Marsz 4 czerwca w Warszawie. Które ulice zamkną, gdzie nie można parkować? Szczegóły

Aktualizacja:
Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trasa marszu 4 czerwca
Trasa marszu 4 czerwcaTVN24
wideo 2/8
TVN24Trasa marszu 4 czerwca

W związku z zapowiadanym na 4 czerwca marszem przez centrum Warszawy stołeczny ratusz informuje o utrudnieniach w ruchu. Liczne linie autobusowe i tramwajowe będą kierowane na objazdy. O bezpieczeństwie mówili w piątek urzędnicy podczas konferencji prasowej.

Stołeczny ratusz zapowiedział, że uczestnicy manifestacji zaczną zbierać się około godziny 11 przy placu Na Rozdrożu. Sam przemarsz rozpocznie się o godzinie 12. Uczestnicy przejdą trasę: plac Na Rozdrożu – plac Trzech Krzyży – rondo de Gaulle’a – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – plac Zamkowy.

O szczegółach podczas konferencji prasowej mówili w piątek: Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa w ratuszu oraz Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.

Co najmniej tysiąc autobusów i dodatkowe pociągi

Jak mówił Michał Domaradzki, łącznie na niedzielę zgłoszono w stolicy 39 zgromadzeń. Największe z nich przejdzie z placu na Rozdrożu na plac Zamkowy. Jego zabezpieczenie to - jak przyznał Domaradzki - "duże przedsięwzięcie". - Z informacji otrzymanych od organizatora wynika, że będzie to co najmniej tysiąc autobusów przyjeżdżających z Polski i specjalne pociągi, a więc olbrzymie przedsięwzięcie, aby zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników - mówił.

Zaznaczył, że ratusz zrobił "szczegółową lustrację trasy". - Zwróciliśmy się do zarządców dróg, aby usunęli wszystkie niebezpieczne elementy z infrastruktury drogowej. Z uwagi na liczbę zgromadzeń na trasach będą ustawione beczkowozy po to, aby każdy mógł skorzystać z warszawskiej kranówki - zapowiedział Domaradzki.

Dyrektor polecił również, aby zwracać uwagę na oznakowania, ponieważ w stolicy wprowadzone zostaną spore zmiany w ruchu, głównie w dotyczące parkowania.

Zapewniał, że przedstawiciele ratusza będą monitorować zarówno w sztabie, dzięki kilkunastu kamerom, jak i na samym marszu. O jego bezpieczeństwo zadbać ma także "liczna grupa straży marszu". - Na bieżąco będziemy śledzić przebieg tego wydarzenia, aby przewidywać pewne ryzyka i zagrożenia, jeżeli takie się pojawią i w sposób adekwatny interweniować - zapowiedział Michał Domaradzki.

Z kolei dyrektorka ZTM mówiła o zmianach w komunikacji miejskiej. Zapewniła, że urzędnicy będą monitorować sytuację już od godziny 9. - Mając na uwadze liczbę przyjeżdżających autokarów z gośćmi z całej Polski, będziemy do dyspozycji - obiecała.

Przypomniała, że zmienią się trasy i rozkłady jazdy autobusów, tramwajów. - Będziemy w kontakcie ze służbami, aby etapować zmiany w układzie komunikacyjnym - informowała. I zachęcała do korzystania z metra. - Zarezerwowaliśmy osiem dodatkowych pociągów - powiedziała.

Utrudnienia w komunikacji publicznej

Na miejsce zbiórki najłatwiej dotrzeć autobusami kursującymi Trasą Łazienkowską: 138, 143, 151, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 525. Można też skorzystać z pierwszej linii metra. Wysiąść na stacji Politechnika i przejść kilkaset metrów aleją Armii Ludowej do placu na Rozdrożu.

Zakończenie wydarzenia zaplanowano na godzinę 18. Z placu Zamkowego najłatwiej będzie wrócić tramwajami linii: 4, 13, 20, 23, 26. Z tego samego przystanku odjeżdżają też autobusy linii 160 i 190.

"W zależności od liczby uczestników, policja może zdecydować o zamknięciu niektórych ulic. W takiej sytuacji na trasy objazdowe skierowane zostaną tramwaje linii: 4, 7, 9, 13, 20, 22, 23, 24, 26, D oraz autobusów linii: 100, 106, 107, 108, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 131, 158, 159, 162, 166, 167, 168, 180, 190, 222, 503, 507, 519, 521, 522" - podaje w komunikacie stołeczny ratusz.

Trasa marszu 4 czerwcaGoogle Earth/TVN24

Gdzie nie można parkować?

Szykują się też zmiany w zakresie parkowania. Już od piątku z parkowania wyłączone zostaną miejsca postojowe w okolicy placu Zamkowego, a w dniach 3 i 4 czerwca nie będzie można także zaparkować w Alejach Jerozolimskich przy rondzie de Gaulle’a (vis-à-vis budynku Banku Gospodarstwa Krajowego).

Przez całą niedzielę, 4 czerwca, będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju wraz z tabliczką informującą o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela. Zakaz będzie dotyczyć: Alej Ujazdowskich w rejonie skrzyżowania z Piękną oraz placu Trzech Krzyży, Nowego Światu przy rondzie de Gaulle’a, Krakowskiego Przedmieścia, Wybrzeża Gdańskiego - na odcinku od ulicy Sanguszki do Grodzkiej oraz Myśliwieckiej na wysokości Kanału Piaseczyńskiego.

Ratusz podkreśla, że "ograniczenie to będzie dotyczyć także wyznaczonych miejsc parkingowych".

Czytaj też: Wszystko, co trzeba wiedzieć o marszu 4 czerwca>>>

Zmiany w organizacji ruchu

Pierwsze większe zmiany w organizacji ruchu będą wprowadzone w sobotę, 3 czerwca. W Alejach Jerozolimskich, za rondem de Gaulle’a, wygrodzony zostanie kilkudziesięciometrowy fragment buspasa na jezdni w stronę ronda Dmowskiego. Z tego powodu z prawego pasa Alej Jerozolimskich, przed rondem, kierowcy będą mogli skręcić wyłącznie w prawo, w Nowy Świat.

W niedzielę wyłączony z ruchu zostanie prawy pas jezdni Wybrzeża Gdańskiego w stronę Wilanowa – na odcinku od ulicy Sanguszki do Grodzkiej. Dla kierowców, na tym odcinku Wisłostrady, pozostaną dwa pasy ruchu. Przez cały dzień nie będzie możliwości skrętu z ulicy Czerniakowskiej w Łazienkowską oraz Szwoleżerów – zarówno od strony Bielan, jak i Wilanowa. Skręcić w Szwoleżerów będą mogli tylko mieszkańcy.

Również w niedzielę zamknięte zostaną także ulice Myśliwiecka i Szwoleżerów, na odcinku od Rozbrat do 29 Listopada. Około godz. 6, na placu Na Rozdrożu, wprowadzony będzie zakaz skrętu w Mokotowską z Alej Ujazdowskich – zarówno od strony placu Trzech Krzyży, jak i Belwederskiej.

Ratusz zastrzega, że ze względu na specyfikę zgromadzenia organizacja ruchu może ulec zmianie. "W trakcie przemarszu policja może operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic" - informują urzędnicy.

Czytaj też: Tusk zachęca do udziału w marszu 4 czerwca. "Zrobimy im takie konsultacje społeczne, jakich jeszcze nie widzieli"

Inne zgromadzenia

Na niedzielę zgłoszone zostały również inne zgromadzenia publiczne: w godz. 14-16 przed budynkiem ambasady Federacji Rosyjskiej przy Belwederskiej 49, w godz. 16-20 przed budynkiem przy Mickiewicza 49 (dom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego) oraz w godz. 18-20 przy Alejach Ujazdowskich 6 w sąsiedztwie placu Na Rozdrożu. 

Relacje z marszu 4 czerwca od 12:00 także na antenie TVN.

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Earth/TVN24

Pozostałe wiadomości