Magda zginęła na niedokończonej ścieżce. Śledczy stawiają kolejne zarzuty

[object Object]
Zarzuty dla bielańskich urzędników TVN24
wideo 2/4

Kolejna osoba usłyszała zarzuty w związku z budową ścieżki rowerowej na Bielanach, na której dwa lata temu zginęła 16-letnia rolkarka. Droga nie była wtedy jeszcze gotowa.

Śledztwa dotyczące budowy drogi dla rowerów prowadzi prokuratura badająca sprawę śmiertelnego wypadku. Na przełomie lipca i sierpnia przedstawiła zarzuty trzem osobom: byłemu burmistrzowi Bielan, jego byłemu zastępcy oraz urzędnikowi, który pełnił nadzór inwestorski nad budową ścieżki. Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie dzielnicy, mężczyzna pozostaje zatrudniony w Wydziale Infrastruktury.

"Bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia"

W ubiegłym tygodniu zarzuty usłyszał kierownik budowy - pracownik Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg. To on pod koniec listopada 2016 roku kierował pracami w parku Stawy Kellera.

- Zarzuty wobec niego dotyczą zakończenia robót budowlanych w sposób niezapewniający bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, co mogło powodować zagrożenie osób będących użytkownikami ścieżki rowerowej oraz narażenia użytkowników ścieżki, w tym Magdaleny K. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia - informuje Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Grozi za to kara do trzech lat więzienia.

Jak dodaje Łapczyński, podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu, odmówił też składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. - Złożył jedynie do protokołu przesłuchania oświadczenie - zaznacza Łapczyński. Prokuratura nie zdradza jednak jego treści.

"Nie będziemy komentować"

O odniesienie się do informacji przekazanych nam przez prokuraturę poprosiliśmy Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.

"Nie będziemy komentować przywołanych przez panią doniesień w sprawie objętej postępowaniem. Osoba, o którą pyta pani w mailu, jest pracownikiem ZRiKD" - napisała w mailu do naszej redakcji Karina Stopa, rzeczniczka ZRiKD. Jak dodała, informacje o zarzutach "nie mają wpływu na zatrudnienie" tego pracownika.

Feralna ścieżka ma około 150 metrów długości. Jest stroma - biegnie przez park położony na Skarpie Wiślanej. Łączy położoną na górze ulicę Kolektorską z biegnącą dołem ulicą Gdańską.

Nieukończona ścieżka

Gdy 31 marca 2017 roku doszło do tragedii, ścieżka nie była ukończona - ani formalnie, ani praktycznie. Projekt organizacji ruchu wciąż czekał na zatwierdzenie, a na obu końcach brakowało tak zwanych "włączeń" - asfalt był przerwany.

16-letnia Magda zjechała ścieżką na rolkach. Straciła równowagę właśnie na pasie luźnej ziemi, tuż przed chodnikiem. Wpadła wprost pod koła nadjeżdżającego auta. Zginęła na miejscu.

Rodzice dziewczyny od początku twierdzili, że czekająca na poprawki droga nie była ani dobrze zabezpieczona, ani właściwie oznakowana. - Kierowca, który potrącił naszą córkę, jedynie domknął "śmiertelną pułapkę" zastawioną przez budowniczych ścieżki - mówił nam ojciec 16-latki.

"Dalej jest niebezpiecznie"

Ścieżka została dokończona dopiero kilka tygodni po wypadku. Dziś na jej początku i końcu stoją znaki ostrzegające przed niebezpiecznym zjazdem. Jest zakaz poruszania się po niej na rolkach, wrotkach i deskorolkach. Przy spadku pojawiły się spowalniacze i wielki napis ostrzegawczy "ZWOLNIJ".

Na Gdańskiej wprowadzono ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę, powstały też progi zwalniające.

O wprowadzenie zmian apelowała tuż po wypadku policja. Jednak jej zdaniem, na ścieżce w ogóle nie powinien być dopuszczony ruch rowerowy. - Wydział Ruchu Drogowego ponawiał wniosek o wprowadzenie zmian w stałej organizacji ruchu polegającej na wyłączeniu ruchu rowerowego na istniejącej drodze dla rowerów z uwagi na bardzo stromy zjazd z dopuszczeniem tylko i wyłącznie ruchu pieszego, ustawiając dodatkowo wygrodzenie w rejonie połączenia drogi dla rowerów z chodnikiem przy ulicy Gdańskiej - przypomina Tomasz Oleszczuk z Komendy Stołecznej Policji.

Choć od wypadku minęły już dwa lata, urząd dzielnicy nie zamierza niczego zmieniać. "Ścieżka rowerowa została oznakowana zgodnie z opracowanym i zatwierdzonym projektem organizacji ruchu" - opowiedział nam Bartłomiej Frymus z bielańskiego urzędu. "Powyższe zostało potwierdzone pozytywnymi opiniami jednostek m.st. Warszawy odpowiedzialnymi za organizację ruchu oraz nadzór nad ścieżkami rowerowymi" - dodał.

"Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w pismach odnoszących się do wspomnianej ścieżki rowerowej wskazuje, że stanowisko 'ma na celu zaprezentowanie niezależnego spojrzenia na problem bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie m.st. Warszawy'" - podsumował Frymus.

Stromy zjazd budzi również wątpliwości u samych rowerzystów. - Czy jest to na sto procent bezpieczne? Nie jestem przekonana. A rzeczywiście jest tu stromo i szybko jeżdżą po tej ścieżce - mówiła w połowie sierpnia jedna z rowerzystek. - Tu się nabiera dużej prędkości z tego zjazdu. Myślę, że jest dalej niebezpiecznie - wtórowała jej inna rowerzystka.

Te opinie podzielają policjanci. - Istniejąca organizacja ruchu stwarza w dalszym ciągu realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym - podsumował Oleszczuk.

kk/ran

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl