Okres ten od wieków jest dla wiernych czasem skupienia, modlitwy, postów, pokuty i nawrócenia oraz składania jałmużny na rzecz ubogich, a także odwiedzania obłożnie chorych w domach przez kapłanów.
Nabożeństwa z palmami
Wielki Tydzień w tradycji chrześcijańskiej pojawił się dopiero w IV wieku. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa. Dzisiaj nabożeństwa z palmami odbywają się w całym mieście.
INFORMACJE O MSZACH NA STRONIE ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ
Kilkaset osób zebrało się w Kościele Pokamedulskim w Lesie Bielańskim. Ksiądz Wojciech Drozdowicz poświęcił palmy, później wszyscy udali się w krótką procesję. Przewodził jej osołek Franio, na którym siedziały dzieci. Po procesji wszyscy udali się na mszę.
Jedna z najbardziej uroczystych mszy odbyła się w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego przy al. KEN 101. Przewodniczył jej Ks. Kardynał Józef Glemp. Prymas Polski Senior poświęcił palmy, poprowadził procesję, a po mszy wręczył nagrody w konkursie na Najpiękniejszą Palmę.
Pod znakiem beatyfikacji
Dniem największej żałoby jest Wielki Piątek. Z ołtarzy znikają wtedy kwiaty i świece, puste są tabernakula, a obrazy z wizerunkiem Chrystusa - zasłonięte. Zachowała się wielowiekowa tradycja odsłaniania w Wielki Piątek w kościelnych nawach Grobów Chrystusa, odwiedzanych tłumnie przez wiernych.
Tegoroczna Droga Krzyżowa, która w Wielki Piątek przejdzie ulicami Warszawy, będzie również elementem przygotowania do beatyfikacji papieża Jana Pawła II, a poszczególne jej stacje będą nawiązywały do tekstów i homilii z jego nauczania. Na zakończenie Drogi Krzyżowej, przy kościele akademickim Św. Anny, słowo pasterskie wygłosi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
PAP/bf/ran/aq//par
Źródło zdjęcia głównego: | Fakty po Faktach