Jest pozwolenie na budowę kolejnego odcinka nowej ekspresówki nad morze

Autor:
kk/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
GDDKiADrogowcy mają pozwolenie na budowę trasy S7 Modlin - Czosnów

Drogowcy uzyskali zgodę na budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku pomiędzy węzłami Modlin i Czosnów. Wykonawca będzie prowadził prace na około 10-kilometrowym fragmencie trasy. Dwupasmowa dotychczas jezdnia zostanie poszerzona.

"Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na około 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S7 pomiędzy węzłami Modlin i Czosnów" - informuje warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Inwestycja ta jest jednym z trzech zadań w ramach budowy nowej ekspresówki pomiędzy Płońskiem i Czosnowem.

Wykonawca zastąpi dotychczasową dwupasmówkę nową jezdnią z trzema pasami ruchu. Dodatkowo rozbudowane zostaną dwa istniejące węzły drogowe: Modlin i Błonie. Poszerzony zostanie także most na Wiśle w Zakroczymiu, który będzie miał po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. "Konstrukcja obiektu zostanie uzupełniona również o chodnik (na nitce obiektu w kierunku Warszawy) i ścieżkę rowerową (na nitce obiektu w kierunku Gdańska). Ponadto wybudowane zostaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego" - czytamy w komunikacie.

GDDKiA zaznacza, że zgodnie z kontraktem wykonawca mógł wybrać rodzaj nawierzchni. Zdecydował się na budowę trasy głównej w technologii bitumicznej. "Droga będzie spełniać najwyższe kryteria i parametry jakościowe, funkcjonalne i eksploatacyjne" - podkreślają drogowcy.

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

Wykonawca chce wydłużenia terminu ukończenia prac

Za budowę ekspresówki między Modlinem a Czosnowem odpowiada firma Budimex. Wygrała ona przetarg w formule Projektuj i Buduj. Umowę o wartości niemal 599 milionów złotych podpisano w maju 2020 roku.

Zgodnie z kontraktem inwestycja powinna zostać ukończona do końca 2023 roku. Okazuje się jednak, że termin może nie zostać dotrzymany. "Wykonawca złożył roszczenia, w których oczekuje wydłużenia czasu na ukończenie oraz dodatkowych środków finansowych. Dotyczą one między innymi długotrwałej procedury uzyskiwania decyzji ZRID. Jeśli wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły prowadzenie robót, to termin ukończenia może zostać przesunięty" - podaje GDDKiA.

Lokalizacja trasy S7 pomiędzy Płońskiem i CzosnowemGDDKiA

Kolejne odcinki S7 są w przygotowaniu

Drogowcy przypominają, że budowa 35 kilometrów drogi ekspresowej została podzielona na trzy zadania, a umowy na realizację zostały podpisane w 2020 roku. Dla zadania Załuski - Modlin 9 lipca, a dla odcinka Siedlin - Załuski 30 września.

"Dla tych dwóch odcinków Wojewoda Mazowiecki prowadzi postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji ZRID. Spodziewamy się otrzymania decyzji na przełomie III i IV kwartału 2022 roku, co umożliwi rozpoczęcie prac w terenie. Zakończenie robót dla tych dwóch odcinków przewidziane zostało na wiosnę/lato 2025 roku" - stwierdzono w komunikacie.

GDDKiA przypomniała, że dla odcinka Czosnów - Kiełpin przygotowywane są dokumenty do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę trasy. Postępowanie przetargowe ma zostać ogłoszone jeszcze w tym roku. Z kolei dla odcinka Kiełpin - Warszawa przygotowywana jest dokumentacja niezbędną do ogłoszenia przetargu na kolejny etap realizacji inwestycji.

"16 listopada 2021 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska rozpatrzył odwołania od decyzji środowiskowej dla budowy tego odcinka według wariantu II. Obecnie prowadzone są postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie w sprawie zaskarżonej decyzji GDOŚ. Do chwili obecnej zapadł wyrok dotyczący braku podstaw do wstrzymania wykonalności DŚU. Oznacza to, że ostateczna decyzja środowiskowa daje nam zielone światło do pozyskania finansowania na realizację inwestycji. Harmonogram jej realizacji będziemy mogli podać po uzyskaniu środków finansowych" - zaznacza GDDKiA.

Informowaliśmy też o zniesieniu ograniczenia tonażowego na Południowej Obwodnicy Warszawy:

Przelot nad Południową Obwodnicą Warszawy
Przelot nad Południową Obwodnicą WarszawyTVN24

Autor:kk/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości