Najnowsze

Piąta fala COVID-19 na Mazowszu. Znów potwierdzono najwięcej nowych zakażeń od początku pandemii

Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Premier: musimy zmierzyć się z sytuacją inną, której nie było
Premier: musimy zmierzyć się z sytuacją inną, której nie byłoTVN24
wideo 2/7
TVN24Premier: musimy zmierzyć się z sytuacją inną, której nie było

Ponad 6200 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w piątek na Mazowszu. To najwyższy dobowy wynik od początku pandemii. W stolicy sytuacja wygląda nieznacznie lepiej niż w czwartek, ale liczba chorych znów przekracza 2500. Takich wartości nie notowano dotychczas podczas poprzednich fal pandemii.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 665 nowych zakażeniach koronawirusem. To najwyższy dzienny raport od początku epidemii w Polsce. Do tej pory najwięcej zakażeń było w raporcie z 1 kwietnia 2021 roku, w szczycie trzeciej fali (35 251). Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono w województwach mazowieckim, śląskim i małopolskim.

Na Mazowszu obecność koronawirusa w organizmie wykryto w piątek u 6227 osób, co również stanowi największy dobowy przyrost nowych infekcji od początku pandemii. Jednocześnie po raz pierwszy w historii liczba nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzonych jednorazowo w województwie przekroczyła sześć tysięcy.

Resort zdrowia poinformował również o śmierci 37 mieszkańców Mazowsza, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem. Dziewięć osób zmarło wyłącznie na skutek powikłań wynikających z COVID-19, pozostałe 28 osób cierpiało także na choroby współistniejące.

Kwarantanną objętych jest ponad 147 tysięcy mieszkańców Mazowsza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ponad 2700 nowych zakażeń koronawirusem w stolicy

W Warszawie odnotowano w piątek 2778 nowych zakażeń koronawirusem. To drugi najwyższy wynik od początku pandemii w naszym kraju. Więcej zachorowań stwierdzono w czwartek 20 stycznia. Pozytywne wyniki testów w kierunku SARS-CoV-2 otrzymało wówczas 2943 mieszkańców stolicy.

Wskaźnik osób zakażonych w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców wynosi obecnie 15,49. Kwarantanną objętych jest ponad 57 tysięcy osób.

Piątkowy raport resortu zdrowia mówi także o śmierci 12 osób, które chorowały na COVID-19. U wszystkich zmarłych zdiagnozowano także choroby współistniejące.

Skrócona kwarantanna i darmowe testy w aptekach

- Zwiększamy możliwości testowania. Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał też, że skrócony zostanie okres przebywania na kwarantannie - będzie on wynosił siedem dni.

Premier zapowiedział, że osoby powyżej 60 roku życia po pozytywnym teście będą badane w ciągu 48 h - także w domu - przez lekarza pierwszego kontaktu. W szpitalach zwiększona zostanie liczba łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Ogłosił także powołanie Rady ds. walki z COVID-19. - W jej składzie znajdą się eksperci także z innych dziedzin niż medyczne - zastrzegł.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH DOTYCZĄCYCH WALKI Z KORONAWIRUSEM >>>

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości