Hipsterzy zastąpią (partyjny) beton. Miejski skwer na dziedzińcu KC PZPR

Tak dziś wygląda dziedziniec dawnej siedziby KC PZPR
Tak dziś wygląda dziedziniec dawnej siedziby KC PZPR
Źródło: Karol Kobos / tvnwarszawa.pl
Cztery szklane kubiki z tętniącymi życiem lokalami i miejski plac z zielenią - tak ma wyglądać dziedziniec dawnej siedziby KC PZPR. Tuż obok powstaje już podziemny garaż na 160 samochodów i nowy biurowiec. Nowoczesność wdziera się też do wnętrz gmachu partii.

Historia budynku przy Nowym Świecie 6/12 pełna jest symbolicznych zwrotów akcji. Dawna siedziba Komitetu Centralnego PZPR była przecież pierwszą siedzibą warszawskiej giełdy. W jej parterze jeszcze niedawno działał salon Ferrari. Teraz następuje kolejny zwrot - nieprzystępny gmach ma się zmienić w nowoczesny biurowiec, a zastawiony samochodami dziedziniec w modne miejsce.

Kiedyś partyjny aparat, dziś rzemieślnicze piwo

Zmiany już się zresztą zaczęły. W pierwszym szklanym kubiku ulokował się modny bar z piwem. Niemal gotowy jest już drugi taki kubik, a dwa kolejne powstaną w przyszłym roku, po przeciwnej stronie dziedzińca.

Wcześniej zakończyć się musi budowa nowego biurowca. Nowy Świat 2.0 - bo tak nazywa się budynek - powstaje między gmachem KC, a kamienicą przy Nowym Świecie. Będzie do niej przyklejony.

Na razie budowę można oglądać tylko z góry - widać, że pod ziemią powstały już dwie kondygnacje przyszłego parkingu na 160 samochodów. Trzecia będzie dopiero wykonywana, metodą podstropową. Od strony Alei Jerozolimskich też widać głęboki wykop - tu z kolei powstaje wjazd do garażu. Samochody przejadą pod dziedzińcem dawnej siedziby władz partii.

Sam dziedziniec też ma przejść przemianę. Dziś jest to po prostu kolejny parking. Wytyczono na nim nawet tymczasowe linie, by kierowcy kompletnie nie zastawili przejścia. To ma się zmienić.

- Chcemy wprowadzić tu zieleń, wyremontować fontannę, a lokale na parterze otworzyć na dziedziniec. Powstaną tu restauracje z ogródkami - zapowiada Anna Wolańska-Witczak z Centrum Bankowo-Finansowego Nowy Świat. Ta należąca do funduszu MARS spółka jest właścicielem dawnej siedziby władz PZPR. Ma też udziały w sąsiedniej, nowej siedzibie warszawskiej giełdy i jest inwestorem biurowca, który powstaje między nimi.

Budowa biurowca Nowy Świat 2.0:

Budowa biurowca Nowy Świat 2.0

KC się zmienia, miasto nie

Konferencję prasową, na której fundusz chwalił się swoimi planami, zorganizowano właśnie w KC, w części użytkowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu (jest większościowym udziałowcem funduszu). To fragment budynku, który udało się już wyremontować. Są więc nowe windy, niezbędne instalacje, takie jak klimatyzacja, ale prawdziwe wrażenie robi część zajmowana przez agencję. To, co kiedyś było mrocznym korytarzem wydeptywanym przez partyjny aparat, jest dziś kolorowym, nowoczesnym, jasnym biurem. Jedną ścianę zamieniono na szklaną, a w przestronnej sali stworzono bibliotekę z nowoczesnymi meblami. Wrażenie robią pieczołowicie odtworzone, podkreślone ledowym światłem sztukaterie na suficie. - W planach mamy oczywiście dalszą modernizację tego budynku - zapowiada fundusz.

Niestety, przebudowa KC nie oznacza, że poprawi się sytuacja na rogu Nowego Światu i Al. Jerozolimskich. Dziś są tu chaotyczne, wiecznie zastawione parkingi i wszystko wskazuje na to, że tak zostanie. Należą one nie do inwestora, lecz do miasta. Opracowywany właśnie plan miejscowy dla tego terenu zakłada wprawdzie przebudowę skrzyżowania i więcej zieleni, ale kiedy będzie zrealizowany - nie wiadomo.

Inwestor zapowiada za to, że swój parking pod biurowcem będzie w weekendy udostępniał dla warszawiaków.

Biblioteka ARP w byłej siedzibie KC PZPR

Zobacz też:

Palma zniknie z ronda de Gaulle'a?

Palma zniknie z ronda w centrum?

Tak uchwalą plan dla ronda de Gaulle'a.

W dawnej stoczni i na Woli

Fundusz MARS wprowadził właśnie na rynek dwie nowe marki. MARS Real Estate łączy pięć spółek zajmujących się działalnością deweloperską, także w Trójmieście (Unimor) i Lublinie (FS Nieruchomości), po to, by sprawniej nimi zarządzać. Pod osobną marką - MARS Shipyards & Offshore - zgromadzona została zaś działalność firmy przemysłowych, należących do funduszu, m.in. Stoczni Remontowej Nauta.

Na 8,5 haktarach nabrzeża, przy ulicy Waszyngtona i Węglowej w Gdyni, należących wcześniej właśnie do Nauty, MARS zamierza budować mieszkania i biura. Planuje też galerię handlową o powierzchni 45 tysięcy metrów kwadratowych, która ma "ściągnąć ludzi do centrum miasta". Jak zapowiada inwestor, plany te będą uwzględnione w szykowanym przez władze miasta projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który ma być poddany pod głosowanie rady miasta w czerwcu.

CZYTAJ WIĘCEJ O GDYNIA WATERFRONT

- Teren dzisiejszego portu węglowego nadal będzie przeznaczony pod działalność portową i magazynową. Na terenie bardziej zbliżonym do Śródmieścia będzie dopuszczone budowanie obiektów handlowo-usługowych i mieszkaniowych - potwierdza Marek Karzyński, dyrektor gdyńskiego biura planowania przestrzennego.

W Warszawie należąca do funduszu firma Waryński planuje z kolei powrót na Wolę, z której się wywodzi. Jej inwestycje będą skoncentrowane w rejonie ulicy Jana Kazimierza. Przy skrzyżowaniu z Ordona powstanie biurowiec EQlibrium, który na początku 2016 roku ma zaoferować blisko 10 tysięcy metrów powierzchni klasy A.

Tak ma wyglądać inwestycja w Gdyni
Tak ma wyglądać inwestycja w Gdyni
Źródło: | materiały inwestora

W tym rejonie planowane są też inwestycje Stacja Kazimierz (650 mieszkań) i Miasto Wola (811 mieszkań). Waryński jest już bliski uzyskania prawomocnych pozwoleń na budowę, a realizację kolejnych etapów planuje na najbliższych 6 lat.

Inwestycje na Woli:

Inwestycje na Woli

Łączna wartość inwestycji deweloperskich MARS RE ma przekroczyć 800 milionów złotych.

roody, md

Czytaj także: