Miasto w hołdzie Powstańcom. Plan wydarzeń

Gdzie będziesz 1 sierpnia?
Gdzie będziesz 1 sierpnia?
thereisacity / youtube
Gdzie będziesz 1 sierpnia?thereisacity / youtube

Od chwili zadumy w miejscach pamięci po grę miejską, przejazd rolkarzy i wspólne śpiewanie. W czwartek rano zaczynają się obchody 69. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Wszystko o 69. rocznicy w raporcie tvnwarszawa.pl

GŁÓWNE OBCHODY

Uroczystości rozpocznie Marsz Mokotowa. O godzinie 10.00 przy pomniku "Mokotów Walczący 1944" w parku Dreszera zostaną złożone wieńce. Później uczestnicy przemaszerują ulicą Puławską do Dworkowej.

SPRAWDŹ UTRUDNIENIA W RUCHU.

Następnie o godz. 13:00 wieńce zostaną złożone przed pomnikiem generała Stefana Roweckiego "Grota" u zbiegu ulicy Chopina i Alei Ujazdowskich.

Godzinę później, o 14.00 w uroczystościach przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ulicy Wiejskiej weźmie udział marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Kulminacją obchodów będzie tradycyjnie godz. 17.00. Moment, w którym 69 lat temu wybuchło powstanie, przypomną miejskie syreny. Następnie warszawiacy oddadzą hołd walczącym przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przy grobie gen. Antoniego Chruściela ("Montera") składane będą kwiaty.

O 19:30 będzie można wziąć udział w modlitwie przy pomniku Polegli Niepokonani na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy.

O godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone ognisko pamięci. Ogień zostanie zgaszony - jak co roku - 2 października, w rocznicę kapitulacji Powstania.

Zobacz reportaż o obchodach wyemitowany w programie "Fakty po południu" TVN24:

"Fakty po południu"
"Fakty po południu"TVN24

Prezydent Warszawy o Powstaniu:

Prezydent Warszawy w przeddzień powstańczej rocznicy
Prezydent Warszawy w przeddzień powstańczej rocznicyTVN24

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

1. Rekonstrukcja w godzinę W

W rejonie kościoła św. Anny przed godziną 17.00 będziemy świadkami rekonstrukcji historycznej.

Na początku zobaczymy zwykłe życie uliczne: kapelę grającą "zakazane piosenki", spacerujących mieszkańców okupacyjnej Warszawy i patrole niemieckie, legitymujące cywili.

Później odegrany zostanie moment godziny W – wyjące syreny, wybuch Powstania, oddziały Powstańcze rozbrajają patrole niemieckie, atakują i przejmują posterunek.

Zobaczymy również zainscenizowany przemarsz jeńców niemieckich, prowadzonych przez Powstańców uliczkami Starego Miasta.

2. Wspólne śpiewanie to już tradycja

Punktualnie o godzinie 20.00 na placu Zamkowym rozpocznie się tradycyjny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI".

Specjalnie przygotowane i rozdawane przed koncertem śpiewniki, i telebim wyświetlający teksty ułatwią zebranym udział.

Tak wyglądał koncert dwa lata temu:

Tak warszawiacy śpiewali powstańcze piosenki w 2011 roku
Tak warszawiacy śpiewali powstańcze piosenki w 2011 rokuTomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

3. Rolkarze śladem powstańczych walk

Po godzinie 20.30 sprzed pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu wyruszy nocny przejazd rolkarzy. Trasa będzie wiodła ulicami, na których toczyły się najcięższe walki w trakcie Powstania.

- Przejedziemy obok takich miejsc jak Muzeum Powstania Warszawskiego, budynek PASTy, więzienie na Pawiaku oraz "Prudential" - czytamy na stronie organizatorów przejazdu.

Trasa:

Krakowskie Przedmieście – Królewska – Grzybowska – Siedmiogrodzka – Skierniewicka – Wolska – Okopowa – Al. Jana Pawła II – Popiełuszki – Krasińskiego – Mickiewicza – Gen. Andersa – Anielewicza – Al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – Koszykowa – Piękna – Krucza – Szpitalna – Mazowiecka – Królewska – Krakowskie Przedmieście.

4. Powstańcza trasa tramwajowa

W czwartek na tory wyjadą dwa zabytkowe tramwaje; jeden z 1925 roku, drugi z 1940 roku. Pojazdy oznaczone literą W pojadą powstańczym szlakiem z Woli na Ochotę.

Tramwaje kursować będą pomiędzy pl. Starynkiewicza a cmentarzem Wolskim. Dzięki temu połączą Muzeum Powstania Warszawskiego z Cmentarzem Powstańców Warszawy.

Odjazdy planowane są, co 45 minut w godzinach 14.00 - 20.00.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

UROCZYSTOŚCI W DZIELNICACH

Tego podniosłego dnia obchody zaplanowano również w dzielnicach. Będzie składanie kwiatów w miejscach upamiętniających powstanie, odprawione zostaną msze święte.

Na Bemowie o godzinie 17.30 spod ratusza wyruszy Marsz Powstania Warszawskiego. Uczestnicy przejadą ulicami Górczewską i Redutową pod Cmentarz Wolski.

W Ursusie o godzinie 18.30 w muszli koncertowej Parku Czechowickiego mieszkańcy będą mogli posłuchać koncertu zespołu wokalnego Young Ursus Voices pod kierunkiem Krzysztofa Matuszaka.

Z kolei na Pradze Południe przed godziną 20.00 w muszli koncertowej parku Skaryszewskim rozpocznie się koncert zespołu Fabryka.

Jak czytamy na stronie urzędu: "Fabryka to oryginalne połączenie melodyjnej poezji, klasycznego rocka oraz brzmień elektronicznych. Oprócz muzyki do własnych słów, grupa przygotowała oprawę polskich poezji (Wyspiański, Baczyński, Gajcy). Fabryka nagrała płytę "Sierpień" poświęconą poezji Kolumbów i Poetów Powstańców".

Również Ursynów zaplanował wydarzenia związane z kolejną rocznicą. O godzinie 10.00 przed urzędem dzielnicy otwarta zostanie wystawa "Powstańcza Kwatera" ukazująca walkę i życie codzienne uczestników Powstania Warszawskiego.

O godzinie 17.00 w domu sztuki przy ulicy Wiolinowej 14 ruszy pokaz filmów dokumentalnych opartych na autentycznych relacjach świadków, którym udało się przeżyć Powstanie.

Z kolei o 19.00 przy stacji metra Ursynów ruszy gra miejska.

Kliknij w nazwę dzielnicy, żeby sprawdzić szczegóły obchodów:

Bemowo;

Białołęka;

Bielany;

Ochota;

Rembertów;

Targówek;

Wola;

Wesoła;

Wilanów;

Włochy.

UROCZYSTOŚCI ŚRODOWISK POWSTAŃCZYCH

Przez cały czwartek w wielu miejscach w stolicy będą odbywały się również uroczystości środowisk związanych z oddziałami powstańczymi.

Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie internetowej urzędu miasta.

Tak prezydent Bronisław Komorowski o powstańcach mówił w przeddzień 69. rocznicy Powstania Warszawskiego:

Prezydent Bronisław Komorowski
Prezydent Bronisław KomorowskiTVN24

bf/mz/roody

Pozostałe wiadomości

Grupa kilkunastu osób z inicjatywy Ostatnie Pokolenie zablokowała aleję Wilanowską w Warszawie. Były utrudnienia w ruchu. Po kilkunastu minutach aktywistki i aktywiści zostali usunięci przez policję.

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W piątek w Borzęcinie Dużym kierowca potrącił dwóch 12-letnich chłopców. Jeden z nich zginął na miejscu. 26-latek kierujący autem był pijany. W sobotę wieczorem sąd zadecydował o aresztowaniu podejrzanego.

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni interweniowali na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Lotniska Chopina do Wenecji. Powodem był agresywny pasażer, który nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej i nie stosował się do poleceń personelu.

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od czwartku mieszkańcy Pragi Południe i Rembertowa mają do dyspozycji wygodne i bezpieczne przejścia przez tory kolejowe. Zabiegali o nie od wielu lat. Przeprawy ułatwią dojście m.in. do rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska.

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policja z Płocka zatrzymała 35-latka, który próbował ukraść alkohol z jednego z marketów na terenie miasta. Mężczyzna groził nożem ochroniarzowi, pracownikom sklepu, a potem również funkcjonariuszom. Został obezwładniony. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Źródło:
PAP

Wprowadzaniu stref czystego transportu w polskich miastach powinien towarzyszyć rozwój transportu zbiorowego - uważa rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej. Punktualne, czyste i szybkie autobusy czy pojazdy szynowe spowodują, że chętniej zrezygnujemy z jazdy samochodem.

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Źródło:
PAP

Na ławie oskarżonych zasiądzie Tomasz G., który spowodował tragiczny wypadek w Gostyninie. Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę prowadzącą wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Był pod wpływem alkoholu.

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka rzeźb warszawskiego artysty Łukasza Krupskiego można oglądać przy kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Stanęły tam w ramach plenerowej wystawy "Magia spotkania", i zostaną do 10 października.

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

43 pingwiny z warszawskiego zoo tymczasowo zmieniły lokum. Zajęły część wybiegu po niedźwiedziach polarnych na czas budowy nowego domu.

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi w schronisku na Paluchu zainteresowani przyjęciem zwierzaka pod swój dach muszą najpierw zadzwonić do Biura Przyjęć i Adopcji. Zdaniem wolontariuszy to niepotrzebnie wydłuży proces adopcji i w efekcie doprowadzi do spadku ich liczby. Zarzutów wobec zmian wprowadzanych przez dyrekcję placówki jest więcej.

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na weekend oraz pierwsze dni nowego tygodnia zaplanowano kilka remontów. Nowy asfalt zyska skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego, a także ulica Jana Kazimierza czy plac Na Rozdrożu. Na Słomińskiego przy parku Traugutta wymienione zostaną rozjazdy tramwajowe. Zmieniona organizacja ruchu zawita także na nowo wybudowany odcinek ulicy Jana III Sobieskiego.

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

Rusza Rodzinna Strefa Sportu przed Pałacem Kultury, z której mogą już korzystać warszawianki i warszawiacy. Atrakcje będą bezpłatne i dostępne do 29 września, ale na niektóre potrzebna jest wcześniejsza rejestracja.

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Źródło:
tvnwarszawa.pl