Uszyła ją pielęgniarka, ustalali przy niej warunki kapitulacji Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"To wyjątkowa flaga z historią"
"To wyjątkowa flaga z historią"Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Historyczna flaga PCK trafiła do Muzeum Powstania Warszawskiego

Podczas rozmów kapitulacyjnych Powstania Warszawskiego polska delegacja miała przy sobie ręcznie szytą flagę. Widniał na niej znak Polskiego Czerwonego Krzyża. Flaga przetrwała do dziś i wkrótce zobaczymy ją na ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przez 75 lat flaga znajdowała się we wrocławskim domu Hieronima Bartoszewskiego, który w trakcie Powstania Warszawskiego był komendantem szpitala PCK przy Mokotowskiej 13 / Jaworzyńskiej 2. We wtorek jego najbliższa rodzina przekazała flagę do zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

- To flaga z historią, bo możemy ją znaleźć na zdjęciach z okresu Powstania Warszawskiego - zaznaczył dyrektor placówki Jan Ołdakowski. - To dla nas wyjątkowa i cenna pamiątka - dodał.

Flaga wyłoniła się zza barykady

U schyłku powstania, w nocy z 28 na 29 września 1944 roku jedna z pielęgniarek szpitala PCK uszyła białą flagę z czerwonym krzyżem. Dziś nie wiadomo, jak się nazywała. Pewne jest, że zrobiła to na polecenie doktora Bartoszewskiego.

- Pułkownik Leon Strehl, szef służby sanitarnej Komendy Głównej Armii Krajowej zawiadomił go, że ma zostać członkiem komisji polskiej do spraw zbadania sytuacji w obozie jeńców i ludności cywilnej - wyjaśnił Jarosław Maliniak, szef archiwum MPW.

Komisja została powołana w związku z rozpoczęciem rozmów kapitulacyjnych z Niemcami. Na zdjęciach z 29 września 1944 r. widać jej członków, którzy około godziny 14 przekroczyli barykadę w rejonie ulicy 6 sierpnia przy Politechnice.

- Powstańcy przygotowali w barykadzie przejście dołem. W tym czasie trwał niemiecki ostrzał. Ojciec wysunął tylko rękę z flagą i dawał znać stronie niemieckiej, że chcą się z nimi spotkać. Gdy ustał ostrzał, ojciec z dużą obawą zdecydował się wyjść przed barykadę. Był pierwszym, który stanął przed nią od strony niemieckiej - relacjonował jego syn Jerzy Bartoszewski.

Bartoszewskiemu towarzyszyli hrabina Maria Tarnowska, wiceprezes Zarządu Głównego PCK, podpułkownik dyplomowany Bohdan Zieliński "Tytus Barski" jako delegat dowódcy AK oraz porucznik Alfred Korczyński "Sas" w roli tłumacza. Z delegacją niemiecką spotkali się w połowie drogi między pozycjami obu stron.

- Później delegacja udała się samochodami do Ożarowa Mazowieckiego, tam wizytowała obóz w Pruszkowie. W późnych godzinach wieczornych powróciła do Warszawy, zdając relację w Komendzie Głównej - mówił Maliniak. Przypomniał również, że następnego dnia, ta sama delegacja - lecz w nieco zmienionym składzie - ponownie udała się do Ożarowa Mazowieckiego na rozmowy z przedstawicielem strony niemieckiej, generałem Erichiem von dem Bachem-Zalewskim. Dotyczyły one wyjścia ludności cywilnej z Warszawy. Zgodnie z warunkami zawartego porozumienia PCK odpowiadało za ewakuację i wyprowadzenie ze stolicy wszystkich szpitali i punktów opatrunkowych wraz z rannymi i chorymi.

Bartoszewskiemu udało się wywieźć flagę z Warszawy. 23 października wraz z ewakuowanym szpitalem z Mokotowskiej dotarł do Krakowa. Placówka znalazła tymczasową siedzibę w przedwojennym domu akademickim przy Grzegórzeckiej 20. Po wkroczeniu Armii Ludowej do Krakowa doktor został aresztowany przez NKWD. Na wolność wyszedł po dwóch miesiącach. W kwietniu 1945 roku został oddelegowany do tworzenia struktur PCK na Dolnym Śląsku. Zamieszkał we Wrocławiu.

"Nie powinna stać w kąciku naszego domu"

- Ojciec uważał, że ta flaga nie powinna stać w kąciku naszego domu. Jako historyczna pamiątka z Powstania Warszawskiego powinna się znaleźć na właściwym miejscu. Pech chciał, że ojciec dość wcześnie odszedł z tego świata i nie zdążył zrealizować tego zadania. Zmarł 1 sierpnia 1993 roku - powiedział Jerzy Bartoszewski.

Po latach rodzina podjęła decyzję o przekazaniu flagi do zbiorów MPW. Jest ona trzecią oryginalną flagą, która trafiła do kolekcji w ciągu ostatnich 15 lat (pierwsza to flaga Batalionu "Zemsta-Pięść", druga - Zgrupowania "Słowacki").

- Zadanie jakie będzie stało przed konserwatorami Muzeum Powstania Warszawskiego będzie wyjątkowe. Można domniemywać, że na tej tkaninie żyje wiele drobnoustrojów, które trzeba będzie stąd wywabić. Kształt i kolor tej flagi powinien zostać zbliżony do oryginału - wyjaśnił Ołdakowski. -  Był taki moment w konserwatorstwie, kiedy przywracało się tkaninom pierwotny wygląd, one były prane. Dziś wiemy, że te eksponaty powinny wyglądać tak, aby było na nich widać upływ czasu i wszystkie zachowane ślady również powinny zostać - zaznaczył.

Wraz z flagą rodzina Bartoszewskiego przekazała muzeum komplet okupacyjnych dokumentów. - Przynajmniej jeden z tych dokumentów był używany po wojnie. To dokument, w którym wycięto pieczątkę z niemiecką gapą - z orłem trzymającym swastykę - dodał dyrektor.

Po zakończeniu konserwacji flaga ma trafić na stałą ekspozycję MPW.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/pm

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Powstania Warszawskiego

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24