Drugi potwierdzony przypadek koronawirusa w Warszawie

TVN Warszawa | Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
ran/ec/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Kolejne przypadki koronawirusa w PolsceTVN 24
wideo 2/6
Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Warszawie

W niedzielę po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa w Warszawie. Tego samego dnia wieczorem przekazało informację o drugim zakażonym.

Pani "w sile wieku", przyleciała z Niemiec

- Pani, która leży w warszawskim szpitalu, to nie jest obywatelka Polski. Jest w stanie dobrym, jest w sile wieku. Wróciła w ostatnim czasie z Niemiec liniami lotniczymi - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Nie było ryzyka, że po przylocie kontaktowała się z szeregiem osób. Od razu po tym, jak poczuła się źle, trafiła na oddział w szpitalu zakaźnym. Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami - przekazał Andrusiewicz. I dodał, że kobieta przyleciała bezpośrednim lotem do Warszawy.

- Hospitalizowana w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie pacjentka zakażona koronawirusem to Hiszpanka, która do Polski przyleciała samolotem - sprecyzował dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w stołecznym ratuszu Michał Domaradzki. Jak zaznaczył, że nie zna dokładnego wieku pacjentki.

W województwie mazowieckim pod obserwacją w szpitalach celem wykluczenia zachorowania na COVID-19 przebywają obecnie 23 osoby. Pod nadzorem epidemiologicznym służb sanitarnych znajdują się obecnie 2332 osoby. Kwarantanną lub izolacją objęto dwie osoby - podano w komunikacie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

W niedzielę po południu Ministerstwo Zdrowia potwierdziło jeszcze jeden nowy przypadek koronawirusa - w Raciborzu.

"Pacjenci to osoby w sile wieku. Oboje są w stanie dobrym. Służby sanitarno-epidemiologiczne docierają do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zarażonymi. Część osób już trafiła na kwarantannę. Stan przebadanych próbek na dzisiejszy poranek: 1154 z czego 8 pozytywnych" - dodano w komunikacie MZ.

"Młoda osoba" z Warszawy, wróciła z Włoch

Wieczorem resort zaktualizował dane. "Mamy 3 nowe przypadki zarażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wyniki dotyczą kobiety z województwa śląskiego i mężczyzn z dolnośląskiego oraz mazowieckiego, którzy przebywają w szpitalach w Raciborzu, Wrocławiu i Warszawie" - czytamy na Twitterze Ministerstwa Zdrowia.

Dalej resort podaje, że "pacjent z Warszawy jest osobą młodą, która wróciła w ostatnim czasie z Włoch". Zapewnia też, że "służby sanitarno-epidemiologiczne lokalizują już osoby z kontaktu z pacjentami i poddają je kwarantannie".

W Polsce potwierdzono łącznie 11 przypadków koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia podało, że stan wszystkich dotychczasowych pacjentów jest stabilny, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Według danych resortu zdrowia z niedzieli rano, w całym kraju hospitalizowanych jest 146 osób, 1 548 osób poddano kwarantannie domowej, a 6 409 objęto nadzorem sanepidu. - Osoby objęte kwarantanną są zdrowie, ale mogły zetknąć się z kimś zakażonym - podkreślił rzecznik resortu.

NIE TYLKO MYCIE RĄK. JAK JESZCZE MOŻNA CHRONIĆ SIĘ PRZED KORONAWIRUSEM?

Uruchomiona została infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Ponad 100 krajów

Koronawirus rozprzestrzenił się na ponad 100 krajów i terytoriów poza Chinami, w tym ponad 30 państw w Europie.

Na całym świecie odnotowano do tej pory 106 211 przypadków zakażeń koronawirusem. Najwięcej pojawiło się ich na terenie Chin kontynentalnych - 80 696. Na drugim miejscu znajduje się Korea Południowa, gdzie zakażonych jest 7 134 osób. We Włoszech liczba zakażonych sięgnęła 5 883. W Iranie odnotowano 5 823 przypadków zakażenia.

ran/ec/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Władysław Czulak / Agencja Gazeta

Tagi:
Raporty: