Marsz 4 czerwca w Warszawie. Które ulice zamkną, gdzie nie można parkować? Szczegóły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trasa marszu 4 czerwca
Trasa marszu 4 czerwcaTVN24
wideo 2/8
Trasa marszu 4 czerwcaTVN24

W związku z zapowiadanym na 4 czerwca marszem przez centrum Warszawy stołeczny ratusz informuje o utrudnieniach w ruchu. Liczne linie autobusowe i tramwajowe będą kierowane na objazdy. O bezpieczeństwie mówili w piątek urzędnicy podczas konferencji prasowej.

Stołeczny ratusz zapowiedział, że uczestnicy manifestacji zaczną zbierać się około godziny 11 przy placu Na Rozdrożu. Sam przemarsz rozpocznie się o godzinie 12. Uczestnicy przejdą trasę: plac Na Rozdrożu – plac Trzech Krzyży – rondo de Gaulle’a – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – plac Zamkowy.

O szczegółach podczas konferencji prasowej mówili w piątek: Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa w ratuszu oraz Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.

Co najmniej tysiąc autobusów i dodatkowe pociągi

Jak mówił Michał Domaradzki, łącznie na niedzielę zgłoszono w stolicy 39 zgromadzeń. Największe z nich przejdzie z placu na Rozdrożu na plac Zamkowy. Jego zabezpieczenie to - jak przyznał Domaradzki - "duże przedsięwzięcie". - Z informacji otrzymanych od organizatora wynika, że będzie to co najmniej tysiąc autobusów przyjeżdżających z Polski i specjalne pociągi, a więc olbrzymie przedsięwzięcie, aby zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników - mówił.

Zaznaczył, że ratusz zrobił "szczegółową lustrację trasy". - Zwróciliśmy się do zarządców dróg, aby usunęli wszystkie niebezpieczne elementy z infrastruktury drogowej. Z uwagi na liczbę zgromadzeń na trasach będą ustawione beczkowozy po to, aby każdy mógł skorzystać z warszawskiej kranówki - zapowiedział Domaradzki.

Dyrektor polecił również, aby zwracać uwagę na oznakowania, ponieważ w stolicy wprowadzone zostaną spore zmiany w ruchu, głównie w dotyczące parkowania.

Zapewniał, że przedstawiciele ratusza będą monitorować zarówno w sztabie, dzięki kilkunastu kamerom, jak i na samym marszu. O jego bezpieczeństwo zadbać ma także "liczna grupa straży marszu". - Na bieżąco będziemy śledzić przebieg tego wydarzenia, aby przewidywać pewne ryzyka i zagrożenia, jeżeli takie się pojawią i w sposób adekwatny interweniować - zapowiedział Michał Domaradzki.

Z kolei dyrektorka ZTM mówiła o zmianach w komunikacji miejskiej. Zapewniła, że urzędnicy będą monitorować sytuację już od godziny 9. - Mając na uwadze liczbę przyjeżdżających autokarów z gośćmi z całej Polski, będziemy do dyspozycji - obiecała.

Przypomniała, że zmienią się trasy i rozkłady jazdy autobusów, tramwajów. - Będziemy w kontakcie ze służbami, aby etapować zmiany w układzie komunikacyjnym - informowała. I zachęcała do korzystania z metra. - Zarezerwowaliśmy osiem dodatkowych pociągów - powiedziała.

Utrudnienia w komunikacji publicznej

Na miejsce zbiórki najłatwiej dotrzeć autobusami kursującymi Trasą Łazienkowską: 138, 143, 151, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 525. Można też skorzystać z pierwszej linii metra. Wysiąść na stacji Politechnika i przejść kilkaset metrów aleją Armii Ludowej do placu na Rozdrożu.

Zakończenie wydarzenia zaplanowano na godzinę 18. Z placu Zamkowego najłatwiej będzie wrócić tramwajami linii: 4, 13, 20, 23, 26. Z tego samego przystanku odjeżdżają też autobusy linii 160 i 190.

"W zależności od liczby uczestników, policja może zdecydować o zamknięciu niektórych ulic. W takiej sytuacji na trasy objazdowe skierowane zostaną tramwaje linii: 4, 7, 9, 13, 20, 22, 23, 24, 26, D oraz autobusów linii: 100, 106, 107, 108, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 131, 158, 159, 162, 166, 167, 168, 180, 190, 222, 503, 507, 519, 521, 522" - podaje w komunikacie stołeczny ratusz.

Trasa marszu 4 czerwcaGoogle Earth/TVN24

Gdzie nie można parkować?

Szykują się też zmiany w zakresie parkowania. Już od piątku z parkowania wyłączone zostaną miejsca postojowe w okolicy placu Zamkowego, a w dniach 3 i 4 czerwca nie będzie można także zaparkować w Alejach Jerozolimskich przy rondzie de Gaulle’a (vis-à-vis budynku Banku Gospodarstwa Krajowego).

Przez całą niedzielę, 4 czerwca, będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju wraz z tabliczką informującą o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela. Zakaz będzie dotyczyć: Alej Ujazdowskich w rejonie skrzyżowania z Piękną oraz placu Trzech Krzyży, Nowego Światu przy rondzie de Gaulle’a, Krakowskiego Przedmieścia, Wybrzeża Gdańskiego - na odcinku od ulicy Sanguszki do Grodzkiej oraz Myśliwieckiej na wysokości Kanału Piaseczyńskiego.

Ratusz podkreśla, że "ograniczenie to będzie dotyczyć także wyznaczonych miejsc parkingowych".

Czytaj też: Wszystko, co trzeba wiedzieć o marszu 4 czerwca>>>

Zmiany w organizacji ruchu

Pierwsze większe zmiany w organizacji ruchu będą wprowadzone w sobotę, 3 czerwca. W Alejach Jerozolimskich, za rondem de Gaulle’a, wygrodzony zostanie kilkudziesięciometrowy fragment buspasa na jezdni w stronę ronda Dmowskiego. Z tego powodu z prawego pasa Alej Jerozolimskich, przed rondem, kierowcy będą mogli skręcić wyłącznie w prawo, w Nowy Świat.

W niedzielę wyłączony z ruchu zostanie prawy pas jezdni Wybrzeża Gdańskiego w stronę Wilanowa – na odcinku od ulicy Sanguszki do Grodzkiej. Dla kierowców, na tym odcinku Wisłostrady, pozostaną dwa pasy ruchu. Przez cały dzień nie będzie możliwości skrętu z ulicy Czerniakowskiej w Łazienkowską oraz Szwoleżerów – zarówno od strony Bielan, jak i Wilanowa. Skręcić w Szwoleżerów będą mogli tylko mieszkańcy.

Również w niedzielę zamknięte zostaną także ulice Myśliwiecka i Szwoleżerów, na odcinku od Rozbrat do 29 Listopada. Około godz. 6, na placu Na Rozdrożu, wprowadzony będzie zakaz skrętu w Mokotowską z Alej Ujazdowskich – zarówno od strony placu Trzech Krzyży, jak i Belwederskiej.

Ratusz zastrzega, że ze względu na specyfikę zgromadzenia organizacja ruchu może ulec zmianie. "W trakcie przemarszu policja może operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic" - informują urzędnicy.

Czytaj też: Tusk zachęca do udziału w marszu 4 czerwca. "Zrobimy im takie konsultacje społeczne, jakich jeszcze nie widzieli"

Inne zgromadzenia

Na niedzielę zgłoszone zostały również inne zgromadzenia publiczne: w godz. 14-16 przed budynkiem ambasady Federacji Rosyjskiej przy Belwederskiej 49, w godz. 16-20 przed budynkiem przy Mickiewicza 49 (dom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego) oraz w godz. 18-20 przy Alejach Ujazdowskich 6 w sąsiedztwie placu Na Rozdrożu. 

Relacje z marszu 4 czerwca od 12:00 także na antenie TVN.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Earth/TVN24

Pozostałe wiadomości

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

Kierująca peugeotem uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania. Do zdarzenia doszło na ulicy Broniewskiego. Policja poinformowała o jednej poszkodowanej osobie.

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl