- W marszu bierze udział około 150 osób - mówi Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. Po godzinie 9.00 na boisku lekkoatletycznym wystąpił Chór Wojska Polskiego. Marsz otworzył prezydent Bronisław Komorowski.
Uczestnicy mają do pokonania trasę o długości 32 km. Została ona podzielona na odcinki:
AWF – Plac Piłsudskiego,
Plac Piłsudskiego – Rondo Waszyngtona,
Rondo Waszyngtona – Okuniewska (Jednostka Wojskowa w Wesołej),
Okuniewska – Oleandrów (Sulejówek).
Pieszo mają pokonać ją nie tylko rodziny z dziećmi, ale również studenci AWF oraz Wojskowej Akademii Technicznej, niepełnosprawni i miłośnicy nordic walking. Do marszu włączą się również motocykliści i rowerzyści.
Marsz na cześć Piłsudskiego. Jak przed wojną
Marsz Warszawa - Sulejówek
Plan sytuacyjny AWF
Wojskowi zaprezentują sprzęt
W południe uczestnicy doszli na plac Piłsudskiego. Tam, w czasie krótkiego postoju, swój sprzęt zaprezentowała I Warszawska Brygada Pancerna.
Z kolei przy rondzie Waszyngtona, gdzie będzie kolejny postój, dla wszystkich uczestników przygotowano jedzenie.
Po godzinie 15.00 maszerujący dotrą do jednostki wojskowej w Wesołej; tam ma odbyć się pokaz sprzętu wojskowego.
Pierwsi uczestnicy na mecie w Sulejówku są spodziewani po godzinie 17:00; tam będzie można zwiedzić również Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Ci, którzy nie będą na siłach przejść 32 km, będą mogli wziąć udział w pikniku na boisku AWF do rugby. Tam odbędzie się piknik rodzinny.
Prosili marszałka o zgodę
Marsz Warszawa – Sulejówek to powrót do międzywojennej tradycji z inicjatywy warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. W II RP takie marsze organizowano w dniu imienin Józefa Piłsudskiego, patrona uczelni.
Pod koniec 1925 roku stołeczny Związek Strzelecki zgłosił inicjatywę zorganizowania marszu na terenie Mazowsza. Miał to być wyraz hołdu i uznania młodzieży dla marszałka, od 1923 roku mieszkającego w Sulejówku. Bezpośrednim pretekstem miały być jego imieniny, obchodzone 19 marca.
W styczniu 1926 roku do dworku w Sulejówku dotarła delegacja. Przedstawiciele Zarządu Okręgu Związku Strzeleckiego poprosili Piłsudskiego o zgodę na organizację marszu na trasie Warszawa – Sulejówek.
Pierwsza edycja odbyła się w tym samym roku. 13-osobowe drużyny wyruszyły spod gmachu Komendy Głównej Związku Strzeleckiego (Al. Jerozolimskie 27), by dotrzeć do dworku marszałka w Sulejówku. Wystartowało 30 zespołów, czyli niemal 400 zawodników.
W 1935 roku do marszu przystąpiło aż 90 drużyn.
Marsz kontynuowano również po śmierci Piłsudskiego w 1935 roku. Zwycięzcom i uczestnikom wręczano nagrody państwowe, medale, dyplomy honorowe i żetony.
Marsz Warszawa - Sulejówek
Więcej archiwalnych zdjęć na stronie NAC.
bf//ec