Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Kilometr ścieżki i 38 przejść dla pieszych. Rowerowy absurd na Pradze

Najnowsze

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl38 przejść na kilometrze ścieżki

Takiej ścieżki rowerowej chyba jeszcze w Warszawie nie było. Na drodze rowerowej o długości jednego kilometra wymalowano (bagatela) 38 przejść dla pieszych. O dziwo, wcale nie ułatwia to życia przechodniom.

Choć to dopiero początek stycznia to mamy już murowanego kandydata do przeglądu stołecznych absurdów w 2016 roku. Zestawienie tych z 2015 możecie zobaczyć tutaj.

Chodzi o nową ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Łukowskiej. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu partycypacyjnego – głosowało na niego prawie 500 osób. Za ponad 400 tysięcy złotych przy Łukowskiej na odcinku od Zamienieckiej do Rodziewiczówny wybudowano ścieżkę rowerową.

"Przejście na przejściu"

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie liczba przejść dla pieszych w poprzek drogi dla jednośladów. – Na kilometrowym odcinku wytyczono ich aż 38. Znajdują się przy wyjściach z kiosków czy klatek bloków, przystankach autobusów, a nawet przy malutkich ścieżkach dochodzących do drogi dla rowerów – mówi Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Sama ścieżka, choć ułatwia życie rowerzystom, to znacznie utrudnia ruch pieszych. – Budowa drogi rowerowej znacznie zwęziła chodnik. W wielu miejscach nawet dwóm osobom ciężko się na nim zmieścić. Sporą część chodnika zabierają też kierowcy, którzy parkują tam swoje samochody – opowiada Szmelter. I dodaje, że piesi aby swobodnie przejść, chodzą po ścieżce rowerowej.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy urząd dzielnicy Praga Południe. Czekamy na odpowiedzi.

jb/ec