Jedna noc, 234 miejsca. Muzea, galerie i imprezy

Zwiedzanie Muzeum NarodowegoMaciej Wężyk /tvnwarszawa.pl

Muzea, instytucje kultury, budynki dyplomatyczne, komenda, galerie a nawet park - wezmą udział w tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie. Już w najbliższą sobotę.

- Od lat wiemy, że Noc Muzeów to zwiedzanie nie tylko muzeów – kryteria uczestnictwa są bardzo pojemne, więc oferta dla mieszkańców także jest bardzo bogata - przekonuje prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Elizeum i ogród

Stara Warszawa odkryje swoje tajemnice podczas wycieczki do Elizeum, staromiejskich piwnic, pałacu Szlankierów czy do Fotoplastykonu. Niezwykły może być także wieczorny spacer z przewodnikiem po Ogrodzie Krasińskich - początek o godz. 19.00 spod bramy głównej (ul. Bohaterów Getta). Tradycją stołecznej Nocy Muzeów jest wejście do placówek administracji, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Będzie można obejrzeć budynki Sejmu i Senatu, pałac prezydenta RP, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów czy Komendę Główną Policji. Prezydent Warszawy zaprasza także do swego gabinetu w ratuszu.

Otworzą drzwi dawnej drukarni

W budynkach dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej przy ul. Mińskiej 65 w postindustrialnych wnętrzach będzie można m.in. oglądać wystawę "25 lat polskich przemian" w kadrze fotoreporterów PAP. Wystawa otwarta zostanie w czerwcu, a podczas Nocy Muzeów będzie ją można oglądać przedpremierowo.

Zorganizowana zostanie także "Uliczka PRL-u", na której zajrzymy do Pewexu, napijemy się wody z ulicznego saturatora, obejrzymy samochody z epoki i zagramy w podwórkowe gry.

Jazz w Arkadach Kubickiego

Podczas Nocy Muzeów do późnych godzin nocnych otwarte będą niemal wszystkie warszawskie muzea - od Narodowego przez Muzeum Fryderyka Chopina, Karykatury, Literatury, Łazienki Królewskie, Sztuki Nowoczesnej, Techniki i Przemysłu po niewielkie, niedawno powstałe Muzeum Ordynariatu Polowego. W Arkadach Kubickiego odbywać się będą koncerty jazzowe i wystawy na temat historii jazzu w Polsce, Dowództwo Garnizonu Warszawa zaprasza na zwiedzanie wnętrza Grobu Nieznanego Żołnierza, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - na pokaz metod walki z przestępczością.

W Muzeum Historii Żydów Polskich zaplanowano zwiedzanie wystawy "Warszawa Warsze", wykłady, projekcje filmów żydowskich reżyserów a także "Spektakl Muranowski" z udziałem mieszkańców Muranowa.

"Ogórkiem" przez miasto

Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie - organizatorzy przygotowali też wiele imprez terenowych. Już od godziny 11.00 17 maja na placu Defilad odbędzie się pokaz zabytkowych autobusów, które następnie przejadą przez miasto w paradzie.

Aby ułatwić zwiedzającym przemieszczanie się po mieście podczas Nocy Muzeów uruchomionych zostanie 8 specjalnych linii autobusowych obsługiwanych częściowo przez zabytkowe pojazdy. Tego dnia wydłużone też zostaną godziny kursowania najpopularniejszych linii autobusowych i tramwajowych.

W gabinecie komendanta

W poprzednich Nocach Muzeów uczestniczyła stołeczna policja, tym razem zwiedzać będzie można komendę główną. Będzie można wejść do gabinetu komendanta, zapoznać się z umundurowaniem i wyposażeniem polskiej policji na przestrzeni XX wieku, odbędzie się pokaz musztry i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Chętni będą mogli zrobić sobie profesjonalny odcisk własnych linii papilarnych.

O 21.00 pod Mostem Gdańskim od strony Pragi rozpocznie się spacer z pochodniami brzegiem Wisły po łęgach rzeki. Podczas Nocy Muzeów będzie też można zwiedzać Ogród Botaniczny UW.

Zaczęło się w Berlinie

Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce w 2003 roku zorganizował ją jako pierwszy Poznań; warszawska publiczność po raz pierwszy mogła wziąć udział w tym wydarzeniu rok później - w 2004 roku. Polskie edycje Nocy Muzeów odbywają się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w tym dniu bowiem obchodzony jest od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów. Lista zgłoszonych instytucji wraz z mapką dojazdu – autobusowego i rowerowego – będzie dostępna w formie kieszonkowego informatora. Pełny program z atrakcjami i wydarzeniami towarzyszącymi zgłoszonymi przez uczestników zostanie udostępniony na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. W ubiegłym roku w warszawskiej edycji wzięło udział ponad 200 instytucji - muzea, galerie, placówki kulturalne, związki wyznaniowe i parafie, instytucje administracji publicznej i samorządowej, policja, wojsko, teatry, kluby oraz wiele innych. W ramach stołecznej Nocy Muzeów placówki te odwiedziło blisko 200 tys. osób. Jak wyglądały poprzednie edycje w Warszawie?

Najciekawsze momenty Nocy Muzeów
Najciekawsze momenty Nocy Muzeówprodukcja: SkyConcept
Ruszyła Noc Muzeów
Ruszyła Noc MuzeówTVN24
"Naród chce się odchamić"
"Naród chce się odchamić"TVN24

PAP/b/r

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk /tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP