Miasto w hołdzie Powstańcom. Plan wydarzeń

Gdzie będziesz 1 sierpnia?
Gdzie będziesz 1 sierpnia?
thereisacity / youtube
Gdzie będziesz 1 sierpnia?thereisacity / youtube

Od chwili zadumy w miejscach pamięci po grę miejską, przejazd rolkarzy i wspólne śpiewanie. W czwartek rano zaczynają się obchody 69. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Wszystko o 69. rocznicy w raporcie tvnwarszawa.pl

GŁÓWNE OBCHODY

Uroczystości rozpocznie Marsz Mokotowa. O godzinie 10.00 przy pomniku "Mokotów Walczący 1944" w parku Dreszera zostaną złożone wieńce. Później uczestnicy przemaszerują ulicą Puławską do Dworkowej.

SPRAWDŹ UTRUDNIENIA W RUCHU.

Następnie o godz. 13:00 wieńce zostaną złożone przed pomnikiem generała Stefana Roweckiego "Grota" u zbiegu ulicy Chopina i Alei Ujazdowskich.

Godzinę później, o 14.00 w uroczystościach przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ulicy Wiejskiej weźmie udział marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Kulminacją obchodów będzie tradycyjnie godz. 17.00. Moment, w którym 69 lat temu wybuchło powstanie, przypomną miejskie syreny. Następnie warszawiacy oddadzą hołd walczącym przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przy grobie gen. Antoniego Chruściela ("Montera") składane będą kwiaty.

O 19:30 będzie można wziąć udział w modlitwie przy pomniku Polegli Niepokonani na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy.

O godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone ognisko pamięci. Ogień zostanie zgaszony - jak co roku - 2 października, w rocznicę kapitulacji Powstania.

Zobacz reportaż o obchodach wyemitowany w programie "Fakty po południu" TVN24:

"Fakty po południu"
"Fakty po południu"TVN24

Prezydent Warszawy o Powstaniu:

Prezydent Warszawy w przeddzień powstańczej rocznicy
Prezydent Warszawy w przeddzień powstańczej rocznicyTVN24

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

1. Rekonstrukcja w godzinę W

W rejonie kościoła św. Anny przed godziną 17.00 będziemy świadkami rekonstrukcji historycznej.

Na początku zobaczymy zwykłe życie uliczne: kapelę grającą "zakazane piosenki", spacerujących mieszkańców okupacyjnej Warszawy i patrole niemieckie, legitymujące cywili.

Później odegrany zostanie moment godziny W – wyjące syreny, wybuch Powstania, oddziały Powstańcze rozbrajają patrole niemieckie, atakują i przejmują posterunek.

Zobaczymy również zainscenizowany przemarsz jeńców niemieckich, prowadzonych przez Powstańców uliczkami Starego Miasta.

2. Wspólne śpiewanie to już tradycja

Punktualnie o godzinie 20.00 na placu Zamkowym rozpocznie się tradycyjny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI".

Specjalnie przygotowane i rozdawane przed koncertem śpiewniki, i telebim wyświetlający teksty ułatwią zebranym udział.

Tak wyglądał koncert dwa lata temu:

Tak warszawiacy śpiewali powstańcze piosenki w 2011 roku
Tak warszawiacy śpiewali powstańcze piosenki w 2011 rokuTomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

3. Rolkarze śladem powstańczych walk

Po godzinie 20.30 sprzed pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu wyruszy nocny przejazd rolkarzy. Trasa będzie wiodła ulicami, na których toczyły się najcięższe walki w trakcie Powstania.

- Przejedziemy obok takich miejsc jak Muzeum Powstania Warszawskiego, budynek PASTy, więzienie na Pawiaku oraz "Prudential" - czytamy na stronie organizatorów przejazdu.

Trasa:

Krakowskie Przedmieście – Królewska – Grzybowska – Siedmiogrodzka – Skierniewicka – Wolska – Okopowa – Al. Jana Pawła II – Popiełuszki – Krasińskiego – Mickiewicza – Gen. Andersa – Anielewicza – Al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – Koszykowa – Piękna – Krucza – Szpitalna – Mazowiecka – Królewska – Krakowskie Przedmieście.

4. Powstańcza trasa tramwajowa

W czwartek na tory wyjadą dwa zabytkowe tramwaje; jeden z 1925 roku, drugi z 1940 roku. Pojazdy oznaczone literą W pojadą powstańczym szlakiem z Woli na Ochotę.

Tramwaje kursować będą pomiędzy pl. Starynkiewicza a cmentarzem Wolskim. Dzięki temu połączą Muzeum Powstania Warszawskiego z Cmentarzem Powstańców Warszawy.

Odjazdy planowane są, co 45 minut w godzinach 14.00 - 20.00.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

UROCZYSTOŚCI W DZIELNICACH

Tego podniosłego dnia obchody zaplanowano również w dzielnicach. Będzie składanie kwiatów w miejscach upamiętniających powstanie, odprawione zostaną msze święte.

Na Bemowie o godzinie 17.30 spod ratusza wyruszy Marsz Powstania Warszawskiego. Uczestnicy przejadą ulicami Górczewską i Redutową pod Cmentarz Wolski.

W Ursusie o godzinie 18.30 w muszli koncertowej Parku Czechowickiego mieszkańcy będą mogli posłuchać koncertu zespołu wokalnego Young Ursus Voices pod kierunkiem Krzysztofa Matuszaka.

Z kolei na Pradze Południe przed godziną 20.00 w muszli koncertowej parku Skaryszewskim rozpocznie się koncert zespołu Fabryka.

Jak czytamy na stronie urzędu: "Fabryka to oryginalne połączenie melodyjnej poezji, klasycznego rocka oraz brzmień elektronicznych. Oprócz muzyki do własnych słów, grupa przygotowała oprawę polskich poezji (Wyspiański, Baczyński, Gajcy). Fabryka nagrała płytę "Sierpień" poświęconą poezji Kolumbów i Poetów Powstańców".

Również Ursynów zaplanował wydarzenia związane z kolejną rocznicą. O godzinie 10.00 przed urzędem dzielnicy otwarta zostanie wystawa "Powstańcza Kwatera" ukazująca walkę i życie codzienne uczestników Powstania Warszawskiego.

O godzinie 17.00 w domu sztuki przy ulicy Wiolinowej 14 ruszy pokaz filmów dokumentalnych opartych na autentycznych relacjach świadków, którym udało się przeżyć Powstanie.

Z kolei o 19.00 przy stacji metra Ursynów ruszy gra miejska.

Kliknij w nazwę dzielnicy, żeby sprawdzić szczegóły obchodów:

Bemowo;

Białołęka;

Bielany;

Ochota;

Rembertów;

Targówek;

Wola;

Wesoła;

Wilanów;

Włochy.

UROCZYSTOŚCI ŚRODOWISK POWSTAŃCZYCH

Przez cały czwartek w wielu miejscach w stolicy będą odbywały się również uroczystości środowisk związanych z oddziałami powstańczymi.

Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie internetowej urzędu miasta.

Tak prezydent Bronisław Komorowski o powstańcach mówił w przeddzień 69. rocznicy Powstania Warszawskiego:

Prezydent Bronisław Komorowski
Prezydent Bronisław KomorowskiTVN24

bf/mz/roody

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl