Kolejarze zbudują podziemne przejście między metrem a dworcem Śródmieście

"Chcemy zbudować ten łącznik"
"Chcemy zbudować ten łącznik"
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl"Chcemy zbudować ten łącznik"

Wraca pomysł połączenia przejściem podziemnym stacji metra Centrum z dworcem PKP Warszawa Śródmieście. Inwestycją zajmą się kolejarze. Pieniądze chcą zdobyć z Unii Europejskiej, a pierwsze prace budowlane mają ruszyć za 4 lata.

Koncepcja połączenia centralnej stacji I linii metra z najważniejszym przystankiem linii średnicowej nie jest nowa. - Łącznik pomiędzy stacją metra Centrum oraz dworcem PKP był planowany w trakcie przygotowań do prowadzenia tej inwestycji. Ostatecznie nie został on zrealizowany – mówi Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego.

Choć nie podaje oficjalnych przyczyn, to w tamtym czasie mówiło się o zbyt dużych kosztach inwestycji. Wszak była to końcówka lat 90., gdy miasta nie miały do dyspozycji odkręconego kurka unijnych funduszy.

Pomysł wraca

Teraz jednak, pomysł, który ułatwiłby życie tysiącom pasażerów, wędrujących codziennie schodami przez tzw. patelnię, wraca na tapetę. – Jest to jeden z kluczowych dla nas projektów, znacznie usprawniłby komunikację między tymi przystankami - uważa Jarosław Bator, członek zarządu PKP.

Inwestycja miałaby zostać zrealizowana przy okazji remontu linii średnicowej i dworca Śródmieście. – Jesteśmy zdecydowani by ten łącznik zbudować. Zrobimy projekt i będziemy chcieli zdobyć dofinansowanie na jego budowę z Unii Europejskiej, z nowej perspektywy na lata 2014-2020 – zapowiada Bator i dodaje, że prace budowlane mogłyby się zacząć na przełomie 2018 i 2019 roku.

Metro gotowe

I to tyle konkretów. Nie wiadomo na razie którędy dokładnie łącznik miałby przebiegać. Najrozsądniejsze wydaje się powiązanie go z południową antresolą stacji Centrum. - Na przełomie roku zamierzamy rozpocząć analizy inżynieryjne, które wskażą najlepszy sposób realizacji tego zadania - opowiada Bator.

Nie wiadomo też, ile będzie kosztował. – Jest w tej chwili zbyt wcześnie, aby o tym mówić. Na razie musimy opracować projekt, a potem powstanie kosztorys. Na pewno chcemy by łącznik był jak najbardziej intuicyjny i wygodny dla pasażerów – tłumaczy członek zarządu PKP. Wiadomo, że projektanci metra zostawili sobie furtkę do realizacji tej inwestycji i stacja Centrum jest przygotowana na ewentualne połączenie z dworcem Śródmieście. – Istnieje możliwość techniczna z naszej strony – podsumowuje rzeczniczka metra.

Jakub Baliński

Pozostałe wiadomości