Kamery w radiowozach i na mundurach. Strażnicy dostali nowy sprzęt

[object Object]
Prezentacja kamer w mundurach strażnikówMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Strażnicy miejscy zostali wyposażeni w nowe kamery, za pomocą których będą rejestrować swoje interwencje. 24 sztuki trafiły do radiowozów wykorzystywanych do przewozu osób, a 300 - na mundury funkcjonariuszy.

"Stołeczna straż miejska jest jedną z pierwszych w Polsce, która - aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i funkcjonariuszom - buduje na taką skalę system monitorująco-rejestrujący" - chwalą się w komunikacie prasowym funkcjonariusze.

Kamery w radiowozach mają działać już w przyszłym tygodniu. Jak informuje straż, nowy sprzęt rejestruje obraz w wysokiej jakości. Umożliwia bieżące monitorowanie przewożonej w samochodzie osoby już od momentu wprowadzania jej do pojazdu.

Wysoka jakość obrazu

Kamery, które strażnicy będą mieli na swoich mundurach również - jak zapewniają - gwarantują wysoką jakość nagrania (są wyposażone w szerokokątny obiektyw). Dzięki temu, możliwa będzie identyfikacja osób, rejestrowanie obrazu w nocy i praca w trudnych warunkach atmosferycznych. Strażnicy (w trakcie prowadzonych czynności) będą mogli oznaczyć sobie te interwencje, które uznają za szczególnie ważne. Możliwe będzie też między innymi wykonywanie zdjęć, bez zakłócenia rejestracji obrazu.

Sprzęt ma trafić do funkcjonariuszy patrolujących stołeczne ulice. "Każdy oddział straży miejskiej zostanie wyposażony w terminale, które po zakończeniu przez funkcjonariusza służby i zdaniu kamery, pozwolą na automatyczne zgranie zarejestrowanego materiału z jednoczesnym ładowaniem kamer" - precyzują strażnicy w komunikacie.

Bezpieczeństwo mieszkańców i strażników

"Rejestracja obrazu pozwoli na gromadzenie materiału dowodowego niezbędnego w zakresie prowadzonych czynności. Zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom i funkcjonariuszom, a także transparentność działań strażników miejskich" - dodają.

Obecnie trwa proces odbioru zamówionych kamer oraz wdrożenia systemu, który obejmie między innymi niezbędne szkolenia strażników. Muszą zapoznać się z funkcjonalnością kamer oraz zasadami ich wykorzystania.

"Straży miejskiej zależy, aby wykorzystanie kamer było zgodne z przepisami oraz zapewniło ochronę prywatności mieszkańców" - zapewniają. Deklarują też, że funkcjonariusze dysponujący kamerami nie będą mieli możliwości przeglądania i ingerowania w zarejestrowany materiał. Dostęp do niego będą miały tylko upoważnione osoby.

Zarejestrowany obraz, jeśli nie będzie zawierał dowodów istotnych dla wszczęcia postępowań, ma być przechowywany co najmniej 20 dni od daty dokonania nagrania. Po upływie maksymalnie 60 dni zostanie zniszczony.

Tak wygląda interwencja okiem kamery:

[object Object]
Tak wygląda obraz z kamery na mundurze strażnikastraż miejska
wideo 2/2

Ponad 100 nowych radiowozów

Jak zapowiadają strażnicy, kamery w radiowozach i mundurach to nie wszystko. Nowy sprzęt ma pojawić się niebawem w każdym ze 107 służbowych pojazdów, które straż miejska zakupi w przyszłym roku.

"W ciągu najbliższych dni zostanie ogłoszony przetarg. Do straży miejskiej trafią 92 radiowozy patrolowo-interwencyjne, 12 pojazdów specjalistycznych wykorzystywanych do przewozu osób oraz trzy radiowozy, które będzie wykorzystywał Ekopatrol" - czytamy w informacji prasowej.

Nowe radiowozy mają zastąpić pojazdy służbowe, które dziś na licznikach mają około 400 tysięcy kilometrów przebiegu. To pierwsza tak znaczna wymiana taboru samochodowego od 2012 roku.

Jak informowaliśmy przed kilkoma dniami na tvnwarszawa.pl, w kamery na mundurach ma zamiar wyposażyć się również policja. Komenda Główna ogłosiła już przetarg na zakup pierwszej partii urządzeń. Sprzęt trafi do policji prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

kw/pm

Pozostałe wiadomości