Jaki: zamiast zakładać blokady i "gonić" handlujących seniorów, mają patrolować

Pomysł Patryka Jakiegotvnwarszawa.pl, Twitter

Patryk Jaki kandydat na prezydenta Warszawy proponuje "zmianę priorytetów" strażników miejskich. Chce "mniej koncentracji na blokadach na kołach oraz mandatów dla staruszek na bazarach". Straż miejska odniosła się do krytyki posła.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy zadeklarował na niedawnej konferencji prasowej, że jeśli wygra wybory w stolicy, postawi "bardzo silny akcent" na poprawę bezpieczeństwa w mieście. - Jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo można zwiększyć, nie wydając na to żadnych większych środków, tylko zmieniając priorytety - podkreślił.

Co powinna straż?

- Straż miejska powinna - zamiast zakładać blokady na kołach, zamiast gonić seniorów, którzy na przykład sprzedają truskawki - skoncentrować się na patrolowaniu dzielnic, patrolowaniu ulic, na patrolowaniu na przykład wieczorem autobusów miejskich - powiedział Jaki.

Zapowiedział dalej, że chce wrócić do programu "patroli szkolnych", który kiedyś był realizowany w Warszawie. - Chcemy, żeby w okolicach szkół, instytucje miejskie dbały o bezpieczeństwo naszych dzieci - zaznaczył. Jak ocenił, że w tych miejscach powinna być obecna nie tylko straż miejska, ale również patrole policyjne.

- Jako prezydent miasta Warszawy będę chciał przeznaczyć więcej środków na ponadnormatywne patrole policyjne, które będą wspomagały straż miejską w Warszawie właśnie w takich miejscach, czyli tam, gdzie są nasze dzieci - zapowiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy.

Program „Bezpieczna Warszawa”. Proponuje https://t.co/grupJ4ZsjM zmianę priorytetów Straży Miejskiej. Mniej koncentracji na blokada na kołach, czy mandatach dla „staruszek na bazarach” - więcej czasu na patrole w niebezpiecznych miejscach, w nocy, w autobusach etc. #Jaki2018 pic.twitter.com/R5ZDvsromQ— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 14 czerwca 2018

"Zastraszanie i przemoc wobec funkcjonariuszy"

Do zarzutów Jakiego odniosła się stołeczna straż miejska. "O zorganizowanym procederze dotyczącym grup handlujących na stołecznych ulicach straż miejska informowała różne instytucje, jednostki i media, wskazując na mechanizmy tego zjawiska. Informowaliśmy o skali przestępczości między innymi Prokuraturę Rejonową Warszawa Mokotów, czyli instytucję podległą między innymi wiceministrowi sprawiedliwości" – tłumaczą w piśmie przesłanym do redakcji.

Według straży miejskiej sam handel uliczny odbywa się w warunkach "urągających podstawowym zasadom higieny", sprzedający nie mają wymaganych badań i są zwyczajnie wykorzystywani.

"Osoby stojące za procederem nie cofały się przed stosowaniem przemocy i zastraszania, stosując przemoc zarówno wobec funkcjonariuszy jak również osób przez siebie zatrudnianych. Wszystko oczywiście znajdowało się w "szarej strefie", powodując wielomilionowe straty dla budżetu państwa" – argumentuje straż miejska.

"Poniższe zdjęcia pokazują rzekomy handel seniorów, o którym mówił kandydat na Prezydenta" – dodaje i pokazuje fotografie:

Interwencje straży miejskiej straż miejska

Nieprawidłowe parkowanie: ponad 300 tysięcy zgłoszeń

"Problem nieprawidłowego parkowania w mieście jest bardzo szerokim zjawiskiem, dotykającym wielu mieszkańców Warszawy, o czym świadczy zwiększająca się z roku na rok liczba próśb o interwencje dotyczące nieprawidłowego parkowania. Rocznie straż miejska realizuje ponad 300 tys. zgłoszeń w tym zakresie" - argumentują dalej strażnicy.

Przekonują też, że od lat dbanie o bezpieczeństwo pasażerów komunikacji miejskiej jest priorytetem w ich działaniach. "Od lat realizowany jest program SMS interwencyjny, polegający na możliwości zgłaszania przez pasażerów komunikacji miejskiej sytuacji zagrożenia w autobusach i tramwajach za pomocą wiadomości tekstowych" – tłumaczą.

Strażnicy nie mają sobie też nic do zarzucenia w kwestii dbania o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Jak opisują, wspólnie z policją patrolują okolice placówek szkolnych. Prowadzą też zajęcia edukacyjne dostosowane do wieku uczniów.

Doświetlenie przejść dla pieszych. ZDM: żadna nowość

Kolejnymi elementami poprawy bezpieczeństwa zaproponowanymi przez Jakiego są: rozbudowa monitoringu miejskiego oraz doświetlenie przejść dla pieszych. - Chcemy, żeby osoba, która znajduje się na pasach, czuła się bezpieczna, do tego są potrzebna oświetlenia - mówił Jaki. Podkreślił, że w niektórych polskich miastach oświetlone są prawie wszystkie przejścia dla pieszych. - Warszawie niestety jeszcze dużo w tym zakresie brakuje - ocenił.

- Każdy pomysł poprawiający bezpieczeństwo bez na drodze jest warty uwagi. Jednak to nie jest żadna nowość, to standard prowadzony od kilku lat przez Zarząd Dróg Miejskich - komentuje Karolina Gałecka rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Jak podaje, w ubiegłym roku drogowcy doświetlili 342 przejścia. - W tym roku planujemy podobną liczbę, około 340 miejsc. To stały element, który realizujemy – podkreśla Gałecka.

Jak przypomina, ZDM prowadzi też audyt przejść dla pieszych. W kwietniu urzędnicy ogłosili przetarg na doświetlenie 32 zebr.

ZOBACZ INNE KONFERENCJE PATRYKA JAKIEGO:

[object Object]
Patryk Jaki proponuje wizyty domowe urzędnkówTVN24
wideo 2/3

kz/PAP/ec

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl, Twitter

Pozostałe wiadomości

W mediach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym kierowca pędzi blisko 300 kilometrów na godzinę. Na naklejce przedniej szyby da się odczytać numer rejestracyjny, a ze względu na charakterystyczną kładkę dla pieszych, można rozpoznać także miejsce szaleńczego rajdu. Nagranie analizują policjanci.

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulica Puławska w kierunku Ursynowa zyska nowy asfalt. Prace będą prowadzone w weekend. W poniedziałek ulica będzie przejezdna na całej szerokości. A już w sobotę zostanie otwarte dla kierowców skrzyżowanie Sobieskiego z Dolną.

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W piątek rano na Saskiej Kępie w odstępie 15 minut doszło do dwóch pożarów: jeden na ulicy Londyńskiej, drugi na Międzynarodowej. W ich wyniku uszkodzonych zostało łącznie pięć samochodów. Policja wyjaśnia, czy doszło do podpalania i czy stoi za nim ta sama osoba.

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się autobus i auto osobowe. Pierwszy z pojazdów przeciął barierki i wylądował w zaroślach. Podróżowały nim 33 osoby. Jedna trafiła do szpitala.

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Płockiem dachowało auto osobowe, jego kierowca nie przeżył wypadku. Na czas działań policji, wyjaśniającej okoliczności zdarzenia, lokalna droga jest zablokowana.

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek wieczorem rowerzyści opanują cztery dzielnice Warszawy: Śródmieście, Ochotę, Pragę Południe oraz Żoliborz. Warszawska Masa Krytyczna wyruszy z placu Zamkowego. Trasa liczy 22 kilometry.

Wieczorem Masa Krytyczna. Rondo Dmowskiego rowerzyści objadą aż cztery razy

Wieczorem Masa Krytyczna. Rondo Dmowskiego rowerzyści objadą aż cztery razy

Źródło:
PAP

Do końca października tramwaje nie będą jeździły ulicą Jagiellońską między rondem Starzyńskiego a pętlą na Żeraniu. Powodem jest budowa dojazdu do powstającego w okolicy osiedla. Uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 29 września, odbędzie się 46. Nationale Nederlanden Maraton Warszawski. Trasa prowadzi przez siedem dzielnic. - Jest naprawdę ciekawa. To jedyna okazja, żeby obejrzeć miasto ze środka ulicy - zauważa Adam Kszczot, medalista mistrzostw świata i Europy, który jest ambasadorem imprezy.

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

Źródło:
PAP

Podróżujący przez Rembertów 23-latka został zatrzymany do policyjnej kontroli, ponieważ w obszarze zabudowanym jechał ponad 100 kilometrów na godzinę. W dodatku, jak podała policja, w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kontroler ruchu lotniczego wydał zgodę na zajęcie pasa i start samolotu egipskiego przewoźnika. Chwilę później zgodę cofnął, samolot jednak stanął na pasie. W tym czasie do lądowania podchodziła inna maszyna, której pilot, aby uniknąć kolizji, na wysokości zaledwie 280 metrów musiał przerwać podejście w końcowej fazie lądowania. Z powodu wyłączenia jednego z pasów na Okęciu do podobnych sytuacji w ciągu ostatnich kilku dni dochodziło kilkukrotnie.

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl