W Warszawie już wkrótce pojawi się 15 nowych, chroniących między innymi przed upałem, wiat przystankowych - informuje Zarząd Transportu Miejskiego. Nowe wiaty staną w siedmiu dzielnicach: na Targówku, Woli, Bielanach, Białołęce oraz w Rembertowie, Wesołej i Wawrze.
Jak podkreśla rzecznik ZTM Tomasz Kunert, miasto sukcesywnie stara się wymieniać wiaty przystankowe. - Ponad półotra tysiąca wiat zostało już ustawionych wcześniej, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, przez firmę AMS. Teraz chcemy kupić kolejne wiaty - mówi Kunert.
Na razie 15
Dodaje, że na razie będzie to 15 wiat, nie wyklucza jednak, że w przyszłości, jeśli tylko pozwoli na to budżet ZTM, zamawiane będą kolejne.
Z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej ZTM wynika, że trwają poszukiwania firmy, która dostarczy 15 nowych wiat przystankowych i zamontuje je w siedmiu dzielnicach Warszawy: na Targówku (1 sztuka), w Rembertowie (2 sztuki), w Wesołej (2 sztuki), na Bielanach (1 sztuka), w Wawrze (4 sztuki), na Białołęce (3 sztuki) oraz na Woli (2 sztuki).
Mają być to tzw. wiaty typu warszawskiego, które - jak informuje ZTM - skutecznie ochronią oczekujących pasażerów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Konstrukcja dachu powinna móc utrzymać instalacje fotowoltaiczne, a jego pokrycie zostanie wykonane z "mlecznego" poliwęglanu zapobiegającego nadmiernemu nagrzewaniu przez słońce.
Wiaty mają być wyposażone w gabloty informacyjne i drewniane ławki z oparciami. W zależności od miejsca będą też miały różne długości (zamontowane zostaną wiaty trzy- i czteroprzęsłowe) oraz wąskie lub pełne ściany boczne.
Według Tomasza Kunerta nowe wiaty nie będą się zbytnio różnić od tych, które mieszkańcy stolicy mają już do dyspozycji. "To jest jeden z typów wiat, które są już na ulicach" - mówi rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.
Dołączone do komunikatu ZTM zdjęcie wskazuje, że chodzi o rodzaj wiat wykonanych ze szkła i zaprojektowanych w szaro-czerwonej kolorystyce.
Na początku tygodnia pisaliśmy o zalanej Trasie Świętokrzyskiej:
PAP/kz/mś
Źródło zdjęcia głównego: ZTM