby winni ponieśli za to odpowiedzialność - zapewnił.

Kompetencje zarządu MPWiK?

Konrad Piasecki zapytał również prezydenta Warszawy o kompetencje zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Wskazał, że jednym z jego członków jest były burmistrz Bielan, który ma zarzuty prokuratorskie. Trzaskowski zapewnił, że wszyscy w zarządzie spółki są specjalistami w dziedzinie wodociągów i kanalizacji.

Piasecki dopytał też o szefa rady nadzorczej Jarosława Jóźwiaka, który trzy lata temu był wiceprezydentem stolicy, ale został odwołany z tej funkcji przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Powodem było to, że nie sprawdzał się w sprawach warszawskiej reprywatyzacji. - Rada nadzorcza to co innego, bo do rady nadzorczej kieruje się osoby, które mają nadzorować ten proces. Jeżeli się tylko dowiem, że rada nadzorcza pewnych rzeczy nie dopilnowała, jeśli będzie jakakolwiek odpowiedzialność rady nadzorczej to natychmiast będą tam też dymisje - zapewnił Trzaskowski.

"Mamy specjalistów od zarządzania"

Prezydent wskazał też, że jest niewielu ludzi z tak dużym doświadczeniem jak szef rady nadzorczej MPWiK. - Jeśli ktoś współzarządzał miastem przez wiele, wiele lat i ma olbrzymie doświadczenie i jeśli szukamy ludzi, którzy są w stanie sprawdzać czy spółka funkcjonuje dobrze czy nie, to tacy ludzie są do tego powoływani - powiedział.

I dodał, że "nie ma aż tak wielu ludzi, którzy znają się i na funkcjonowaniu miasta i na funkcjonowaniu spółek i którzy mają również wiedzę dotyczącą kanalizacji".

- Mamy specjalistów od zarządzania. Trójka z członków zarządu przez lata pracowała w wodociągach i zna się dokładnie na tym, a jeśli chodzi o prezes zarządu, to osoba, która przez lat zarządzała spółkami i jest specem od zarządzania - podsumował Trzaskowski.

mp/pm

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl